Belgrad – Bar Demiryolu : En uzun Balkanlar tren yolculuğu

Sırp başkentinden Karadağ’ın Adriyatik Kıyısı’na, dağlık bir manzara üzerinden, her virajda otantik kültür ve coğrafi zenginlikler vaat eden Belgrad-Bar demiryolu hattını ‘çarpıcı’ kelimesiyle tanımlamak yerinde olur. Tren, 12 saatlik yolculuk boyunca Dinar Alpleri‘nde kayboluyor, kanyonlara doluyor, nehir geçitlerine yayılan köprülere koşuyor ve eski bir tektonik gölün üzerine süzülüyor.

Karadağ’ın Adriyatik Kıyısı’na gitmenin pek çok yolu var; taksi şoförüm, sabah saatlerinde Belgrad’da yoğun bir şekilde trafiğe çıkma sırasında şerit kullanımına karşı laissez-faire tutumunu öfkeyle selamlayan bir korna korosu üzerinde sesini yükseltti. “Ama trene binmenin bir anlamı yok.” Soğuk, gri bir sonbahar yağmuru sertleşmeye başladı, ana tren istasyonu göründüğü için penceremden aşağı damlalar düştü. “Seni havaalanına götürmeme izin ver,” dedi. Yarım saat içinde denizde, güneşin altında bir bira içiyor olacaksınız. Yaptığınız bu şey, bütün gün ve geceye kadar sürer. Sonunda kaldırıma çıktıkça rahatladı:’ En azından su, sandviç ve tuvalet kağıdı al. ‘

Belgrad-Bar treninden Karadağ’ın dağları.

Taksici beni tren istasyonunun önünde bıraktı. 1884’te soluk bir Habsburg-sarı gerileme açıldı. Çantamı omzumun üzerinden atmadan önce başka bir turist tavsiye etmek için hızlanıyordu. İçeride bilet gişesini buldum. Camın arkasındaki kadın, -Belgrad, Sırbistan’dan Bar, Karadağ’a – Balkan Yarımadası’nın Adriyatik kıyısındaki gezisinin 12 saat sürdüğünü söyledi. 21 Euro’ya mal oluyor (koltuk rezervasyonu için üç euro ek ücret alınacak). “Evet, yakınlarda bir fırın var” dedi ve işaret etti. Tam arkanızda. Yanında su ve yiyecek dükkanı var. Pencereyi kapattı, ayağa kalktı, sigara paketini aldı ve gözden kayboldu.

BENZER YAZI:  Sırbistan çıkarması: Belgrad

Bu demiryolu hattını yıllardır duymuştum. Gerçeği söylemek gerekirse, daha önce binmeyi hiç düşünmedim. Batı Balkanlar, büyük ölçüde toplu taşımada otobüs hizmetine dayanan bir bölgedir. Trenler her şekilde karışık bir çanta olabilir: kalite, temizlik ve zamanındalık açısından. Yatmadan önce ve tüm gün süren odyssey’e karar vermeden önce, platformun üzerinde durdum ve meşgul istasyona gittim. 19. yüzyılda seyahat edenlerin aynı yolculuk öncesi hazırlıkları – su, ekmek, peynir: tamam! ; rakı şişesi (yerel schnapps): tamam! – Belgrad’ın Orient Express’te önemli bir durak olduğu zamanlar yapacaklardı.

Belgrad’ın 1884’te inşa edilen tren istasyonu.

Bu eski dünya draması duygusu bana çok iyi gelecek, yakında bu rota boyunca öğrenecektim. Sırp başkentinin eteklerinde – yıpranmış, altı kişilik bir kabindeki yerime oturduğumda – Yugoslav lideri Mareşal Tito’nun ünlü Mavi Treni’nden ağırlayan lokomotiflerin bulunduğu Topčider İstasyonu’ndan geçtik. Dev yaratıklar darmadağınık, graffitili, ancak hala muhteşemler ve neredeyse gerçekçi bir şekilde görünüyorlar. Bir saat içinde, kentsel metalik ve beton arapsaçı çözüldü ve hapishaneden kaçış hızında kırsal alan her yöne yayıldı. Güneş nemliyken, zümrüt yeşili tepeler, ufukta görünmeyene kadar yuvarlanıp oynamaya başladı.

1951’de 476km demiryolu inşaatı başladığında, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti doğdu: Balkan Yarımadası’nın batı yarısındaki İkinci Dünya Savaşı sonrası devlet kadrosu. Rota 1976’da açıldığı zaman – Pannonian Ovası’ndan Adriyatik Denizi’ne süzülen 254 tünel ve 234 köprüyle tamamlandı – ülke jeopolitik bir güç ve Batı ile Sovyetler Birliği arasında bir sinaps olarak yerleştirildi.

Belgrad-Bar hattının graffitili bir treni.

Yugoslavya o zamandan beri yedi ülkeye bölündü. Neyse ki demiryolları, Sırbistan’ı Karadağ’a Bosna Hersek’in doğu sınırında kısa bir kayma ile birleştirecek şekilde dayanıyor. Ancak hattın varlığ, şuan devam eden uluslararası bir nakliye seçeneğinden daha fazlasını temsil ediyor. Bu izler Balkanlar – ve tarihten bu yana kültürlerin iç içe geçtiği bir toprak parçasının yaşam çizgisidir. Burada, tren maceracıları Rumlar ve İliryalılar’ın yanı sıra Roma, Bizans, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluklarından manzaralara götürüyor. Yol boyunca ziyaretçiler zaman içinde donmuş bir yaşam müzesini izleyebildikleri gerçek bir pencereye sahipler.

BENZER YAZI:  Mini Karadağ tatili: Podgorica'da iki gün

Bu doğal sergi alanları, Sırbistan’ın güneybatı köşesindeki Dinar Alpleri’nin eteklerinde düştükçe netleşti. Sınırdan Karadağ’a geçtiğimizde, müzenin sanat serisi – bozulmamış manzaralar – yeniden değişti. Batı Balkanlar’ın dönen koleksiyonu şimdi, bizi sararak yükselen dağlar ve kanyonlar içeriyordu.

Belgrad-Bar treni bir tünele giriyor.

“Ne beklediğimi bilmiyordum,” dedi bir yolcu olan İngiltere vatandaşı Colin Smith. Pencerenin dışında yaşlı bir çift, samanlıkların yanındaki yabalara yaslandı. Onarın arkasında sebze bahçeleri, küçük ama yoğun bir erik ağacı bahçesi, taş bir çiftlik evini çevrelendi. “Ama güzelliğe çok şaşırdım: dağlar, sarp vadiler ve bitmeyen damlalar.”

Her şovmen gibi, final çizgisinde büyük bir süprizi vardı. Güneş ufukta battığında, izler kireçtaşı kayalıklarından sıçrayan ve treni çerçeveleyen somon-turuncu bir parıltıyla yıkandı. Karadağ’ın başkenti Podgorica’nın yaklaşık 30 dakika kuzeyinde, gezegenin en yüksek demiryolu köprülerinden biri olan 499 metre uzunluğundaki, 198 metre yüksekliğindeki Mala Rijeka Viyadüğü’ne yükseldik. Şehrin güney tarafında, Balkanlar’ın en büyük gölü olan Karadağ-Arnavutluk sınırına dayanan Skadar (veya Shkodra) üzerinden kaydık. Sonunda, tren Bar’a (2000 yıldan daha eski olan dünyanın en eski zeytin ağaçlarından birine ev sahipliği yapan) çekti.

BENZER YAZI:  En ucuz uçak bileti kaç hafta önce alınmalı?

O gece uyumadan önce, taksi şoförümü hatırladım: “Ama trene binmenin bir anlamı yok.” Yatakta yatarken, denizin kiralık dairemin penceresinin dışındaki sahili yıkadığını duyabiliyorum. Onu bir daha görsem, taksiciye haklı olduğunu söylerdim: bir uçuş daha hızlı, daha kolay ve daha steril olurdu.

Belgrad-Bar treni Lesendro Kalesi’nin yanından geçiyor.

Bunu gerçekleştir!

Belgrad-Bar demiryolu hattı her iki yönde de günde iki kez çalışıyor. Belgrad’dan tren sabah 9: 10’da ve akşam 9: 10’da hareket ediyor; yolculuk 12 saat sürüyor. Daha fazla bilgi, rota durakları ve tarifeleri için (İngilizce), bkz. Www.srbvoz.rs/eng.
İstasyonda bir gün önceden bilet rezervasyonu yapın. 1. ve 2. sınıf seçenekleri var. Gece treni yolcuları, kuşetli veya yataklı arasında seçim yapabilir (iki veya üç yataklı). Tek yönlü bir bilet (Belgrad’dan) 21 Euro’dur; Rezervasyon gereklidir ve ilave 3 Euro ücrete tabidir. Gece trenleri 2. sınıf koltuk takımları ilave 6 Euroya mal oluyor. Üç yataklı uyuyan bir yatakta 15 Euro; iki yataklı uyuyan bir yatak 20 Euro’dur.

Güncelleme: Ne yazık ki, Belgrad’ın 1884’ten kalma tarihi tren istasyonu 1 Temmuz 2018’de sürekli olarak kapandı. Karadağ’a giden trenler şimdi şehir merkezinin güneyinde bulunan Topčider İstasyonu’ndan geçiyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir