Bilmeniz gereken 6 bilinmeyen ülke

Lesotho
Lesotho, 100 mil genişliğinde ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrilmiş durumda olan küçük bir Güney Afrika ülkesi. Ülkenin ekonomisi ve güvenliği neredeyse tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti’nin durumuna bağlı. Birleşmiş Milletler raporuna göre ülkenin %40’tan fazla “çok fakir” durumda. Ayrıca bir özelliği de kar gören bir kaç Afrika ülkesinden biri olması.

Lesotho

Lesotho

Saint Vincent ve Grenadinler
Hayır, bu hipster müzik grubu ismi değil. Saint Vincent ve Grenadinler gerçekten Karayipler’de yer alan bir takımada ülkesi.Bu ülke inanılmaz derecede güzelliklere sahip. Aslında siz de büyük ihtimalle bunu çoktan biliyorsunuz. Müthiş plajları, harika ormanları, berrak deniziyle Karayip Korsanları filmlerini izlerken tanıştınız.

Saint Vincent ve Grenadinler

Saint Vincent ve Grenadinler

Benin
BBC’ye göre Benin, Afrika’nın en iyi demokrasisine sahip ülkelerinden. Batı Afrika’da yer alan Benin, dünyanın en fakir ülkelerinden biri. En büyük geçim kaynağı pamuk. Benin’i daha önce duymadıysanız bile Voodoo’yu duymuşsunuzdur. Bir dönem yasaklansa da artık Voodoo günü bile var.

Benin

Benin

Nauru
Nauru ufacık bir yer. En uzun yeri bile 3.5 mil uzunluğunda. Yaşayan 9.400 yerlisiyle dünyanın en ufak 2. insan popülasyonuna sahip ülkesi. Küçük yüzölçümü ve az nüfusuna rağmen 1878’de çıkan iç savaşta 500’den fazla insan öldü.

Nauru

Nauru

Surinam
Güney Amerikalı veya Hollandalı değilseniz Surinam’ı hiç duymamış olmanız mümkün. Bu ülke bağımsızlığını 1975 yılında kazanabildi. Komşuları İspanyolca, Portekizce veya Fransızca konuşsa da Surinam Hollandaca konuşuyor. Şu an ülkeyi darbe sonrası ele alan askeri yönetim yönetiyor.

Surinam

Surinam

Moritanya

Moritanya, Sahara çölünde yer alan, korkunç insan hakları kayıtlarına sahip depresif bir yer. Hükümet işkence etmekle suçlanıyor. Kadın sünneti çok yaygın. Kölelere sahip olmak daha 2007’de yasak ilan edildi ama ülkede pek çok köle ve köle sahibi var.

Moritanya

Moritanya

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir