Bolonya’da yapılacak en güzel 10 şey

Bolonya’da uzun süre kalmak bize şehri bir yerel gibi yaşama imkanı verdi. Bu şehirde ypılacak şeyler sizi şaşırtacak!

Bolonya’daki otantik hissiyatı Floransa veya Venedik‘te bulamayabilirsiniz. Bologna’yı çekici yapan bir diğer etken şehirdeki fiyatlar.

1. İtalya’nın en uzun eğik kulesine tırmanın

Bologna’nın Pisa gibi kendine has eğik bir kulesi var.  Şehrin göbeğinde yer alan Asinelli Kulesi‘ni ziyaret ettiğinizde bir turist tuzağına düşmüş gibi hissetmiyorsunuz. Bu kule yaşlı, eğiliyor, bamaklarını çıkarken bir maceraya atılıyormuşsunuz hissini yaşatıyor. Ahşap basamaklar dik ve szi aşağı düşmekten engelleyen tek şey ahşap bir korkuluk. Ama tepeye dırmanmaya değer çünkü yukarıda sizi sıradışı bir manzara bekliyor.

Ücret: 3€

Asinelli Kulesi’nin ahşap merdivenleri.

2. Geleneksel balzamik sirkesini deneyin

Geleneksel balzamik sirkesi 50-100 € fiyatlarda satılıyor. Üretim aşamasını öğrendiğinizde neden bu fiyatlara satıldığını anlayacaksınız.

Geleneksel balzamik sirkesinin kullanılabilir hale gelmesi için en az 7 yıl bekletilmesi gerekiyor. Bolonya’da çoğu balzamik sirkesi 15 yıl bekletiliyor. Bazıları 45 yıllık ve bu sirkeyi marketlerden alıp salatamıza döktüğümüz sirkeyle karıştırmayın. Bu çok daha lezzetli ve yoğun.

100 euroluk şişe fiyatını karşılayamazsanız bile restoranlarda veya balzamik turlarında denemeye çalışın.

Balzamik sirkeler şarap veya peynir gibi yıllanmaya bırakılıyor.

3. Parmesan peyniri yiyin

Peynirden bahsediyorsak Parma sadece kısa bir tren yolculuğu uzakta kalıyor. Parma’ya gidip parmesan peyniri yemenizi tavsiye ederim. İtalyanlar size çok iyi geldiğini ve her gün yemeniz gerektiğini söyleyecekler. Biz ise her gün her zaman parmesan yerken bulduk kendimizi.

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Koşudan sonra, akşam yemeğinden önce, akşam yemeğinden sonra prosecco’yla… Biz parmesan reggiano’yu günün her saati yedik.

Geleneksel balzamik gibi parmesanlar da yıllanmaya bırakılıyor her gün kontrol edilip yerleri değiştiriliyor ve 2 yıl sonra yenmeye başlanıyor.

Bolonya’da Parma’ya düzenlenen peynir turlarına katılabilir, üreticileri gezebilirsiniz.

Bolonya’da parmigiano reggiano yemeden dönmeyin.

4. Batı dünyasının en eski üniversitesinde otopsi

Bolonya gelişmekte olan bir kent ve 1088’de kurulan batının en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor. İnce ahşap işlemeler bu eski yapının güzelliğine güzellik katmakta. Anatomik ameliyathane olarak 1636 yılında yapılan Teatro Anatomico‘da üniversite öğrencileri insan vücudunu inceleyerek anatomi dersleri alıyor.

Bu salondaki koltuklar bilerek rahatsız edici şekilde tasarlanmış ki öğrenciler çok uzun süren ders boyunca uyuya kalmasınlar ve otopsiyi bilinçleri açık izleyebilsinler. Ayrıca kiliseden bir psikopos bütün otopsileri izliyor ve üniversitenin kilise kurallarına aykırı davranıp davranmadığını kontrol ediliyor. Bu üniversitede tur atmanızı öneririm, harika bir yer.

Ücret: Yok.

Teatro Anatomico.

5. Revakların altında yürüyün

Bolonya başarılı üniversitesinden dolayı hızlı bir şekilde büyüyordu ve öğrenciler için ekstra evler gerekmişti. Üniversite çoğu yerdeki gibi şehir dışında değil şehrin merkezinde bu sebepten mevcut evlerin bitişiğine öğrenciler için yapılar inşa edildi.

BENZER YAZI:  Vahşi Güzel: İrlanda

Günümüzde Bolonya’da 45 km’lik bir kemeraltı mevcut. Bu yapılar hem şehri güzelleştiriyor hem de kötü havadan etkilenmenizi engelliyor! Revakların altında yürümek çok güzel hissettiriyor.

Revaklı sokaklarda yürümek çok keyifli.

6. Piazza Maggiore

Bolonya’nın ana meydanı olan Piazza Maggiore’de San Petronio Bazilikası dahil pek çok gezilecek yer var. Bu kilise dünyanın en büyük kilisesi olarak inşa edilmek istenmiş ama Vatikan bunu duraklatmış.

Yaygın bir inanışa göre Bolonya’nın ana kilisesi San Petronio değil, Cattedrale di San Pietro. San Pietro dell’Indipendenza‘da ana cadde üzerinde yer alıyor. İtalya’daki diğer kiliselerin aksine bir meydanda değil yürüyüş yolunun üzerinde bulunuyor.

Piazza Maggiore.

7. Aperitivo’ya girin

Akşamları en favori aktivitemiz aperitivo alabileceğimiz bir yer aramak oldu. Çoğu bar veya restoran kapılarını akşam 6’da açıyor. İnsanlar genelde Spritz, Prosecco (köpüklü beyaz şarap) ya da Lambrusco (köpüklü kırmızı şarap) içiyor. Aperitivo’yu özel yapan şey şu: bir içecek istediğinizde otomatik olarak ücretsiz yeme hakkınız oluyor.

Barlarda pizza, makarna, peynir, risotto, et gibi atıştırmalık yiyecekler oluyor. İçkiniz olduğu sürece yemeye devam edebilirsiniz.

BENZER YAZI:  Paris'te son keşif: Sentier

Ücret: 4 eurodan – 8 euroya değişen içki fiyatları

La Stenze aperitivo barı.

8. Dondurma yiyin

Bolonya’da donurma çok iyi, üniversiteleri ve müzeleri bile var! Dünyanın en eski dondurma makinesi üretme fabrikası Bolonya’da.

Carbigiani Dondurma Üniversitesi 900 euroya kurslar düzenliyor, 21 bin euroya satılan makinelerden alırsanız kurs parası iade ediliyor.

Harcayacak 21 bin euronuz yok mu? Sorun değil, dondurmayı yemek daha eğlenceli. Bolonya’da dondurmalarına bayılacağınız pek çok otantik dondurmacı var. İtalya’da dondurma günde en az iki kere yenmeli, böyle söylüyorlar.

İtalyanca’da “gelato” dondurma anlamına geliyor.

9. Yerel insanlarla tanışın

Bu şehirde herkes dostane. Roma’da veya Venedik’te asla göremeyeceğiniz şekilde cana yakınlar. Herkesin yüzünde bir gülümseme var ve sizinle vakit geçirmek istiyorlar.

Bolonya’ya kırmızı şehir de denmekte.

10. Pazarlara gidin

Bolonya bir pazar kenti ve kıyafetten, antikaya pek çok pazar var. İçerisi meyve, et ve peynir tezgahlarıyla dolu bir sokakları bile var.

Geneleksel balzamikten, tütsülenmiş ete, parmesandan, meyve-sebzeye hepsi çok kaliteli ve ucuz ürünleri satın alıp deneyin. Kıyafet pazarının da çok uygun olduğunu farkettik. En başta da söylemiştik Bolonya sadece harika bir destinasyon değil aynı zamanda çok makul fiyatlı bir kent.

Bolonya kıyafet pazarı.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir