Cartagena’yı deşifre ettik

Mahalle Kültürü

Bocagrande: Eski şehrin güneyindeki bu daracık yarımada, çok katlı otelleri ve Karayip plajları sayesinde ziyaretçi akınına uğruyor.

El Centro: Cartagena’nın 1600’lardan beri degişmeyen kalbi, pastel renklere boyanmış saraylar, kiliseler ve malikanelerle dolu.

Getsemani: Gelişmekte olan kültür semti, sırt çantalı gezginlerin ve sokak sanatçılarının favonsi, ama geceleri pek tekin değil. Son yıllarda ise güzel galeriler ve oteller açılmaya başladı.

San Diego: Eski şehrin sessiz bir köşesi olan San Diego; yılankavi sokakları, kiremitli çatıları ve yerli zanaatkârların dukkânlarının bulunduğu Las Bovedas çarşısıyla biliniyor.

Nasıl Gezilir? Cartagena tam bir yaya şehri, ama taksi çevirmek de kolay ve uzun mesafe için güvenli, hesaplı bir alternatif.

Kalın

Cartagena’da seçtiğimiz oteller: Yeniler ve vazgeçilmez klasikler.

HOTEL BOUTIQUE CASA PESTAGUA: 18. yüzyıl Pestagua Kontu’na ait üç saraydan biri olan bu yüksek tavanlı palacio’ya adım attığınızda dikkati ilk çeken şey, ne kadar büyük olduğu. Panjurlu pencereler, sade renk seçimleri ve coralina taşından zeminleriyle 11 odası, Cartagena’nın nemli havasına uygun tasarlanmış, Tropikal meyve, kızartılmış yuca içli kofteleri ve özel arepa ekmeği arası çeşitlerden oluşan, palmiyeli avluda servis edilen zengin kahvaltıya bayıldık. casopestagmcom.

CHARLESTON SANTA TERESA CARTAGENA: Eski şehirdeki çoğu otelin manzarası dar sokaklarla sınırlı, ama geniş bir plazaya yayılan açık hava barıyla Charleston, 16. yüzyıldan kalma surların üzerinden Karayip denizine bakıyor. Bogotâ’daki Club Colombia ve Harry’s Bar’ın sahibi şef Harry Sasson’ı n işlettiği, kasımda kapılarını açan bu taze restoran, şimdiden şehir sakinlerinin uğrak yeri oldu bile. hoteleschareston com.

SOFITEL LEGEND SANTA CLARA: Santa Clara, sessiz sakin San Diego semtindeki 17. yüzyıldan kalma bir manastırın restore edilmesiyle otele dönüştürülmüş. Kilisenin orta sahanlığının ve günah çıkarma pencerelerinin yanı sıra, dövme demir ana giriş kapısı da yerli yerinde. Her zaman ağzına kadar dolu bar bölümünde ise yeraltı mezarları var. Otelin kolineyal bölümündeki süitlerde ve modern kısımdaki 106 minimalist odaya sakin, tropik bir atmosfer hakim. sofitel-legend.com.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

CASA SAN AGUSTIN: Eski şehrin evlerinin arasına gizlenmiş 30 odalı Casa San Agustin, üç küçük yapının birleştirilmesiyle oluşturulmuş. L şeklinde bir havuz, eski bir su kemerinin içinden geçiyor; odalar ise labirenti andıran bir dizi girinti, kule ve asma kata yerleştirilmiş. Her birine Kongo orijinli wenge ahşabından masalar konulmuş; banyolarda ise Meksika fayansları var. Ayırtılması gereken oda: Özel bir serinleme havuzuna da sahip olan 102 numara.

Alın

1. Işıltı ve kesim konusunda Kolombiya zümrütleri dünyanın en iyileri arasında. Lucy Jewelry‘de (lucyjewelrycartagerra.com) dukkân sahibi Lucy Sanchez, 26 yıldır müşterilerinin her birini, altın ve gümüşle işlenmiş değerli taşlarla buluşturuyor.

2. Plajdaki yerlilere ayak uydurmak istiyorsanız, renkli baskı ve desenlerde bikiniler ve şık mayolar için El Centro’daki Love Me Wappa‘ya (35-15 Calle dal Parvenir; 57- 313/877-6259) uğrayın.

3. Edgar Gomez Estevez, hem yerliler, hem de aralarında Bill Gates’in de bulunduğu turistler için guayabera gömlekleri dikiyor. Kullandığı kumaşlar ve kesim, şehirdeki diğer örneklerden çok daha kaliteli. Özel siparişle dikilen gömleklerini Ego’da (10-92 Calle de Portobella; 57- 5/668- 6016) bulabilirsiniz.

4. Bogota ve Kaliforniya’da mağazaları bulunan Baeranquilla doğumlu tasarımcı Silvia Tcherassi parlak renklerde, tiril tiril ipekten narin gömlekler ve ayak bileklerinize kadar uzanan elbiseler üretiyor.

5. Anticuario Olano (3-90 Calle de las Damas; 57-316/528- 5548) antika koleksiyoncuları için bir cennet. Raflar, Paris işi bronz heykelcikler ve gerçek boyutlarda aziz heykelleriyle dolu. Bunların yanı sıra, koloniyal dönemden kalma tüfek mermileri gibi eksantrik parçalar da var.

Görün & Yapın

Kültür avcılarının vazgeçilmez durakları.

1. Cartagena’daki aydınlık NH Galeria‘da (nhgaleria.com) galerici Nohra Haime, Kolombiya ve ötesinden çağdaş yeteneklerin eserlerini sergiliyor. Dikkat çekenler arasında: Yerli pop artist Nadin Ospina’nın Kolombiya öncesi tarzında Bart Simpson heykeli.

2. Francis Drake’in 1586 Cartagena kuşatmasına cevap olarak inşa edilmiş şehir surları Las Murallas üzerinde yürüyebilirsiniz.

3. Samimi Museo de Arte Modemo’yu (Plaza de la Aduana yakınları; 57-5/664-5815) heykeltıraş Enrique Grau’nun etkileyici resim ve eser koleksiyonu dolduruyor.

BENZER YAZI:  Kolombiya'ya gitmemek için 21 sebep

4. Altın varaklı iç mekanlara ve birinci sınıf akustiğe sahip Teatro Adolfo Mejia (38-10 Plaza de la Merced: 57-5/664-6023). yerli ve yabancı konser ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

5. Getsemani’deki Centro Cultural Ciudad Movil (ciudadmovil.com) şehir sakinlerinin salsa ve canlı Afro-Kolombiya mapale müziği için gittiği bir kültür merkezi.

Tadın

Cartagenalılar bugünlerde nerede yiyip içiyor?

El Boliche Cebicheria: Yetenekli şef Oscar Colmenares’in enfes Kolombiya stili ceviche’ini, San Diego’nun arka sokaklarındaki bu ufacık, şık restoranda her seferde yalnızca bir avuç müşteri tadabiliyor. Taze ahtapotu, mürekkepbalığını ve istiridyeyi, dernirhindi sosu, hindistancevizi sütü ve taze kişnişle marine ederek inanılmaz bir lezzete dönüştürüyor.

El Gobernador By Rausch: 2004’te Bogota’da ödüllü Criterion’u açtığından beri, Londra eğitimli Jorge Raıısch, Kosta Rika’ya uzanan bir restoran zinciri kurdu. Ahşap döşerneli bir yemek salonunda şefin Fransız mutfağına Kolombiyalı yorumu getirdiği yedinci restoranı El Gobernador ise geçen haziranda açıldı. Enyucado keki üstünde servis edilen jumbo karides gibi lezzetler hayal edin. bastionluxuryhotel.com.

Maria: Maria’daki şık vahşi doğa motifleri —beyaz hasır sandalyeler, dev Pasifik bitkileri, hipnotik kaplan desenli duvar halıları— başlı başına ziyaret sebebi. Ama Alejandro Ramirez’in portakal ve hindistancevizi sütünde pişmiş somonu veya rezeneli ve greyfurtlu zargana tradito’su için kalırsınız. mariacartageno.com

La Vitrola: Bu Küba temalı mekan, tavandaki pervaneleri ve bolero müzisyenleriyle Eski Havana’dan fırlamış gibi görünüyor. Yiyecekler sofistike Karayip mutfağından seçilmiş (acı biberli ızgara bari balığı) ve şarap listesi geniş.

Restaurante La Casa De Socorro: Garsonların üniformalarının bile vatansever sarı, kırmızı ve mavi renklerde olduğu mekanın müdavimleri, mavi yakalı çalışanlardan inci kolyeli senoralara ve yerel şöhretlere kadar uzanıyor. Müşteriler, doyurucu deniz ürünleri çorbası ve baharatlı balık ızgara için akşam 8’de restorana akın ediyorlar.

Yakın Bakış

Üç Cartagena sakini, favori mekanlarını paylaşıyor.

Alejandro Frieri (Heykeltıraş):

“Her zaman boliche’ler —otantik yemekler yapan küçük lokantalar—arayışındayını El Centro’daki Andante Allegro Vivacenin (andanteallegrovivace.com) sahibi her sabah annesinin tariflerini kullanarak makarna yapıyor. Yanındaki Abaco Libros y Cafe (abacolibros.com) birinci sınıf Kolombiya kahvesi içmek için en iyi yer, üstelik İngilizce ve İspanyolca romanlardan oluşan harika bir kütüphanesi var. Geceleri, sabaha kadar dans eden insanlarla dolu salsa diskosu Quiebra Canto’yu (quiebracanto.com) seviyorum.”

BENZER YAZI:  Bogota'da gidilecek mekanlar

Juan Felipe Camacho Gomez  (Restaurante Donjuan’da şef):

“Şehir merkezinden vapurla ulaşılabilen Isla de Baru’dakinden daha iyi deniz ürünü bulamazsınız: Balıklar günlük tutuluyor ve hemen sahilde yiyorsunuz. Şehirde Erre de Ramen Freixa’da (errederamonfreixa.com) mutlaka bir akşam yemeği yemelisiniz; Katalan şef Raman Freixa müthiş tapas çeşitleri hazırlıyor. El Centro’da güzel bir şarap barı olan La Bodega de la Iglesia’nın (bodegadelaiglesia.com) müdavimlerinden biriyim. Hediyelik eşya almak isterseniz yerel el işleri satan küçük butik Agua’ya (4-29 Calle de Ayos) uğramadan geçmeyin.”

Jorge Escandon (La Cevicheria ve Bazurto Social Club’ın sahibi):

“Şehrin en iyi tasarım butiklerinden Mia Concept, yükselen tasarımcıların dekoratif ev eşyaları ve kıyafetleriyle dolu. Gürültülü, sınır tanımayan Mercado de Bazurto’da (Avda. Pedro de Heredia) Afrika’nın soukous dansıyla İspanyol şarkı sözlerini birleştiren champeta albiimleri bulabileceğiniz harika müzik mağazaları var, Yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz bir sürü yiyecek standı da bulacaksınız; Hindistancevizli pilav ve avokado salatalı kızarmış balık deneyin.”

Yakın Plan

İşte şehir dışına çıkmak için üç güzel neden.

1. Cartagena’nın hemen güneyinde, Isla de Baru’daki Playa Blanca’ya sadece vapurla ulaşılabiliyor (otelinize danışın). Adadan ayrılmak içinizden gelmiyorsa Agua Baru‘da  oda tutabilirsiniz.

2. Gabriel Garcia Marquez şehrin beş saat doğusundaki Aracataca’da doğmuş. Müzeye çevrilen evindeki rehberli turlara katılabilirsiniz.

3. Devrirnci kahraman Simon Bolivar, Santa Marta şehrinde Quinta de San Pedro Alejandrino‘da (museobdıvanono.org.co) öldü. Döneme ait mobilyalarla döşenmiş 17. yüzyıldan kalma evi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir