Çekirdeğin peşinde

Dünyada son 15 yılda hızlanan iyi kahve arayışına, birkaç yıldır Türkiye’nin de katılması ve birbiri ardına özel üretim kahve kavurucularının ortaya çıkmasıyla, kahve konusundaki damak tadımız da gelişmeye başladı.  Gayrettepe’nin çok amaçlı ilham verici yeni mekanı Muse çatısı altında, bir sanat galerisi ve bir antika mağazasıyla yan yana duran Petra @ Muse, kahve zincirine eklenen son halkalardan. Özel blend espresso’ların yanı sıra, single origin (çiftliği belli) çok sıra dışı kahveler de servis eden bu endüstriyel tarzdaki mekanda, kahve demlemek için en pratik yöntemlerden biri olan camdan Chemex sürahisi ile tanışabilir, hatta bu harikulade tasarımdan bir tane edinmek isteyebilirsiniz. Barın gerisinde sizi ağırlayan ve kahve tutkusunu işe dönüştürmüş Kaan Bergsen’den, şu anda kahve dünyasının kalbinin attığı yerleri öğrendik.

Kaan Bergsen barda.

Kaan Bergsen barda.

Kahvenin peşinden en uzak nerelere gittiniz?

BENZER YAZI:  Cartagena'yı deşifre ettik

İki sene önce kahve hasadı için Kolombiya’ya gittim ve ürünün ne kadar zor koşullardan geçip bize ulaştığını gördüm. Mekanize tarlalardan, uçurum kenarlarındaki yabani mikro tarlalara kadar bir sürü farklı üretime bizzat şahit olup, ürünlerini tatma şansım oldu. Kolombiya’dan sonra San Francisco’da, uzun yıllardır kahveye hak ettiği değeri veren kavurucuları gezip tanıdım.

Dünyada kahve üreticileri arasında favorileriniz?

Yeni nesil kahvecilerden çok saygı duyduğum bir kaç marka var. 10-15 sene önce kurulup hala ilk günkü artizanal yaklaşamını ve kahve karşısında alçak gönüllülüğünü koruyan Stumptown (Portland), FourBarrel (San Francisco) ve Sightglass (San Francisco) gibi şirketler çok iyi örnekler.

Sizce kahveden en iyi anlayan insanlar hangi şehirde?

BENZER YAZI:  Kolombiya'ya gitmemek için 21 sebep

Yeni nesil kahve Seattle’da başladı. Büyüklü küçükülü şirketler, daha özel ve lezzetli çekirdeklerin peşinde dünyayı gezmeye başladılar. Bence şu anda dünyanın kahve kalbinin attığı yer Portland, San Francisco ve Tokyo. Kullanılan kahve pişirme metotlarının çoğunun ise Japon üretimi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

İçtiğiniz sıra dışı kahve?

Panama Geisha La Mula. Aroması başka hiç bir kahveye benzemiyor, heirloom (atadan kalma)bir kahve ağacından çıkıyor; tam bir cevher! Maalesef dünyanın en zor bulunan çekirdekleri arasında olduğundan, İstanbul’da kapalı kapılar ardında içiliyor.

T+L

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir