Cennetin Kuşları

Türkiye’nin ilk kuş genetik barkodlama araştırması, Kars-Iğdır sınırında yer alan Aras Nehri Kuş Cenneti’nde gerçekleştirildi. Doç.Dr Raşit Bilgin, Doç.Dr. Mehmet Ali Kırpık, Doç.Dr. Çağan Şekercioğlu ve Mete Türkoğlu’nun işbirliğiyle yapılan araştırma, Aras Nehri Kuş Cenneti’nin, ev sahipliği yaptığı kuş türlerinin genetik çeşitliliği açısından da dünya çapında önemli bir alan olduğunu ortaya çıkardı.

Türlerin genetik olarak başka türlerden ayırt edilmesine olanak sağlayan barkodlar kullanan yöntem, Aras Nehri Kuş Cenneti’nde uygulandığı 33 kuş türünün 26’sında bilim açısından yepyeni genetik barkodlar ortaya çıkardı. Yüzde 80’e yakın olan bu yüksek oran, bölgenin biyolojik ve genetik çeşitlilik açısından yalnızca Türkiye’nin değil, tüm gezegenin sayılı noktalarından biri olduğunu gösteriyor.

Dünyanın farklı bölgelerinden elde edilen verilerle kıyaslanınca da Doğu Anadolu’nun rengârenk kuşlarının genetik olarak kuzeybatı Palearktik (Doğu Avrupa-Batı Rusya-Orta Asya) bölgesinde yaşayan kuşlara benzediği anlaşılıyor.

Aras Nehri Kuş Cenneti’ndeki biyolojik çeşitliliği yakından tanıyanlar için sonuçlar çok da şaşırtıcı değil aslında. Bölgede 264 farklı kuş türü görülüyor; parçası olduğu Kafkaslar endemik kuş alanı da kuşlar için dünyadaki en önemli bölgelerden biri kabul ediliyor. Aras Nehri Kuş Cenneti’nde halkalanan 80 binden fazla kuşun Avrupa, Afrika ve Asya’ya yayılmış düzinelerce ülkeden geçtiği biliniyor; Türkiye’deki kuş türlerinin yansından fazlası da burada yaşıyor. Kuş cenneti, bölgedeki baraj projesi nedeniyle tehlike altında; oysa Şekercioğlu çalışmalar devam ederse “yüzlerce yeni genetik barkod ve belki de yepyeni kuş türleri keşfedebiliriz,” diyor. -Onur Uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir