Cennetin resmi Maldivler

Adalararası ulaşım

Ülke adalar topluluğu olunca, adalar arası ulaşım da doğal olarak deniz veya hava yoluyla sağlanıyor. Hint Okyanusu üzerine serpiştirilmiş adalar arasında hava ulaşımı son derece gelişmiş durumda. Okyanus ortasına serpiştirilmiş bu adalar ülkesinde; tekne, feribot veya hava taksi olarak da kullanılabilen deniz uçakları adalar arası transferlerde emrinize amade. Coğrafi koşullar nedeniyle hava taksiciliği son derece gelişmiş ulaşım yöntemlerinden biri, bir bakıma bizdeki dolmuşlar gibi… Denizin sesi ile bütünleşen doğanın huzurlu ortamını bölen tek ses neredeyse onlarınki… 

Moofushi adasında bizzat gözlemlediğim üzere, -kaldığınız ada uçak transferin mümkün olduğu bir adaysa eğer- her 15 dakikada bir, bir deniz uçağının adanın mavi sularına iniş yaptığını söyleyebilirim. Tekne ile geçiş yaparak konakladığım ikinci ada Halaveli‘de ise hiç uçağa rastlamadım. Tekne ile götürüldüğünüz noktadan deniz uçağına geçiş yapmak suretiyle ada açıklarında yer alan küçük bir iskele üzerinden yapılıyor uçak transferleri… 

Maldivler ve mevsimler… 

Mevsimlere gelince tropik bir iklimin hüküm sürdüğü Maldivler bir bakıma mevsimsiz bir yer. Maldivler’in en favori zamanı takribi olarak bizim kış dönemimize denk gelen aralık, ocak, şubat ve mart ayları… “Wet season” olarak bilinen yağışlı ve nemli mevsimleri ise mayıs sonundan ekim ortasına kadar süren dönem. Hiç şüphe yok ki Ekvator kuşağı üzerinde yer alan ve mevsimsel sıcaklık değişimlerinin pek fazla olmadığı Maldivler her daim güzel. Mevsim ayrımı olmaksızın doğayı her dönem doyasıya yazı yaşayacağanız bir yer Maldivler. Yağmurlu sezonda gitseniz bile bronzlaşıp dönmeniz mümkün ancak Muson yağmurlarıyla karşılaşmanız da son derece olası. Yağmur, biraz şans işi… Bazen bir anda bardaktan boşanırcasına yağıyor, bazense anlık olarak serpiştirip siz ne olduğunu anlayana kadar yeniden güneş açabiliyor. Ancak yağmur yağsa bile hava hep ılıman ve sıcak, deniz sıcaklığı da öyle…

Cennetin resmi… 

Cenneti resmedebileceğiniz binlerce nokta var burada. Objektifi nereye çevirirseniz çevirin benzer karaler yakalamanız mümkün. Gökyüzünden baktığınızda üzerinde yerleşim olan hemen her ada birbirini andırıyor. Diğerleri ise denize gömülüp gömülmemek arasında kalmış kumullar olarak görünüyor gökyüzünden. Zaten ülke topraklarının en yüksek noktasının denizden seviyesinden 2,5 metre yüksekte, ülke ortalamasının ise deniz seviyesinden sadece 1 metre yüksekte olduğunu düşünecek olursak, gelgitler sırasında bu atollerin suya gömülme ihtimali oldukça yüksek. Zaten küresel iklim değişikleri nedeniyle adanın yüzyıl içinde sulara gömüleceği varsayılıyor. Bu nedenle Maldiv halkı 2005’ten bu yana Avusturalya‘ya sığınma hakkına sahip. 

Mercan resifleri

Mercan resifleri ile çevrili adalarda 700’den fazla balık çeşidi bulunuyor. Maldivler’in turizm dışındaki ana geçim kaynaklarından birisi balıkçılık tabii ki. Bir diğeri ise hindistan cevizi üretimi… Hava sıcaklığı mevsimlere göre 26-33 derece arasında küçük oynamalarla değişirken, deniz suyu ise yıl boyunca yaklaşık 24 derece civarındaki sıcaklığını koruyor. 
Turkuaz renkli sularda çevrenizi saran okyanusa özgü balıklarla yüzmek son derece keyifli. Binlerce kilometre yol kat ederek vardığınız adalarda, siz denize girdiğiniz anda dört bir yana dağılarak nazikçe ağırlıyor sizi okyanusun sahipleri… Sahil kesiminde sessiz sedasız gezinen, zararsız küçük köpekbalıkları da buna dahil. 

Maldivler mercan resifleri.

Maldivler mercan resifleri.

Deniz içindeki renkli dünya

Maldivler’in sualtı dünyası da en az yeryüzü kadar renkli ve hareketli. Mercan resifleri arasında gezinen akvaryumlarda görmeye alışkın olduğumuz rengarenk balıklarla çevrili… Paletlerinizi ayağınıza geçirip şnorkelleri takıp daldığınızda bu güne değin görmediğiniz rengarenk bir sualtı yaşamı ile karşılaşıyorsunuz. Su altında bambaşka bir dünyanın varlığına tanık oluyorsunuz. Dört bir yanınızda dolaşan degrade renkli, enine ya da dikine çizgili balıklar, su altındaki bu muhteşem yaşamın şnorkelden görebildiğiniz küçük bir parçası. Lagünler içerisinde kalan muhteşem sualtı dünyasıyla hiç şüphesiz Maldivler, dünyanın en renkli ve en popüler dalış merkezlerinden biri. UNESCO tarafından koruma altına alınan mercan adalar dünya çapında dalışseverlerin favorisi. Sualtı dünyasının akciğeri olarak bilinen mercanlar ve beraberindeki deniz yaşamı ile Maldivler eşsiz bir dalış merkezi. Maldivler’in mücadele dolu tarihine tanıklık eden batık gemilere yapılan tüplü dalışlarsa profesyonellerin en sevdiği etkinliklerden… Birçok turistin buraya gelme amacı bu zaten. Maldivler otellerinin çoğu PADI sertifikalı dalış merkezlerine sahip. İlle de profesyonel olmanız gerekmez her seviyede dalış eğitimi alabilirsiniz bu merkezlerden… Ari Atolü, Güney Male ve Kuzey Male atolleri dışında; Nassimo Thila, Gurufushi Thila, Okobe Thila, Lion’s Head ve The Maldives Victory Maldivler’deki en favori 5 dalış noktası. Maldivler’de nereden dalış yaparsanız yapın muhteşem bir görsel şölen sizi bekliyor. Dev akyalar, manta, balina köpekbalıkları ve resif köpekbalıkları dalış esnasında sık sık görebileceğiniz deniz canlıları arasında. 

Maldivler'in turkuaz suyu ve balıklar.

Maldivler’in turkuaz suyu ve balıklar.

Maldivler’e ulaşım

Geçtiğimiz senelerde THY’nin direkt uçuş başlattığı Maldivler’e Qatar havayolları ile Doha aktarmalı ya da Emirates havayolları ile Dubai aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. 2012 Kasım ayından itibaren haftada 5 gün karşılıklı olarak yapılmaya başlanan seferler ulaşımı bir hayli kolaylaştırıyor. İstanbul’dan salı, çarşamba, perşembe, cumartesi ve pazar günleri 20:25’te kalkan 730 no’lu uçağınız sabah 07:10’da orda. Maldivler’den ise pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma, pazar günleri ise sabah 9:00 da kalkan 731 no’lu seferle 14:30’da yeniden İstanbul’dasınız. Geliş ve gidiş arasındaki saat farklılığı sizi yanıltmasın. 
Maldivler ile Türkiye arasındaki iki saatlik zaman farkını da kattığınızda uçuşunuz yaklaşık olarak 8 saat sürüyor. Emirates ya da Qatar havayolları ile Dubai ya da Doha aktarmalı olarak uçtuğunuzda ise bu süre bir miktar daha artıyor. 8,5 saatlik uçuş süresi aktarma sırasındaki beklemelerle birlikte bu 10 saati bulabiliyor. Ancak uçuş serüveniniz bununla bitmiyor. Maldivler’e vardığınızda küçük bir uçak serüveni daha sizi bekliyor. Otelinizin bulunduğu adaya ulaşmanın iki yolu var; tekne ya da deniz uçakları… Ki tekneye kıyasla deniz uçakları çok daha tercih edilen bir transfer şekli. Adanızın havaalanına yakınlığına veya uzaklığına göre 15 dakika ile 45 dakika arasında değişen sürelerde otelinizdesiniz. Bu arada bazı deniz uçaklarının dolmuş yaparak, birkaç adaya uğrayarak gittiğini belirtmekte fayda var. Bunun iyi yönü, kaldığınız adadan farklı bir ada daha görme şansınızın olması ama mercan resiflleri ile bezeli lagünlerin çevrelediği tüm adalar hemen hemen birbirine benziyor. Bu arada özellikle THY ile direkt uçtuğunuzda dikkat etmeniz gereken sizi otelinize ulaştıracak deniz uçağının saatini kaçırmamak olmalı. Çünkü her atolün, yani her otelin tarifeli seferleri var ve bu seferler 16:00’da sona eriyor. Doha ya da Dubai aktarmalı uçuşlarda ise adaya varış saatinizin erken olmasından dolayı böyle bir risk yok. Ayrıca aktarmalı uçuşların da şöyle bir avantajı var: Duraklayacağınız yer Doha ya da Dubai olacağından, bekleme sırasında vaktiniz varsa, bu modern Arap şehirlerinin ultra lüks havaalanlarında keyifle alışveriş yapabilirsiniz. Tekne transferlerinden ise saat sınırlaması olmadan dilediğiniz vakit yararlanabilirsiniz. 

Alışverişe gelince… 

Maldivler’den alabileceğiniz yerel el sanatları ve kültürel hediyeliklerin dışında çok fazla birşey yok aslında. Bu tarz hediyelikleri Male Adası’nın kuzey tarafında konuşlanan hediyelik eşya dükkanlarından bulabilirsiniz ya da biraz daha fazlasını ödemek kaydıyla uçağa binmeden önce havaalanından alabilirsiniz. Bu arada Maldivler’de geçerli para birimi Rufia ama alışveriş için para değişimi yapmanıza gerek yok çünkü turistik konseptli bu adalarda neredeyse geçerli tek para birimi Amerikan Doları. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir