Çin’de gökdelenlerle aşk

Göğe ulaşmanın tamamen farklı iki yolu Çin gökdelenlerle aşk yaşıyor. Dünyanın en yüksek 10 gökdeleninden beşi Çin’de inşa halinde. Bunlardan özellikle öne çıkan ikisinin 2014 yılında bitirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri, ‘Şanghay Kulesi‘ Çin’in en yüksek binası olacak. Changsha kent merkezinde yer alacak iddialı proje ‘Gökyüzü Kenti‘ ise -tamamlanabilirse- dünyanın en yüksek binası olarak onu geçecek. ‘Şanghay Kulesi’ ve ‘Gökyüzü Kenti’nin inşasındaki felsefe, teknoloji, zamanlama ve iş modelleri birbirinden çok farklı. Çin’de inşa edilen bu yüksek yapılar ülke turistlerinin de ilgisini çekmekte. Ülkede seyahat eden insanlar bu kuleleri de görmeden veya ziyaret etmeden geçmiyor. İleride turizm destinasyonu olarak ciddi bir yer edinebilecekler mi bunu zaman gösterecek. 

İki gökdelen, Çin’de yeniliğin gerçekleşmesinin farklı yollarını gösteriyor.  Arthur Gensler, “Birinci değil, ikinci olmayı seven bir adamım” diyor. Bu çok heyecan verici gelmeyebilir ama işe yarıyor. 1965 yılında kurduğu mimarlık firması Gensler, şu anda dünyanın en büyüklerinden. Aynı zamanda, Şanghay Kulesini inşa eden kamu-özel konsorsiyumunun arkasındaki itici güç. Kule, bir dizi küçük fakat faydalı özelliğe sahip olacak. Mimarlar her 10 veya 15 katta bir, ortak alan oluşturmuş. Mağazalar ve sosyalleşme alanları ile dolu bu alanların topluluk hissi yaratması bekleniyor. Bu lobilerin altındaki sığınma katlan, yangın bölme teknolojisi sayesinde güvenli sığınaklar sağladığı için bu alanlar güvenliği de artırıyor. Dumanı dışarıda tutacak şekilde tasarlanan asansörlerin yangın durumunda kullanılması güvenli.  Bina aynı zamanda, yenilenebilir enerjiden gök bahçelerine kadar çevre dostu tekniklerin kullanımını artırıyor. Bu, çift kabuk veya kıvrımlı tasarım özelliklerine sahip ilk bina değil, ancak bu özellikleri bu kadar büyük ölçekte kullanan ilk bina. Kıvrım, rüzgâr yükünü neredeyse dörtte bir oranında kesiyor ve dolayısıyla ihtiyaç duyulan çelik ve beton miktarını düşürüyor. Projenin her adımı dikkatle inceleniyor ve bu da bazen kapsamlı yeniden tasarlama işlerine yol açıyor. 

Kaplumbağa ve tavşan

Şanghay Kulesi Çin’in denenmiş kademeli geliştirme yolunu temsil ediyorsa, ‘Gökyüzü Kenti’ bunun tam tersi. Çin’in hızlı ve sade mühendislik ve iş modellerini yeniden oluşturma konusundaki hünerinden faydalanarak ileriye büyük bir adım atmayı umuyor. 
Bu çalışmanın arkasındaki Broad Grup, adını havalandırma sistemleri kurarak duyurdu. Ancak aynı zamanda, yüksek binaları hızla dikmesini sağlayan yenilikçi prefabrikasyon teknikleri de geliştirdi. Ocak 2012’de, 30 katlı bir oteli yalnızca 15 gün içinde inşa etti. Bunun hızlandırılmış görüntüsü, YouTube’da milyonlarca kez izlendi.  Broad grubunun arkasındaki milyarder Zhang Yue, Gökyüzü Kentini dört ayda bitirmeyi planladığını söylüyor.  Planlanan 838 metre yüksekliğe ulaşabilirse, şu anda dünyanın en yüksek binası Burç Halife‘den 10 metre daha yüksek olacak. Projesinin devlet desteği olmadan finanse edildiğini iddia ediyor. 202 katlı binanın ilk 15 katında ofisler, bir okul ve bir hastane bulunacak, en üst katlar otel olacak; ancak kulenin büyük kısmı ikamete ayrılacak. 

Kafalarda birçok soru var. Broad, Temmuz 2013’te şantiyede temel attı, ancak düzenleme ile ilgili belirsizlik işi durdurdu. Düzenleyiciler, Broad grubunun projeyi tamamlamasına izin verecek mi? Devasa modüller, bu yüksekliklere hızlı ve güvenli bir şekilde kaldırılabilecek mi? Halk, binanın güvenli olduğuna inanacak mı?  Zhang, başarısızlık riskinin yeniliğin parçası olduğunu anlamış görünüyor. ‘Fabrika mimarisi’ yaklaşımının, korkutucu atılımlar içerdiğini söylüyor. 

Başarısız olsalar bile, cesaretleri nin sempatiyi hak ettiğini’ belirtiyor. Gensler içinse başarısızlık seçenek değil. Şanghay Kulesi projesinin ‘başarısız olmayacağını, çünkü atılım şeklinde değil, kademeli yeniliklerden oluştuğunu’ iddia ediyor. “Bu bina, tıpkı piramitler gibi sonsuza kadar ayakta kalacak.” 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir