Diwali, Hindu Işık Festivali

Diwali (veya Deepavali) Hindistan’ın en önemli bayramlarından biridir. Teknik olarak bir Hindu Festivali olmasına rağmen, Diwali birçok farklı inanç üyeleri tarafından Hindistan genelinde kutlanmaktadır.

Işıklar ve mumlar

Beş günlük bayram Ekim veya Kasım ayında başlar ve Hindu zenginlik tanrıçası Lakshmi’yi onurlandırır. Bu yıl kutlanmaya 27 Ekim’de başladı.

Havai fişek gösterileri

Diwali, karanlığın üzerindeki ışığın zaferini ya da kötülüğün üzerindeki iyiliği kutlamaktır, bu da diğer adını açıklıyor, “Işıklar Festivali.” Diwali kutlamalarında ışıklar mum ve havai fişek şeklinde ortaya çıkarlar. İnsanlar işten izin alırlar ve yeni kıyafetler satın alıp giyerler.

Kutlama için bir araya gelen aile üyeleri

Yemek de kutlamada merkezi bir rol oynamaktadır. Hindu Yeni Yılı ile çakışan Diwali dördüncü gününde, insanlar önümüzdeki yıl için iyi dileklerini belirtmek için arkadaşlarına ve ailelerine tatlı yiyecekler ve hediyeler götürürler. Ancak ritüeller ve hediyeler bölgeye göre değişir-Kuzey Hindistan veya Pakistan’da petha şekeri veya Batı Hindistan’da derin kızartılmış shankarpali kurabiyeleri seçenekler arasında olabilir. Ama tatlı götürmek ortak noktalarıdır.

Bayramda ikram edilen tatlılar

 

BENZER YAZI:  Hindistan'ın hiç duymadığınız muhteşem tapınakları

kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir