Dünyanın en konuksever ülkeleri

Her yıl Dünya Ekonomik Forumu 140 ülkeyi uluslararası gezginlere göstermiş oldukları misafirperverliğe göre sıralıyor. Sıralama, Dünya Ekonomi Forumu’nun yeni yayımladığı Turizm ve Seyahat Rekabet Raporu’na dayanıyor, raporda 1’den 7’ye kadar puanlama yapılıyor (1 çok kötü misafirperverlik, 7 çok iyi misafirperverlik).

Doğruyu söylemek gerekirse 2013 raporu bizleri şaşırttı. İzlanda’nın birinci olması veya Senegal ve Burkina Faso gibi az bilinen Afrika ülkelerinin sıralamada yer alması beklediğimiz bir şey değildi. Makedonya ve Bosna gibi ülkeleri ilk 10’da görmek bizi memnun etti. Balkanlar kesinlikle dünyanın yeterince değer verilmeyen yerlerinden biri. Yeni Zelanda’dan yeni dönen biri olarak söyleyebilirim ki Yeni Zelandalılar dünyanın en konuksever ve mutlu insanlarından, her zaman etrafı göstermeyi ve sizi kültürlerine dahil etmeyi seviyorlar.

BENZER YAZI:  Hayran bırakacak güzellikte doğal olarak şekillenmiş 11 ada

İlk 10’da görmekten mutlu olduğumuz bir başka ülke ise Fas. Bu ülkede yerli insanlar her zaman sizinle etkileşim kurmak için hevesli ve istekliler. Fas son yıllarda kadın gezginler için kötü bir şöhret edindi. Her ne kadar bir kısım insanın kadın gezginlere karşı muhafazakar ve agresif bir tutumu olsa da bu ülkenin genel görüşünü yansıtmıyor.

Türkiye 140 ülkeden oluşan bu listede 11. sırada. Biz Türkler kendimizi sıcak kanlı ve misafirperver olarak tanımlarız, ancak sıralamada bulunduğumuz yer bunu doğrulamıyor. 1. ve 2. konumda bulunan İzlanda ve Yeni Zelanda’nın 6.8’er puanları var, Türkiye ise 6.4 puanla 53. sırada. Aslına bakarsanız 53. sırada dediğimize bakmayın pek çok ülke aynı puanda.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Raporda ayrıca misafirleri en az seven ülkelerde listelenmiş durumda bu sonuca göre ise Bolivya, konuk sevmeyen ülkeler arasında birinci. Diğer ülkeler ise Venezuela, Rusya, Kuveyt, İran, Pakistan ve diğerleri…

Dünya Ekonomik Forumu’na göre dünyanın en misafirperver 10 ülkesi;

1. İzlanda

İzlanda'nın başkenti Reykjavik

İzlanda’nın başkenti Reykjavik

2. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'nın en kalabalık şehri Auckland

Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri Auckland

3. Fas

Fas'ın ilk başkenti, kırmızı şehir Marakeş

Fas’ın ilk başkenti, kırmızı şehir Marakeş

4. Makedonya

5. Avusturya

6. Senegal

7. Portekiz

8. Bosna Hersek

9. İrlanda

10. Burkina Faso

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir