Dünyanın en tehlikeli 5 adası

Tatlı yaz geçti, sonbahar da bizi terkediyor. Sıcaklık düştü, karlı fırtınalar yakında. Tatil sezonu bitti ve zaman yeni yerler keşfetme ve yenilenme zamanı. Ada kaçışlarını bunun için mükemmel buluyorsanız okumaya devam edin. Bu adalar rengarenk dokularıyla, güzellikleriyle, cennet köşesi izlenimleriyle sizi etkileyebilir. Ama ayak basmamanız gereken dünyanın en tehlikeli adalarından bahsediyoruz.

1- Bikini Mercan Adası (Marshall Adaları): UNESCO Dünya Mirası yerlerinden biri olan bu ada, sıkça ziyaret edilse de çok tehlikeli bir yer. 1946’dan 1958 yılına kadar burada nükleer silah denemeleri yapıldı. Açıklanan radyasyon seviyesinden sonra adada yaşam 1987 yılında tekrar başladı ama hala yengeçler, bitkiler ve ada toprağı hala doğan çocukların sakat olmasına sebep oluyor.

Bikini Mercan Adası

Bikini Mercan Adası

2- Miyake Jima Adası (Japonya): Bu küçük ada Oyama Volkanı’na ev sahipliği yapıyor. 2000-2004 yılları arası oluşan son patlama ile ada tamamen tahliye edildi ama 2005 yılında geri dönüşe tekrar izin verildi.

Miyake Jima Adası (Japonya)

Miyake Jima Adası (Japonya)

3- Ilha Da Adası (Brezilya): Yılan adası olarak da bilinen bu ada binlerce tür zehirli yılana ev sahipliği yapıyor. Yerellere göre her metrekarede 5 sinek yaşıyor ve Brezilya ordusu adaya sivillerin çıkmasını yasakladı.

Ilha Da Adası (Brezilya)

Ilha Da Adası (Brezilya)

4- Ramree Adası (Burma): Burası bir rekora ev sahipliği yapıyor. “İnsanların, hayvanlardan gördüğü en büyük felaket”in olduğu yer bu ada. 2. Dünya savaşı döneminde 400’den fazla Japon asker adada yaşayan timsahlara av oldu.

Ramree Adası (Burma)

Ramree Adası (Burma)

5- Reunion Adası (Hint Okyanusu): Bu ada dünyada en çok köpekbalığı sladırılarının görüldüğü yerlerden biri. Son 3 yılda 12 saldırı oldu. Hükümet okyanusta, yüzme, sörf gibi aktivitelerin yapılmasını yasakladı.

Reunion Adası (Hint Okyanusu)

Reunion Adası (Hint Okyanusu)

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir