Egzotik ve romantik; Seyşeller

Ve Hint Okyanusu‘ndaki bir başka cennet ada; Seyşeller… Volkanik kayaların arasından beliren bembeyaz kumsalları, muazzam sualtı dünyası ve yemyeşil doğasıyla herkesi kendisine hayran bırakan egzotik, romantik bir rota… Gören herkesi kendisine aşık eden Seyşeller tabii ki bende de aynı etkiyi bıraktı. Adaya ayak bastığım anda uzun yolculuğun izlerinden eser kalmadı adeta. Gerçi Emirates ile yaptığımız Dubai aktarmalı uçuşumuz da gayet keyifli ve konforlu geçmişti. Konforlu uçakları ve güzleryüzlü servis ekibi ile Emirates hiçbir şekilde yolun uzunluğunu hissettirmedi bize…

Ada son derece egzotik ve tropik, bunu adaya ilk ayak bastığınız andan itibaren anlıyorsunuz zaten. Uçaktan indiğiniz anda, havaalanının tam karşısında bir ucu sislerle kaplı yemyeşil dağlar, diğer yanda uçsuz bucaksız maviliğe açılan bir deniz karşılıyor sizi… Balayı çiftlerinin 1 15 adadan oluşan bu adalar grubunu tercih etme nedenleri belli. Çok önceden keşfedilmiş olmasına rağmen Hint Okyanusu üzerine serpiştirilmiş mercan resifleri ile çevrili bu adaların üzerinde el değmemiş doğanın taçlandırdığı bir yaşam hüküm sürüyor. Şehir yaşamından çok uzakta bambaşka bir gezegende buluyorsunuz adeta kendinizi… 

Ekvatorun güneyinde, Somali, Kenya ve Tanzanya‘nın karşısında, Madagaskar‘ınsa kuzeydoğusunda yer alan Şeyseller, Hint Okyanusu’na serpiştirilmiş irili ufaklı 115 adadan oluşuyor. Bunlardan en popülerleri başkent Victoria‘nın da yer aldığı Mahe, Praslin ve La Digue adaları. Buaraya, Hint Okyanusu’nun incisi denilmesi boşuna değil. Adaların her biri öylesine özenle yaratılmış ki her adada farklı bir yaşam ve macera çıkıyor karşınıza. 

Seyşeller’in iklimi

Ekvatorun 4 derece güneyinde bulunan bu ada ülkesinde hava sıcaklığı yıl boyunca 24 ila 32 derece arasında değişiyor. Aralıktan marta kadar dönemde kuzey-batı rüzgarlarının etkisiyle sıcak ve nemli bir hava etkisini gösterirken, mayıstan eylüle kadar olan dönemde ise hava sıcaklığının bir miktar düşmesi ile hissedilen nem oranı belli ölçüde etkisini kaybediyor. 

Seyşeller’in keşfi… 

Takımadanın kısa geçmişi ise şöyle: 7. yüzyılda adaya ilk yerleşen Arap denizciler olur. 1502 yılında Portekizli kaşif Vasco da Gama, Hintliler ticaret yolu üzerinde bir arz limanı oluşturmak için Seyşeller’e yerleşir. Fransızların adaya gelişi 1742 -1770 yılları arasına denk düşer. 1814’te ise İngilizler ada grubunu Fransızlar’dan devralır. 1 835 yılında köleliğin kaldırıldığı ada, 1903 yılında İngiliz kolonisi olur. 73 yıl İngiliz kolonisi olarak yaşamın sürdüğü Seyşeller’de 1976 yılında ise bağımsızlık ilan edilir. 1979’da ise cumhuriyet ilan edilir. 1993 sonrası geçilen yeni anayasayla birlikte 1977’de güc ele geçiren France Albert Rene 1998-2001 yılları arasında yeniden başkanlığa seçilir. 2004’te geri çekilen Rene yerine seçilen James Alix Michel şu an hala Seyşeller’in cumhurbaşkanı konumunda. 

Seyşeller’in tarihi

Tarih boyunca Araplar, Fransızlar ve İngilizler arasında el değiştiren ada grubunda hem Fransız hem de İngiliz etkilerini bolca görmek mümkün. Ada halkının rahatlıkla hem fransızca hem de ingilizce konuşabilmesi bu nedenle. Ama asıl lisanları Fransızca’dan türettikleri kendi creolleri… Sizinle gayet güzel ingilizce ya da fransızca konuşabilen otel personeli kendi aralarında kendilerine özgü creolleri ile konuşuyor. Ve her ne kadar yollar ingiliz stili olsa da, başkent Victoria’daki saat kulesi Big Ben’i anımsatsa da onlar Fransızlara ve fransızcaya daha yatkın gibiler. Fransızca konuştuklarında daha mutlu olduklarını gayet net görebiliyorsunuz. Bu arada halkı hem kibar hem de son derece güleryüzlü. 

Seyşeller’in başkenti

Mahe Adası ve dünyanın en küçük başkenti Victoria Takımadanın en kuzeyinde yer alan, 27 kilometrelik uzunluğu ve 8 kilometrelik genişliği ile yaklaşık 150 kilometrekarelik bir alan kaplayan Mahe, ülkenin en büyük adası. Ülke nüfusunun yüzde 90’ını barındıran Mahe, dünyanın en küçük başkenti Victoria’nın da ev sahibi. Siz deniz kenarında hindistan cevizlerinin altında sizi bekleyen tropik tatilin heyecanı ile tam olarak fark etmesinizde Şeyseller adalarındaki ilk durağınız Mahe. Çünkü havaalanından indiğiniz ve gideceğiniz adaya transfer olduğunuz yerlerin hepsi Mahe’de. Denizuçaklarının kalkış noktasıyla havaalanı içiçe bir şekilde konumlandırılmış. Bu nedenle birçok turist kente sadece 10 kilometre uzaklıktaki havaalanından direkt geçiş yaparak Mahe’yi es geçebiliyor. Oysa ki dünyanın en küçük başkenti olarak kayıtlara geçen Victoria, ilginç sokakları, eski limanı ve kent ortasındaki Big Ben’in mini bir kopyası olan saat kulesi ile yürüyerek keşfedilecek son derece kompakt bir şehir. Gerek trafiğin yönünden gerekse kent içindeki düzenlemelerden bu takımadalar grubunun bir zamanlar İngiliz sömürgesi olduğu gayet net belli.

Olur da tropik tatilinizin bir kısmını yeni bir yer ve kültür tanımaya ayıracak olursanız Victoria yakınlarındaki ulusal botanik bahçeleri envai çeşit orkidesi ile gerçekten görülmeye değer. Şeyseller’e ait kültürel ve doğal elementlerin sergilendiği Victoria Tarih Müzesi’nde ada kültürüne ait pek çok detay bulabilirisiniz. Adaya dair nefis kareler yakalayacağınız, heyecan verici yürüyüş yollarıyla gözalıcı bir manzaraya sahip olan adanın en yüksek noktası olan Morne Seychellois Parkı’nın ardından denize girmek isterseniz eğer, Beau Vallon adanın bilinen en popüler plajı. Victoria Limanı’ndaki St. Anne Deniz Parkı‘ndan kalkan tekne turları ise Mahe ve çevresindeki 6 adayı gezmeniz için son derece ideal. Yerleşim yerleri çoğunlukla adanın kuzeyinde ve doğusunda odaklanırken, adanın güney ve batı kesimlerinin çoğu kısmında Baie Ternay ve Port Lunay Ulusal deniz parklarına ait yerler bulunuyor.

Her sene Ekim ayının son haftasında düzenlenen Creole Festivali ile renkli ve hareketli görüntülere sahne oluyor Mahe. Şeyseller halkını oluşturan 4 değişik etnik kültür; Afrikalı, Hintli, Çinli ve batılı insanlara ait kültür mozağini bu festivalde gözlemleyebilirsiniz. 

Praslin’deki Grand Anse ve Baie St. Anne köyü dışında UNESCO tarafından korumaya alınan muhteşem Valle de Mai / Mai Vadisi gerçekten görülmeye değer. 

Başkent Victoria’nın en ilgi çekici yapılarından biri de kent merkezindeki Hindu Tapınağı… Siz isteseniz de istemeseniz de Victoria’yı gezerken karşınıza çıkacak bu tapınak iç ve dış süslemeleri görülmeli.

Ekvatorun güneyinde, Somali, Kenya ve Tanzanya'nın karşısında, Madagaskar'ınsa kuzeydoğusunda yer alan Şeyseller, Hint Okyanusu'na serpiştirilmiş irili ufaklı 115 adadan oluşuyor. 

Ekvatorun güneyinde, Somali, Kenya ve Tanzanya’nın karşısında, Madagaskar’ınsa kuzeydoğusunda yer alan Şeyseller, Hint Okyanusu’na serpiştirilmiş irili ufaklı 115 adadan oluşuyor.

Praslin'den yarım saatlik bir tekne yolculuğuyla ulaşabileceğiniz La Digue, granitten yapılma etkileyici heykelleri andıran kaya oluşumları ve bembeyaz kumsaalarıyla eşi benzeri görülmemiş bir cennet. 

Praslin’den yarım saatlik bir tekne yolculuğuyla ulaşabileceğiniz La Digue, granitten yapılma etkileyici heykelleri andıran kaya oluşumları ve bembeyaz kumsaalarıyla eşi benzeri görülmemiş bir cennet.

Bitki örtüsünün denizin içine kadar girdiği yemyeşil doğası, muazzam sualtı dünyası ve masmavi bir denizle bütünleşen tropik kumsallarıyla Hint Okyanusu'nda egzotik ve romantik bir rota Seyşeller... 

Bitki örtüsünün denizin içine kadar girdiği yemyeşil doğası, muazzam sualtı dünyası ve masmavi bir denizle bütünleşen tropik kumsallarıyla Hint Okyanusu’nda egzotik ve romantik bir rota Seyşeller…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir