Eksantrik Avrupa kaçamakları

Fransa kıyısı açıklarında cennet gibi bir liman kenti. İspanya’da bir orta çağ köyü. İngiliz kırsalında bir inziva köşesi. GGY hayalinizdeki bir sonraki kaçamak için 10’dan fazla yere ışık tutuyor.

Cotswolds / İngiltere

Cotswolds uzun zamandır İngiltere’nin kraliyet mensuplan ve elitlerinin evi gibiydi, ancak lezzet ustası Carole Bamford’un Daylesford Organic Farm Shop (daylesford.com) adlı mekânının başarısının ardından, bir dizi restoran ve zanaat dükkânının açılmasıyla yeniden tarz sahibi Londralıların ilgisini çekmeyi başardı John Pawson ve Stella McCartneygibi tasarımcılar bu isimlerden sadece ikisi. Kingham’da bir pubdan restoran-otel’e dönüştürülen ve Bamford’un en yeni müessesesi olan Wild Rabbit (wildrabbit.com) hafta sonları bölgeye has ürünlerle pişirilen yemeklerin keyfine varan şehirlilerle dolup taşıyor. Şayet burası doluysa, o zaman yerel üretim bira ale ve tost üstü baharatlı ve acılı böbrek için, doğruca Kingham Plough (thekinghamplough.co.uk) veya Churchill’deki Chequers Pub’ınyolu tutuluyor (thechequers churchill.com). Öğle yemeğini eritmek için Tetbury’de alışverişe çıkmak mümkün. Vintage parçalar için Lorford’s Antiques (lorfordsantiques. com) ve modern ev eşyaları için Sharland & Lewis’e (sharlandandlewis.com) bir göz atın. Wellington botlarını çekip araziye çıkmak isterseniz, o zaman Pawson’ın çok sevdiği neolitik ve bronz çağdan kalma bir dizi anıt ve heykel görebileceğiniz, Long Compton yakınlarındaki Rollright Stones’a doğru yürüyüşe çıkın. Pawson’ın bir diğer favorisi: Chipping Norton’daki St. Mary Kilisesi. Burası, kafa dinlemek için ideal bir yer. Şayet Daylesford’daki wellness tesisi Bamford Haybarn’daki (bamford.co.uk/haybarn) yoga, dersleri ilginizi çekmiyorsa.

Kingham Plough

Kingham Plough

Île de Ré / Fransa

Fransa’nın batı sahilleri açıklarında yer alan île de Re, aheste ritmiyle sizi anında etkisi altına alacak renkli bir deniz kıyısı sayfiyesi. 85 kilometrekarelik bu adadaki mimari stiller 700 yıllık bir dönemi kapsıyor: 14. Louis’nin askeri mühendisi Vauban’ın 17. yüzyıl tarzı askeri siperleri: St.-Martin-de-Re’nin eski limanının etrafındaki büyük şehir malikâneleri: kireç badanalı, yeşil panjurlu ve bukle bukle dökülen begonvilli balıkçı evleri, adanın estetiğini oluşturuyor. Ağustosta kalabalık artıyor; yazın ilk ayları ise ideal. Havada yumuşak bir esintinin dolaştığı bu dönemde, ada sakinleri bisikletten inmiyor. Yumuşak mavi tonda ve trompe l’oeil kumaşlarla döşenmiş Eski Limandaki görkemli Hotel de Toiras’a (hotel-de-toiras.com) yerleşin. Daha minimal İskandinav tarzını sevenler için doğru adres, adanın diğer ucunda yer alan Ars-en-Re’deki Hotel Le Senechal (hotel-le-senechal.com; 56). Burada, güneşli teraslarda ve gizli bahçe kuytularında, yerel bal veya reçelle tüketilen viennoiserie çörekleriyle kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz. Yaklaşık 32 kilometre kadar doğudaki La Flotte köyü ise ana meydanında denizkestanesi ve istiridyesiyle ünlü her gün kurulan bir sabah pazarına ev sahipliği yapıyor; belki de adanın meşhur fleur de sel tuzuyla tatlandırmayı gerektirmeyen az sayıda yiyecekten ikisi.

Hotel de Toiras'da George Washington süiti.

Hotel de Toiras’da George Washington süiti.

Palma / İspanya

Balear Adaları’nın başkenti Palma, saklı avlular ve tarihi manastırlarla dolu menderes gibi kıvrılan sokaklarıyla, onlarca yıldır Mayorka‘nın sessiz sakin orta çağ kenti olarak bilinirdi. Günümüzdeyse yeni kuşak stil öncüleri, deniz kenarındaki bu şehri yeniden keşfetti. La Caja Blanca (lacajablanca.com), Xavier Fiol (galeriaxavierfiol.com) ve Horrach Moya (horrachmoya.com) gibi galerileriyle çağdaş sanat ortamını bir düşünün. Açılan bir dizi yeni otelle beraber ise Casco Viejo (Eski Kent) konaklamak için gittikçe daha havalı bir yer haline geldi. Sahipleri İskandinav olan Hotel Cort (hoteIcort.com) ve Palma Suites (palma-suites.com) özel konaklama mekânlarından ikisi. Denize sıfır bir meydandaki Hotel Calatrava (boutiquehotelcalatrava.com) özel balkonlu odalara sahip ve eşsiz antikalarla döşeli bir 18. yüzyıl binasına yerleşmiş. Sahipleri, yine şehir merkezindeki görkemli Can Cera’nın da (cancerahotel.com) tasarımını üstlenen bir karı-koca. İkili, Palma’daki üçüncü eserlerini bu ay görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Bu arada adanın yeme içme çıtası da gittikçe yükseliyor. Emilio Castrejon’un Innobar’daki (emilioinnobar.com) yenilikçi mönüsü (ıstakoz tempurayı deneyin) ve Mayorkalı usta Santi Taura’nın (restaurantsantitaura. com) aynı adlı mekânının açılması sayesinde tabii. Ustanın pilav, makarna, kabuklular, safran ve karnıbahar ile hazırladığı arrossejat şehrin en leziz yemeği olabilir.

Innobar

Innobar

Cazalla de la Sierrra / İspanya

Sevilla’nın tepeleri arasına saklanmış kireç badanalı bu küçücük şehir, ünlü Amerikalı tasarımcı Carolina Herrera’nın da favorisi. Kendisi 16. yüzyıldan kalma bir çiftlik olan Trasierra‘da (trasierra.eu) kalmayı seviyor. Burası, yakınlardaki Sevilla’yı keşfetmek için mükemmel bir çıkış noktası. Akşam yemeğinde tapas denemek için, 90 yıllık Bar Europa’ya (bareuropa.info) gidin; elma ve çilek dilimli keçi peynirli quesadillas deneyin.

BENZER YAZI:  İsveç'in inanılmaz buz oteli: Icehotel

A dos Cunhados / Portekiz

Lizbon’a bir saat mesafede, çam ağaçlarıyla bezeli bir sahildeki camdan ve betondan Areias do Seixo (areiasdoseixo. com), şık tasarlanmış 14 odaya ve yerel malzemeler kullanan bir spa’ya sahip. Gündüzleri yakınlardaki Praia do Seixo’da sörf yapın, akşam doğal beslenmiş kuzu eti için yerel kasap-restoran Trâs d’Orelha’ya (351/261-326-018) uğrayın.

Jarpen / İsveç

İsveç’in ücra köşelerinde yapılacak pek de fazla şey yoktur; ancak ülkeyi iyi bilen gezginler, Jârpen tepelerine hakim Fâviken Magasinet (faviken. com) adlı restoran için aylar öncesinden rezervasyon yaptırırlar. Nam salmış şef Magnus Nilsson, burada 14 misafir için akıllara durgunluk verecek yemekler pişiriyor (çiçek yapraklarıyla sunulan çiğ inek yüreği isteyen?). Ziyaretçiler, bitişikteki kütük evlerden oluşan 15 odalı otelde kalıyor.

BENZER YAZI:  Dünyanın en güçlü pasaportları

Jura / İskoçya

Viski severler uzun zamandır, Hebrid Adaları’nın bu en gözden ırak olanı üzerindeki, aynı ismi taşıyan damıtımevinden haberdardı. Daha az bilinen nokta ise: Yemek odası, zırhlar ve geyik boynuzundan avizelerle donatılmış sıra dışı Jura Lodge (44-1496/820-385). Günlerinizi Jura Dağları’nda yürüyüş, akşamlarınızı da ıstakoz gibi denizden taze taze gelen lezzetler ile geçirin.

Kefolonya / Yunanistan

Yanya Denizi’nin en büyük adasında beyaz kumsallar, az insan ve keşfe değer antik Yunan kalıntıları bulacaksınız. Emelisse Hotel (emelissehotel.com) moda dünyasının popüler kaçamak noktalarından. Bölgenin en iyi şarapları için Gentilini Winery & wineyards’ın (gentilini.gr) tadım turlarına katılın.

Korcula / Hırvatistan

İtalyanlar’ın Adriyatik kıyılarını yeni Amalfi ilan etmesiyle, kalburüstü gezginler Korcula’nın sevimli sokakları ve çakıllı kumsallarına akın etmeye başladı. Art Deco stili mobilyalarla dekore edilmiş 18. yüzyıl malikânesi Lesic Dimitri Palace’a yerleşin (lesic-dimitri. com). Hemen güneyindeki Konoba More (385-20/712-068) deniz manzarası eşliğinde leziz büyük karidesler servis ediyor.

BENZER YAZI:  Mikro Oteller'den Sıcak Karşılamalar

Lyndhurst / İngiltere

Gösterişli Lime Wood Hotel (limewoodhotel. co.uk) New Forest’ta açıldığında, kırlara kaçmaya can atan Londralılar, güneybatı yönünde 130 kilometre direksiyon sallamaya razı oldular. Otel, bahçede yoga dersleri ve restoranda ev yapımı füme şarküteri ürünleri sunuyor. Yolun biraz yukarısındaki Pig (thepighotel.com), tarladan-sofraya anlayışıyla servis veren mönüsüyle molaya değer.

Spetses / Yunanistan

Saronik Körfezi adalarının en uzağı, aynı zamanda Onassis Ailesi’nin demir attığı ve Atina sosyetesinin müstakil villalarının bulunduğu ada. Bizim seçimimiz: Açık hava restoranı ve ferah spa’sıyla Poseidonion Grand Hotel (poseidonion.com).

Poseidonion Grand Hotel

Poseidonion Grand Hotel

Les Baux-de-Provence / Fransa

Alpilles Dağları’nın kayalık bir çıkıntısı üzerine kurulu Les Baux-de-Provence, parke taş sokakları ve Vald’Enfer (Cehennem Vadisi) manzarasıyla harika bir orta çağ köyü. Mor salkımların örttüğü Oustau de Baumaniere’in (oustaudebaumaniere.com) odaları güneşli ve havadar. 50.000 şişelik şarap mahzeni ve trüf mantarlı pırasalı ravioli gibi spesiyaller sayesinde ise akşam yemekleri birer efsaneye dönüşüyor.

Oustau de Baumaniere

Oustau de Baumaniere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir