Ekvador’da yapılması gerekenler

Ekvador büyük bir ülke değil. Güney Amerika’nın Pasifik kıyılarında yer alan ülke Türkiye’nin üçte biri kadar. Ancak bu küçük ülke turistler için pek çok farklı deneyimi içinde barındırıyor. Ekvador’un geniş otobüs sistemi ve küçük deniz uçakları sayesinde birkaç saat içinde adadan plaja, karla kaplı dağlardan, yemyeşil yağmur ormanlarına gidebilirsiniz. Hareketli şehirler ve zengin tarihi geçmişle birlikte bu coğrafi çeşitlilik Ekvador’u turistler için bir odak noktası haline getiriyor. Tatil amacınıza göre Ekvador’da yapılacakları yazdık.

Dört büyüleyici bölge

La Costa dahil Ekvador’un 4 farklı bölgesi muhteşem plajları ve lezzetli deniz mahsüllerini ziyaretçilerine cömertçe sunuyor. Ülkeyi boyuna bölen La Sierra, And Dağları‘na ve pek çok volkana sahip. Doğuda ise El Oriente ülkenin Amazon‘daki payına ev sahipliği yapıyor. Son olarak, kıyıdan bir milden daha az mesafede ünlü Galapagos Adaları bulunuyor.

Montañita’da güneş ve sörf

Dünya Sörf Şehirleri Ağı tarafından küresel bir sörf yeri olarak kabul edilen Montañita, dünyanın dört bir yanından sörf yeteneklerini devasa dalgalarıyla kendine çekiyor. Sörfe merakı olmayanlar ise bu hareketli sahil kasabasında sevecekleri pek çok şey bulacaklar.

BENZER YAZI:  Peru'nun Müthiş Güzelliği Cusco

Barlar ve kulüpler, Montañita’yı yazın bir parti merkezi haline getiriyor. Eğer biraz sakinlik arıyorsanız kalacağınız yeri sahil boyundan seçmeye çalışın.

Fotoğraf: Diana Zuleta

Yasuní Milli Parkı’nda ekoturizm

Dünyada biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu yerlerden biri olan Yasuni Milli Parkı, Ekvador’un en doğu ucunda, Amazon havzasında yer almakta. And Dağları, Amazon ve ekvator ekosistemlerini içerisinde bulunduran bu milli parkta vahşi yaşam ve bitki çeşitliliği inanılmaz boyutta. Napo Doğal Yaşam Merkezi ve Sani Lodge, bu alanı kirletmemesi için atık suları buradan uzak tutuyor. Napo güneş enerjisi sistemiyle çalışırken Sani zararsız doğa parkurlarına sahip dolayısıyla ikisi de bu eşsiz yeri ziyaret ederken içinizin rahat olmasını sağlıyor.

Fotoğraf: SL-Photography

Papallacta’da yenilenin

Başkent Quito‘dan kısa bir yolculukla gelebileceğiniz Papallacta ülkenin en yüksek şehri ve deniz seviyesinden yaklaşık 3.300 metre yükseklikte. Yakındaki Antisana yanardağı, yorgun kaslarınızı ve stresinizi yatıştırmak için doğal kaplıcalara sahip. Otelde sıcak havuz arayanlara ise şehrin en iyisi olan Termas de Papallacta‘yı öneririm.

Fotoğraf: Roberto Michel

Cuenca’da yiyin

Quito veya Guayaquil‘de pek çok fantastik restoran ve yemek sokakları bulabilirsiniz ama Ekvador’un eşsiz tatları için Cuenca‘ya gidin. Cuenca’da bölgenin en iyi spesiyallerini bulacaksınız. Cuy veya kavrulmuş kobay faresi çoğu ziyaretçi için sıra dışı tercihler olabilir. Sokak satıcıları veya restoranlar genellikle hayvanları şişe takarak pişiriyor.

Cuenca.

Açık hava maceraları için adres Baños

Baños ya da tam adıyla Baños de Agua Santa, yağmur ormanlarıyla dağların buluştuğu bir yerde yer alıyor. Tungurahua yanardağının dibinde bulunan kasaba, rahatlatıcı kaplıcalarıyla ünlüdür, ancak Baños daha aktif tatilciler için de doğru bir tercih olabilir. Kasabada, civardaki vahşi doğanın içine bir gezi yapabilirsiniz, yemyeşil dağ geçitlerinin etrafını dolaşabilirsiniz, akan şelalelerin üzerinden zipline’a binebilirsiniz veya etkileyici dağlık ormanları gezebilirsiniz.

Banos.

Ingapirca’da antik kalıntılar

Machu Picchu bütün ilgiyi üzerine çekerken Ekvador’da pek çok İnka kalıntıları bulunuyor. Dağlık La Sierra’nın Cañar eyaletindeki Ingapirca ülkenin en büyük İnka bölgesi konumunda ve Ekvador’un antik insanlarının hikayesini anlatıyor. Daha ünlü İnka harabeleriyle aynı mimari ustalığıa sahip olmasına rağmen Ingapirca, aslında tek bir toplum oluşturmak için barış içinde birleşen İnka ve yerel Cañari halklarının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Ingapirca‘nın ana öğesi gündönümleri esnasında giriş kapısında güneşi yakalayacak şekilde konumlandırılmış Güneş Tapınağı.

Ingapirca.

Kaynak

BENZER YAZI:  Peru'nun Muhteşem Antik Kenti Cusco

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir