En ucuz uçak bileti kaç hafta önce alınmalı?

Her şeyin başında zamanlama geliyor. Skyscanner’ın, son üç yıla ait seyahat verilerini inceleyerek hazırladığı Rezervasyon İçin En Uygun Zaman adlı kapsamlı raporu, tüm desstinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, ortalama 27 hafta önceden uçak bileti aramaya başlamak gerektiğini,; ancak Türklerin %57’sinin geç rezervasyon yaparak en uygun fiyatları kaçırdığını gösteriyor. Araştırmaya göre Almanya’ya gitmek için en uygun ay olan şubatta uçan seyahat severler, Almanya için ortalama 243 TL tasarruf edebiliyor. İspanya’ya ocak ayında uçanlar, ağustosa kıyasla yaklaşık 279 TL  kar ediyor. İngiltere’ye ise Türkiye’den mayısta seyahat edenler, en yoğun sezon olan ağustosa kıyasla 293 TL ile 322 TL arasında tasarruf edebiliyor. Araştırma, Türkiye’den Avrupa’ya en uygun fiyatların, seyahat tarihinden dört ve sekiz hafta öncesinden bulunabileceğini gösteriyor. Skyscanner’ın fiyat alarmını kurarak, seyahatinizden birkaç ay önce bilet fiyatlarını kontrol etmeye başlayabilir ve fiyatlar düştüğünde gelen uyarı üzerine satın almayı gerçekleştirebilirsiniz.

BENZER YAZI:  Val Thorens'de karnaval tadında kayak

Expedia’nın Trend Tracker özelliği de belli bir destinasyona uçuşların bilet fiyatlarının yıl içindeki değişimlerini izlemek için faydalı bir araç. Bir diğer tasarruf yöntemi ise istediğiniz yere gitmek için alternatif rotaları denemek. Örneğin Avrupa’da bir noktaya uçarken, Selanik ve Sofya gibi sınır ötesi yakın bir kente ulaşarak; oradan Easyjet ve Ryanair gibi düşük maliyetli havayolları ile belli başlı Avrupa kentlerine 30 euro kadar düşük fiyatlarla bilet bulmak mümkün. Havalimanı vergileri ve ek ücretlerin de bilet fiyatınızın önemli kısmını oluşturduğunu unutmayın. Dünya Ekonomik Forumu’nun en güncel Seyahat & Turizm Rekabet Raporu’na göre Birleşik Krallık dünyada havalimanı vergileri bakımından ikinci sırada (bu ülkede vergi ve benzeri ek maliyetler, bilet fiyatının dörtte birini bulabiliyor). Finlandiya, İzlanda, İspanya ve Portekiz ise Avrupa genelinde havalimanı vergi ve yükümlülüklerinin en düşük olduğu ülkeler. Dolayısıyla bu ülkelere daha hesaplı uçak bileti bulma ihtimaliniz yüksek. Nitekim, Expedia’nın analizi, Air Berlin, Iceland Air, Air Europa ve Aer Lingus gibi havayolu şirketlerinin biletlerdeki vergi oranlarının son iki yılda pazar genelinin yüzde 12-23 altında seyrettiğini gösteriyor.

BENZER YAZI:  İspanya'ya hangi mevsimde gidilir

Uçuş tarayıcı

Avrupa içi uçuş aramak için favori araçlarımızın en iyi özellikleri;

Adioso: “İstanbul’dan Avrupa’ya” veya “cuma çıkışlı” gibi kelimelerle arama yapılabilmesi.

Expedia: Alternatif havalimanları önererek tasarruf etmenizi sağlaması.

Google Flight Explore: İdeal uçuş tarihlerini gösteren anlaşılır grafiklere sahip olması (google.com/flights/explore).

Kayak: Explore fonksiyonu ile mevcut bütçenizle nerelere kadar uçabileceğinizi göstermesi.

Momondo: Aramalarda düşük maliyetli havayollarını da göstermesi.

Rome2Rio: Otobüs ve tren seferlerini de karşılaştırması (uçmak her zaman en iyi çözüm değildir!).

Şimdi nereye gitmeli?

Avrupa içindeki çeşitli noktaları birbirine bağlayan havayolu şirketlerinin yeni uçuş güzergahları.

Girit: Türkiye’den Girit’e direkt uçuş bulunmuyor. Ancak yıldızı parlayan bu destinasyon için diğer Avrupa havayolları kolları sıvamış durumda. Ryanair, Yunanistan’daki ilk şubesini adanın Hanya kentinde açtı ve burayı Dublin’e bağlıyor.

Pembe Kum Plajı / Girit

Pembe Kum Plajı / Girit

Kanarya Adaları: Afrika’nın kuzeybatı sahilindeki bu İspanyol takımadaları, Avrupalılar için popüler bir kaçış yeri. EasyJet, Cenova’dan yedi adanın en büyüğü Tenerife’ye uçuş düzenliyor; Jet2.com ise İngiltere’den Fuerteventura adasına aktarmasız uçuyor.

Fuerteventura / Kanarya Adaları

Fuerteventura / Kanarya Adaları

Belgrad: THY geçen yıl başlattığı “Vizesiz Balkanlar” projesiyle Zagreb, Saraybosna, Priştina, Üsküp, Podgoricai Tiran ve Belgrad’ı İstanbul’a bağlıyor. Pegasus Havayolları’nın Belgrad’a sunduğu uçuşların hesaplılığı ise parmak ısırtıyor.

Belgrad / Sırbistan

Belgrad / Sırbistan

Split: Hırvatistan’ın bu sahili artık daha erişilebilir. Ryanair orta çağ şehri Zadar’a Paris’ten, Manchester’dan, Oslo ve Göteborg’dan seferler düzenliyor. Germanwings ise Düsseldorf gibi şehirlerden daha güneydeki Split’e uçuyor.

Split / Hırvatistan

Split / Hırvatistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir