Fas’a ne zaman gidilmeli?

Kuzey Afrika’nın incisi Fas yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek türden bir yer. Sahilleri, dağları ve çöl manzaralarıyla yılın her mevsimi benzersiz güzellikler sunuyor.

Ocak – Şubat

Çölde olmasına rağmen Fas birazcık soğuk bir ülke. Özellikle Atlas Dağları’na yakın kesimler. Ocak en yağışlı ve soğuk zamanı.

Yılın ilk ayında Fas’ta olmanın en güzel yanı ülkenin en iyi atraksiyonlarında çılgın bir kalabalıkla uğraşmayacaksınız ve yalnızca siz olacaksınız. Marakeş’teki lüks riyadlar (geleneksel Fas evleri) fiyatlarını düşürüyor ve böylece en iyi fiyatı almak için çok uğraşmanıza gerek kalmıyor ve Sahara çölünün keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Marakeş’teki Yasmine riyadının içi.

Mart – Nisan

Mart ve Nisan aylarında Fas toprakları yemyeşil bir bitki örtüsünde açan çiçeklerle dolu bir denize dönüşüyor. Ülkenin sıradışı hiking yerlerinde yürümek isteyenler için yılın en iyi zamanı.

Diğer bonus ise turist sezonunun henüz açılmamış olması. Şafşavan gibi yerlerde çok fazla kabalık olmayacağı için uçak veya otel için çok fazla ödemenize gerek kalmayacak.

BENZER YAZI:  Dünyanın en konuksever ülkeleri

Mart ayında ziyaret planında en çok öne çıkan şey ise düzenlenen: Uluslararası Göçebe Festivai. Her Mart ayında 4 günlüğüne düzenlenen bu festivalde müzik, tiyatro, sanat, anlatı festivale katılacak ziyaretçileri bekliyor.

Fas’ın mavi şehri Şafşavan’ın sokakları.

Mayıs – Haziran

Bu aylarda Fas’ta hararet gerçekten yükseliyor! Hava sıcaklıkları 32 dereceye kadar çıkıyor. Fas için turizm sezonu Mayıs – Haziran aylarında başlıyor.

Eğer ilk tercihiniz olan otelde kalmak ya da Instagram’da gördüğünüz o muhteşem riyadlarda konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Önceden rezervasyon yaptırmazsanız açılan turist sezonuyla hayal ettiğiniz yerin dolmuş olduğunu görebilirsiniz.

Mayıs ayında Gnaoua Festivali ve Kutsal Dünya Müzik Festivali’ne katılabilirsiniz. Gnauoua festivali Suvayr kentinde yapılıyor sanat, müzik, kültür bu festivalde bir araya geliyor. Kutsal Dünya festivali ise Fes’te gerçekleşiyor ve bu festivalde ruhanilik ve tolerans müzik aracılığıyla yaşanıyor.

BENZER YAZI:  Hemen gitmek isteyeceğiniz 17 rengârenk şehir

2019’da Ramazan Ayı 6 Mayıs’ta başlayacak. Fas kültür ve geleneklerini öğrenmek için güzel bir dönem. Ama Ramazan bayramı müze, tarihi alan vb. yerlerin açılış kapanış saatlerini etkileyecek. Bunu da göz önünde bulundurun.

Fas’ta Sahara Çölü’nü deneyimleyebilirsiniz.

Temmuz – Ağustos

Fas’a gitmek için en ideal olmayan aylar Temmuz ve Ağustos. Sıcakların yılın en yüksek seviyesinde oluyor ve bir yağmur bulutu bile göze çarpmıyor.

Eğer sıcaktan kaçmak istiyorsanız Fas’ın sahil kentlerini ziyaret edin ya da Atlas Dağları’nın eteklerine sığının. Ayrıca turizm sezonunun zirvesini yaşadığı bu aylarda rezervasyonunuzu önceden yapmalısınız. Bu aylarda fiyatlar çok yüksek oluyor.

Eylül – Ekim

Fas’ın bütün doğal güzelliklerini keşfetmek mi istiyorsunuz? O zaman planınızı eylül, ekim ayları için yapın.

Sıcaklıklar düşmeye başlıyor bu durum da Fas’ın Atlas okyanusu kıyılarını ziyaret etmek ve hiking yerlerini fethetmek için yılın en iyi dönemi yapıyor. Bu dönemin tek kötü yanı turizmin hala sıcak olması.

BENZER YAZI:  Güney Afrika'da Sun City mucizesi

Hayal kırıklığına uğramamak için rezervasyonlarınızı önceden yapın.

Mavi şehir Şafşavan.

Kasım – Aralık

Sonbaharın sonu, kışın başı Fas hala güneşli ve hafif oluyor. Marakeş ve Fes’in hareketli pazarlarını keşfetmek için en uygun aylar.

Suvayr gibi deniz kıyısı kentler veya Atlas Dağları yakınlarını ziyaret etmek gibi planınız varsa sizi sıcak tutacak kıyafetler getirin. Akşamları sıcaklıklar oldukça düşebilir. Atlas dağlarının zirvelerine de kar yağmaya başlar.

Ayrıca bu dönemde Marakeş’te gelenekselleşen Uluslararası Film Festivali’ne katılabilirsiniz.

Aralık ayı Oukaimeden Kayak Merkezi için en uygun ay. Marakeş’ten 79 km. uzaklıktaki bu yerde kayak yapabilirsiniz, günlük ekipman kiralama bedeli ise sadece 18 dolar!

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir