Fas’ta görülmesi gereken 5 yer

Popüler Hollywood inancına aykırı olarak, Kazablanka, Fas‘ın tamamında dikkat çeken tek turistik yer değil. Eski Fransız sömürgelerinden, antik Arap ve Berberi kültüründeki yaşamı deneyimleme fırsatı verecek kasabalara, Fas’ın herkese sunabileceği çok şey var. Kısa ziyaretlerde bir ülkeden çok fazla faydalanmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve seyahatinizde size faydası dokunabilecek bir yazı hazırladık. Yazıdaki 5 yer bizce Fas’ta ziyaret edilmesi gereken en güzel yer. Arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

1. Marakeş

Genel olarak kumtaşından yapılma binaları yüzünden Kırmızı Şehir diye bilinen Marakeş geçmişte Fas’a başkentlik yapmıştı. Marakeş zevkli bir şekilde palmiye, kayısı ve portakal ağaçlarıyla dekore edilmiş mimari güzelliklere sahip yapılarıyla birçok turist için cazibe merkezi oluyor. Bu güzel şehir Beatles, Yves Saint Laurent ve Rolling Stones gibi önde gelen müzisyenleri bile kendine çekebildi ve daha sonra Woodstock döneminde “Hippilerin Mekke’si” olarak adlandırıldı. Kelle Marakeş’in en ünlü lezzeti durumunda, eğer yiyebiliyorsanız yemeden dönmeyin. Ayrıca İlk istikamet Marakeş yazısını da okumanızı öneririz.

Marakeş.

2. Fes

Fez olarak da bilinen Fes, Fas’ın en büyük 3. şehri ama bununla birlikte kendi kültürünü korumayı başarmış ve modernizasyona karşı gelebilmiş durumda. Şehir neredeyse antik ve hala dünyanın en eski üniversitesi olan Al-Karaouine Üniversitesi‘ne ev sahipliği yapmakta. Fes’te turistler şehir turlarını eşekler veya çekçeklerle yapabilir. Fes dünyanın en geniş araçsız kent alanına sahip şehri. Ayrıca Fas’ın yeni gözdesi Fez yazısına da göz atmalısınız.

Fes.

3. Şafşavan

Fas’ın kuzeybatısında yer alan Şafşavan şehri saran mavi renkler yüzünden “Mavi Şehir” olarak da biliniyor. Tanca’ya yakın olan Şafşavan her zaman popüler bir turist destinasyonu oldu. Burada Fas kültürüne ait dokuma battaniye gibi el işi ürünleri satan dükkanlar bulabilirsiniz, bu tip ürün ve dükkanlar ülkenin diğer yerlerinde bulunmuyor. Şafşavan’da kenevir bir parçası olan kief’ten yapılmış keyif sigaraları bütün dükkanlarda açık bir şekilde satılıyor.

Şafşavan.

4. Tanca

Tanca, 1940 ve 50’lerde olduğu kadar güzel olmasa da hala turistlerin ilgisini çekebilecek noktalara sahip. Kasbah Müzesi ve Fransızlardan ilham alan Ville Nouvelle gibi yapılar, nefesinizi kesecek yerlerden bazıları. Tanca limanı da gün doğumu ve gün batımı sırasında Cebelitarık Boğazı ve uzak İspanya‘nın büyüleyici manzaralarını sunmasıyla görülmesi gereken bir başka yer.

Tanca.

5. Meknes

Fas’ın 4 başkentinden biri olan Meknes, çok sayıda tarihi eser ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Başlı başına bir turist destinasyonu olan Roma kalıntıları Volubilis‘e de en yakın olan şehir. Meknes’in adı ve şöhreti doğrudan Sultan Moulay İsmail’lle bağlantılı. Bu yüzden şehir yapılarında İspanyol-Mağribi tarzını bu kadar çok görüyoruz çünkü Sultan şehrin böyle olmasını hayal etmiş.

Meknes.

Kültürel alan ve mirasıyla, göz alıcı mimarisiyle, parmak yalatan mutfağıyla Fas herkesin gitmesi gereken bir yer. Umarız yazımız size Fas ziyaretiniz öncesi bir fikir verir.

BENZER YAZI:  Fas'a ne zaman gidilmeli?

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir