Film çekilen oteller

Oteller, uzunca zamandır filmlerde başrol oynuyor. Sofia Coppola’nın Somewhere’ini Chateau Marmont’un havuzu veya Garry Marshall’ın Pretty Woman’ını Beverly Wilshire’ın lobisi olmadan hayal etmeye çalışın.

Youth

Yönetmen Paolo Sorrentino, tatile çıkan iki eski arkadaşı konu eden Youth  için Ren Vadisi’ne bakan 139 yıllık İsviçre oteli Waldhaus Flims Mountain Resort & Spa’yı (waldhaus-flims.ch: çift kişilik odalar 250$’dan başlıyor) kullandı. Michael Caine ve Harvey Keiterin oynadığı filmde görkemli bir balo salonu var, bir de camla çevrili bir spa -seksenliklerin Kainat Güzelrni süzdüğü sahne için elzem! Sorrentino, “Otel modern bir spa’ya sahip olsa da karakterlerin yaşıyla uyum içinde” diyor.

Waldhaus Flims Mountain Resort & Spa

Carol

1952’de geçen Carol’da  Todd Haynes, Şikago’da Drake Hotel’e yerleşen iki kadının romantik yol macerasını anlatıyor. Yapım tasarımcısı Judy Becker, “Tam bir şaşaa abidesi” diyor. Tek sorun: Film Cincinnati’de çekildi. Haynes, çekimleri kendi kaldığı yerde yapmaya karar verdi:1931’de inşa edilen, Art Deco iç mekanları ve mermer basamaklarıyla göz dolduran Hilton Cincinnati Netherland Plaza’da (hilton.com: çift kişilik odalar 129$’dan başlıyor).

Hilton Cincinnati Netherland Plaza

Ex Machina

Ex Machina’da toplumdan uzaklaşan milyarder Nathan, Norveç’teki Juvet Landscape Hotel’de (juvet.com; çift kişilik odalar 180$’dan başlıyor) oluşturulan minimalist bir evde, canlı gibi görünen bir robot tasarlıyor. Yapım tasarımcısı Mark Digby, direkler üzerinde yükselen cam duvarlı dokuz kabini, bir helikopter gezisinde fark etmiş. Digby, “Juvet güçlü ve kişisel. Tıpkı Nathan gibi” diyor. Bu harika oteli gözler önüne seren Digby gülerek karmaşık hislerini itiraf ediyor: “Belki de herkes burayı bilmemeliydi.”

Juvet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir