Galapagos’ta yapılacak en iyi 9 şey

Galapagos‘un dev kaplumbağaları o kadar büyük ki Galapagos’un diğer güzelliklerini gölgelemeye başladı. Galapagos kaplumbağalarının bu şöhretini haksız kazanıklarını söylemek de doğru olmaz çünkü bu dev kaplumbağalar sadece Galapagos’ta bulunuyor. Kesinlikle görmeye değerler.

Galapagos adalarını Intrepid Travel ile birlikte gezdik ve penguenlerle yüzmeden, volkanlara tırmanmaya sıradışı şeyler yaptık. Galapagos doğasıyla dünyanın en etkileyici tatil yerlerinden biri.

İguana ve deniz aslanlarıyla takılın

Galapagos adalarının en eşsiz özeliği vahşi yaşamdaki çeşitliliği ve hayvanların size ne kadar yaklaştığı. Çünkü takımadaların tamamı bir milli park, hayvanlar insan tacizine uğramamışlar ve hiç korkuları yok. Bu yüzden sokaklarda geceden kalma gibi yürüyen deniz aslanları görebilirsiniz. Ya da plaj kenarında öğle yemeği yerken yanınızdan siyah ve kırmızı deniz iguanaları belirebilir ne yediğinizi merak edebilirler.

Suyun içinde de hikaye aynı. İlk günümde San Cristobal Adası‘nda La Loberia isimli plajda şnorkelle dalarken kendimi deniz aslanları ve devasa kaplumbağalar tarafından takip edilirken buldum. Daha sonra Floreana Adası‘nda, parlak renkli deniz iguanaları, kaplumbağalar ve hatta bir kaç Galapagos pengueni ile etrafa dolaştığımız boş bir koya ulaştık.

Deniz aslanları ve iguanalar insanlardan asla korkmuyor.

Mavi ayaklı sümsük kuşlarını ve diğer kuşları gözlemleyin

Mavi ayaklı sümsük kuşunun elektrik mavisi ayakları muhtemelen dünyanın en farkedilir ayaklarıdır. Ayrıca dünyanın en büyük kızıl ayaklı sümsük kuşu kolonisi ve sula granti kolonisini de burada göreceksiniz.

BENZER YAZI:  Eko-Lider Otel: Pikaia Lodge

Büyük ve görkemli firkateyn kuşlardan etkilenmemek zordur; kanat açıklıkları yedi metreye kadar ulaşabilir. Ayrıca Galapagos’ta uçmayı öğrenen ve yıllarca geri dönmeyen albatrosları bulacaksınız. Kuşlardan bahsetmişken dev Galapagos şahinleri ve çeşitli balıkçıl kuşlar yine adanın diğer ev sahiplerinden.

Mavi ayaklı sümsük kuşlarının ayakları fotoşop gibi 🙂

Volkana tırmanın

Galapagos milyonlarca yıl önce şekillenmeye başlayan ve şimdi yavaşça okyanusa gömülen volkanik adalardan oluşuyor. Adadaki pek çok volkan hala aktif. Isla Isabela‘da, adaların en yüksek noktası olan Volcan Wolf ve geçtiğimiz Temmuz ayında patlayan Sierra Negra gibi beş volkan bulacaksınız. Birkaç km. yürüyüş yapın ve kalderanın tepesinde durup lav nehrinin aktığı buharlı dibe bakın.

Kalderanın karşısındaki görüntü, siyah kayanın ve ufka doğru yükselen buharın muhteşem bir manzarası. Bu kalderalar içinde bulunan minerallerden zaman zaman parlak kırmızı, mor, mavi ve hatta yeşil parlayan kayalarla doludur.

Sierra Negra volkanı.

Dünyanın en iyi kahvelerinden birini deneyin

Ekvator ülkeleri konu kahveye gelince asla eksik olmazlar ve bu küçük adalarda kesinlikle muhteşem kahveler bulacaksınız. Otellerdeki basit damla kahvesi bile iyidir, ancak Santa Cruz‘daki Charles Darwin Bulvarı boyunca yürürseniz gurmelerin minik kahve dükkanlarını ve kahve temelli kokteylleri bulacaksınız. En büyüklerinden biri OMG Galapagos; Kahvenin tadına bakarken dükkanın adının böyle olmasını görmezden geleceksiniz ve kendinizi kahvenizi içerken Darwin heykeliyle fotoğraf çekerken bulacaksınız.

Caddenin karşısında, kahvesini şehrin her yerindeki hediyelik eşya dükkanlarında satan ve harika kahveler yapan 1835 Coffee Lab‘ı bulacaksınız. Baristalar, kavanozlardaki kahve çekirdeklerini koklamanıza ve ardından her bir kupayı kişiselleştirmenize izin veriyor. Hızlı bir deneyim değil, ama adalarda sahip olduğunuz tek şey zaman.

Galapagos’ta kahve denemeyi unutmayın.

Çekiç kafalı köpekbalıklarıyla dalın

Çoğu kişi bilmese de Galapagos Adaları, Büyük Bariyer Resifi ve Maldivler ile birlikte tecrübeli dalgıçların rüyalarını süsleyen yerlerdendir. Sertifikalı bir dalgıç değilseniz Galapagos’a geldiğinizde sertifikalı bir dalgıç olabilirsiniz! Yukarılarda belirtilen deniz iguanaları, penguenler, kaplumbağalar, deniz aslanlarıyla birlikte çekiç kafalı köpekbalıklarıyla yüzmek de Galapagos’un bir diğer özelliği.

BENZER YAZI:  Ağırlama Sanatı

Dünyanın en nadir görülen köpekbalıkları olmasalar da, en sıra dışı olanlardan bazıları ve neredeyse onlarla yüzmek 20 yıllık dalış kariyerimin en havalı şeyiydi. Aynı gün ayrıca yunusları, hayalet vatozları, fulya balıklarını ve diğer pek çok renkli balık türünü farklı noktalarda gördük. Suyun üzerindeki vahşi yaşam eşsiz olsa da Galapagos’un diğer yarısındaki çarpıcı biyoçeşitliliği görmek için suyun altına dalmak gerekiyor.

Bozulmamış doğada kanoya binin

Galapagos Adaları arasındaki sular kimi zaman tehlikeli olsa da her ada koy ve körfezlere sahip olduğundan bu bozulmamış kıyılarda deniz kanolarıyla kürek çekmenizi öneririz. Sıcak ve güneşli akşam üzeri vaktinde grubumuz Tortuga Körfezi‘nde kaplumbağalarla birlikte kano turuna katıldı. Ayrıca boş ve beyaz kumlu plajda kırmızı deniz iguanaları ve deniz aslanları da vardı. Serinlemek istediğimizde ise kıyıda mangrov ormanları keşfedilmeyi ve gölgenin tadının çıkarılması için bizi bekliyordu.

Tortuga körfezi.

Bir içecekle mükemmel ve boş olan plajlarda rahatlayın

Tortuga Körfezi‘ndeki plaj, Galapagos’taki ıssız tek kumsal değildi. Nüfusu 100 olan Floreana adasında siyah kumlu geniş plajları bulacaksınız. Isla Isabela adasında boş beyaz kumlu plajlarda arkanıza volkanları alarak rahatlayabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Ekvador'da yapılması gerekenler

Burada ayrıca kumsal boyunca sıralanmış barlar, hamaklar, voleybol fileleri ve dünyanın en büyük gün batımı keyfiniz için sizi bekliyor. İçecekler ucuz değil ama ortam böyle olunca kesinlikle değiyor.

Güney Amerika’nın en taze deniz mahsülünü yiyin

Cesur bir ifade, evet, ama Santa Cruz’daki Charles Darwin Bulvarı boyunca yer alan balık pazarı, turistleri sadece kokusuyla kendine çeken otantik bir yer değil. Kelimenin tam anlamıyla, sabah tutulan taze deniz mahsüllerinin satıldığı bir pazar. Gecenin spesiyalleri, tutulan balıklara göre değişebiliyor, ancak ıstakoz kaçırılmaması gereken bir yiyecek ve hemen hemen her gece bulunuyor. Ayrıca ceviches isimli yemek olağanüstü.

Galapagos’taki balık marketi dünyanın en ilginci olabilir.

Dünyanın en ilginç posta kutusundan kartpostal gönderin

Lav mağaraları ve Floreana’nın kara kumlu plajları boyunca, yaklaşık 200 yıldır posta dağıtan bir varilden yapılmış Post Office Bay, 1800’lerin başında balina avcıları tarafından kurulmuş.

Bugün bu posta kutusu dünyanın her yerine binlerce kartpostal gönderilmesine aracılık ediyor. Buraya gelin ve pula bile ihtiyaç duymadan kartpostal gönderin.

Post Office Bay.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir