Gezginlere kültür & sanat aplikasyonları

En iyi mimari aplikasyonu: Makayama Architecture Pocket Guide (3,99$, iOS)

Roma’daki Colosseum’u anlatan bir aplikasyon mu arıyorsunuz? Kolay. Renzo Piano’nun Auditorium Parco della Musica’sını anlatan bir aplikasyon? O kadar da kolay değil. Makayama’ya girin; katoloğunda, şehirlere, mimariye veya yakınlığa göre aratabileceğiniz 1000’den fazla 20. ve 21. yüzyıl binası bulunuyor. Aplikasyonu Phaidon’s Architecture Travel Guide (15$, iOS) ile beraber deneyin. İsveç’in Malmö kentindeki Santiago Calatrava’nın Turning Torso kulesi gibi radara takılan cevherleri burada bulacaksınız.

En iyi tarih aplikasyonu: Unesco World Heritage (2,99$, iOS)

Unesco’nun Dünya Mirası bölgeleri kaydı, hazır bir “ölmeden önce gidilmesi gereken yerler” listesi sunuyor. Listeyi gezdikçe yanınıza alıp, gördüğünüz yerlere tik atabilirsiniz. Akropolis gibi klasik anıtlardan, Paris yakınlarındaki orta çağ fuar kasabası Provans gibi daha az bilinen bu bölgelere, bu aplikasyon Avrupa’nın kültürel miraslarını, fotoğraflar, tanımlar, haritalar ve tarihi bakış açılarıyla ortaya çıkarıyor.

En iyi sahne sanatları aplikasyonu: Eventseeker (ücretsiz, Android, iOS)

İster Londra’daki Royal Albert Hall’da soprano Anna Netrebko’yu yakalamak isteyin, ister Viyana’daki Wiener Staatsoper’de Mozart’ın La Clemenza di Tito’sunu dinlemek; bu aplikasyon bunu gerçekleştirmeniz için gereken araçları sunuyor. Destinasyonunuzu ve gelecek konser, festival, tiyatro performansları ve daha fazlasını bulmak için tarih girin veya hazır öneri almak için streaming servisinize bağlanın (Google Play, Last.fm, Pandora). Eventseeker’ın amacı keşif olsa da, binlerce mekanla olan ortaklığı, biletler birkaç adım ötede demek.

En iyi sanat aplikasyonu: Museums of the World (ücretsiz, Android, iOS, Windows Phone)

Bu aplikasyon bulunduğunuz lokasyonu, yakınlardaki galeri ve sergilerin geniş bir listesini yapmak için kullanıyor. Sade ve açık arayüzü, Avrupa ve ötesinden binlerce kaydı birleştiriyor. Her bir liste, ihtiyacınız olacak ayrıntıların hepsini içeriyor. Adresler, telefon numaraları, ve hem süreli sergiler, hem de kalıcı koleksiyonlar üzerine notlar…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir