Gizli saklı Mykonos

Yunan adalarının en pervasızı ve en uykusuzu olarak şöhret yapmış Mykonos, yakından bakınca hem huzur vadediyor hem de saklı zevkler.

Mykonos

Mykonos

Bildiklerinizi veya duyduklarınızı unutun. Paradise Beach’i, zincirinden boşalmış gibi eğlenen gençleri, sabahlara kadar süren partileri, şampanya duşlarını, Türkçe pop çalan kulüpleri ve şişirilmiş hesapları… Mykonos’un bunlardan ibaret olduğunu düşünüp bu harika adaya burun kıvıranlar çok şey kaçırıyor. Burada da tıpkı diğer Yunan adaları gibi, huzur ve zarafet dolu noktalar var. Üstelik pek çoğunda bulamayacağınız bir stil ve tasarım anlayışı ile olgun bir misairperverlik ve servis de cabası. Gizli saklı lezzet duraklarını saptamak, gürültülü kalabalıklardan kaçmak için tek yapmanız gereken, ilk tanıştığınız kafa dengi adalıyla birkaç dakika sohbet etmek. Muazzam bir yakınlık, candan bir sohbet ve nefis Asyrtiko üzümünden birkaç kadeh buz gibi beyaz şarap sonrasında, akşam yemeği ve ertesi gün güneşlenmek için en güzel tüyolar sizde!

OTEL: Mykonos’daki stil sahibi otellerin dehşet bir manzara, harika havuz, on numara servis gibi konularda hiçbir eksiği yok; ancak çoğu tepelerde konumlandığı için, istediğiniz an pırıl pırıl Ege denizine dalma lüksü için biraz araştırma yapmak gerek. Adanın merkezi Chora’ya yakın konumda (taksi ile beş dakika bile değilk), Ornos koyundaki Kivotos Hotel (kivotosmykonos.com) kendine harika bir girinti bulmuş. The Leading Hotels of the World zincirine mensup otelde odalar, servis, spa, lezzetler, kokteyller ve havuz olması gerektiği gibi. Ancak Kivotos’un esas kuvvetli kartı, zarif ahşap iskelesi ve neredeyse kendine ait gibi hissettiren koyu. Sabah gözünü açar açmaz hayalet adımlarla denize dalmak isteyen gezginler için adadaki en iyi seçeneklerden biri. İkinci süpriz ise otelin özel yatı Prince de Neufchatel. Dilerseniz 25 metrelik bu büyük, yakışıklı, tarihi yatla Mykonos’u denizden keşfedebilirsiniz.

Kivotos Hotel

Kivotos Hotel

BEACH CLUB: Adanın işlenmemiş doğal plajlarından en güzeli, kuzeydeki Ftelia, özelliği kuzey rüzgarları sayesinde, çoğunlukla çırpıntılı bir denize sahip olması. Bu sayede bu plajda şampanya patlatıp dans etmek isteyen güngörmüşler ve mayokinililerden ziyade, sörf veya SUP yapmak için gelmiş dinamik bir kalabalık var. Merkezden 15 dakika direksiyon sallayarak ulaşabileceğiniz Ftelia’da sadece iki beach club-restoran bulunuyor. İlki plajın batı ucunda hafif yüksek bir noktaya konumlanan Ftelia Beach Restaurant. Nektarios Nikolopoulos ve Pavlos Giavis tarafından 2009’da açılmış bu samimi mekan, plaja yukarıdan bakan harika bir terasta taptaze lezzetler sunuyor.  Yalın ayakla gezen, uzun saçlı, bronz ve dövmeli servis ekibine günün en taze ürününün ne olduğunu sorun. Demirbaş favoriler: Ton balıklı ve nefis sirkeli yeşil mercimek salatası ve pizza. Plajın doğu ucunu tutan Alemagou, Atina merkezli K-Studios tasarımı keskin bir stile sahip. Buraya öğleden sonra-akşam üzeri vakitlerinde gelip deniz banyosu yapmak ve yaratıcı kokteyller içip müzik dinlemek, Mykonos’ta iyi takılmanın “görmek ve görülmek” olmadığını bilenlerin ortak zevki.

BENZER YAZI:  Westeros'a gitmeye hazır mısınız?

RESTORAN: Mykonos’ta 22:30’dan önce akşam yemeğine oturulmuyor; insan bu hakikati ne kadar erken kabullenirse o kadar rahat eder. Şehir merkezi Chora, hepsi birbirinden karakterli, birinci kalite malzeme ile farklı lezzetler sunan restoranlarla dolu. Seçmek zor. Geniş bir avluda,  dış dünyanın gürültüsünden ve neşesinden soyutlanıp lezzetlere odaklamak isterseniz, Koursaros (koursarosmykonos.gr) iyi seçim. Ortaklarından biri, yıllardır Mykonos’un en iyi salaş tavernası olan Agia Anna koyundaki Nikolas’ın kurucusunun kızı Katerina Nazou olunca, başarı kaçınılmaz. Sadece akşam yemeği için 18:00’den itibaren açılan restoranda, taze denizkestaneli linguini ve deniz mahsullü risotto, gurme işi.

Koursaros

Koursaros

BAR: Adada 1967’de açılan ve yıllardır popüler olan Remezzo (remezzo-mykonos.com), bu yaz için sıkı bir yenilenmeden geçti, hem iç mekanı hem de deniz manzaralı terası şimdi daha zarif ve bakımlı. Limana yakın bir noktadaki restoran-bar, 23:00 itibariyle iyi bir kokteyl içmek ve havadar bir ortamda dans etmek isteyenlerin akınına uğruyor. Burası, Mykonos usulu eğlenceyi olabildiğince derli toplu deneyimleyebileceğiniz bir yer.

Remezzo

Remezzo

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir