Hafta sonu kaçışı: İstanbul binicilik sanatı

Tatile çıkamayan ama yerinde de duramayanların şehir stresini sıfırlamak için aradığı kaçamaklardan biriyle tanışın.

Belgrad ormanları ve Zekariyaköy‘den geçerken önce ciğerleriniz, sonra da beyniniz tatile çıktığınız sinyalini veriyor. Gümüşdere köyünü geçtikten hemen sonra sapacağınız daracık ıssız yol ise 16 dönüme yayılmış İstanbul Atlı Okçuluk ve Tarihi Atlı Savaş Sanatları‘na sizi getiriyor.

Burası, neredeyse el değmemiş bir yer. Duvarda “yanlış zamanda doğmuş savaşçılar” ibaresi asılı. Mekanın ortağı, Issız Adam filminden hatırlayacağınız Cemal Hünal. Atölye bölümünde deriden yapılmış bin bir türlü at aksesuarı ve eski dönem kıyafetleri ile karşılaşıyorsunuz. Manda derilerine, eski tip bir dikiş makinesi ile can veren kişi, Hünal’ın ortağı Abdullah Bal. Etrafta yüzü boyalı, at sırtında okçuluk yapan savaşçılar görünce şaşırmayın. Amaç, Osmanlı savaş sanatlarını canlı tutmak. Cemal Hünal, burada aynı zamanda doğal atçılık dersleri de veriyor. Bu yöntemde mahmuz ve kamçı kullanılmıyor.

BENZER YAZI:  Deniz Müzesi

Atlara Fısıldayan Adam filmi ile gündeme gelen, özellikle Avustralya ve Amerika’da uygulanan bu doğal ata binme stilinde önemli olan, atınıza hükmetmek değil, ona uyum sağlamak. Bu tip duyarlı biniciliğin temelleri aslında 14. yüzyılda Müslümanlar tarafından Furusiyya adlı arap atları ile Mısır’da uygulanmaya başlamış. Son yıllarda ise bu teknik yeniden yükselişe geçmiş.

Merkezde 28 arap atı (6 tanesi pansiyoner) bulunuyor. Zemini düzeltilmemiş sahada alıştırma yaptıktan sonra, isteyen ziyaretçiler eğitmen eşliğinde ormanda veya Gümüşdere plajında gezintiye çıkabiliyor. Muhteşem Yüzyıl başta olmak üzere dönem filmleri için casting sağlayan bu merkezde, Cemal Hünal dahil toplam beş eğitmenden biniş dersi alma şansınız var.  (Yörük Sok. 21 Gümüşdere; 0507 247 87 46; binicilik dersinin saati 50 TL, orman ve sahil turu 100 TL.)

BENZER YAZI:  Hafta sonu kaçışı: Trakya bağ rotası

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir