Hafta sonu kaçışı: Trakya bağ rotası

ABD, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde eko-turizmin en büyük gelir getiren kolu olarak yıllardır uygulanan bağ turizmi, Türkiye’de de başlıyor. Trakya‘dan 12 butik üreticinin girişimiyle ziyarete açılan Trakya Bağ Rotası, İstanbul’dan bir haftasonu gezisinde doğayla ve şarap kültürüyle buluşma fırsatı veriyor. Kırklareli’nden Tekirdağ ve Gelibolu’ya uzanan rotadaki bağların hepsinde, farklı stiller ve insan hikayeleri sizi bekliyor.

Trakya Bağ Rotası

Trakya Bağ Rotası

Tekirdağ‘ın Barbaros kasabası yakınlarındaki Barbare‘de, biodinamik tarım yapılan bağlardaki 6 odalı butik Barbaros Bağ Evi‘nde konaklayanlar; 4 Mayıs’ta Grand Hyatt İstanbul’un baş aşçısı Fabio Brambilla; 25 Mayıs’ta ise Mövenpick Hotel İstanbul’un baş aşçısı Giovanni Terracino ile İtalyan mutfağını şaraplarla eşleştirebilir (kişi başı 145-165 TL). Tekirdağ’dan Şarköy’e ilerlerken, bol virajlı ama müthiş manzaralı Uçmakdere yolunu izleyin. Köyde kahve molası verip, yöreye özel ıhlamur balını çantaya attıktan sonra, Hoşköy’de üç kuşaktır şarap üreten Cem Çetintaş’ın Melen bağlarına devam edin.

Barbaros Bağ Evi

Barbaros Bağ Evi

Eskiden Ganohora (ışığın merkezi) olarak bilinen bölgenin en yüksek tepesine sırtını dayamış bağlarda, bir Rum manastırı kalıntılarına karşı, önceden haber vermeniz durumunda harika tadım mönüleri sunuyorlar. Rotadaki en şaşırtıcı üretimhanelerden biri de gerçek anlamda şato tipi üretim yapan Chateau Kalpak. Mühendis kökenli Bülent Kalpaklıoğlu’nun hayal projesi; Şarköy-Gelibolu yolu üzerinde, Kaliforniya yamaç evleri stilinde inşa edilmiş bir fabrika olarak karşımıza çıkıyor. Saros Körfezi ile Çanakkale Boğazı arasındaki incecik kara parçası üzerinde, her iki denizi de gören müthiş yamaçlarda konumlanan Gali, Türkiye’nin en büyük Merlot bağlarından birine sahip oluşuyla; Eceabat yakınlarındaki Suvla ise mahzen manzaralı modern restoranı, tadım mönüsü ve domates konservesinden tahine pek çok organiz ürün satan Kilye butiği ile kalpleri fethediyor.

Chateau Kalpak

Chateau Kalpak

350-400 kilometrelik rotadaki diğer isimlere gelince: Umurbey, Chateau Nuzun, Barel Şarapçılık, Gülor, Arcadia, İrem Çamlıca ve Vino Dessera. Elbette hepsini bir haftasonuna sığdırmaya imkan yok ama bu da yeniden Trakya yollarına düşmek için iyi bir sebep.

Chateau Nuzun

Chateau Nuzun

 

BENZER YAZI:  5 Harika hafta sonu kaçamağı fikri

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir