Haftasonu kaçışı: Kapadokya Kaya Masalları

Dünyanın en gizemli coğrafyası, büyüleyici kaya oluşumlarıyla esrarengiz duruşunu koruyor. Yeni yatırımlar, İstanbul, Ankara, İzmir, hatta New York, Londra gibi metropollerden bu coğrafyaya yerleşen mimar, ressam, heykeltıraş, mutfak şefleri gibi yaratıcı ruhların irili ufaklı gastronomik dokunuşları ile bölge görsel anlamda zenginleşmeyi sürdürüyor. Örneğin uzun yıllar Türkiye’nin en ünlü restoranlarının mutfağını ve tüm operasyonunu yöneten Muhittin Ülkü’nün, kız kardeşi Gülçin Ülkü ile birlikte açtığı Muti by Prokopia (mutibyprokopia.com), Ürgüp’ün merkezindeki 250 yıllık Antik Han’da konuşlanmış bir gastronomi merkezi. Yer elması püreli kuşkonmazlı enginar gibi stilize başlangıçlara; zeytinyaplı pazı dolması, deniz mahsullü iç pilav, ya da ev yapımı füme somon, avokado sos ve pancar şurubu gibi ana yemekler eşlik ediyor. Öğlen 12:00’de başlayan servis, akşamları mum ışığında romantik bir atmosfere bürünüyor. Geceleri ise barda taze frambuaz ve çilekle yapılan karışımları da denemek mümkün.

Muti by Prokopia

Muti by Prokopia

 

BENZER YAZI:  İki tekerli dünya: Bisiklet turları

Bölgedeki şaşırtıcı yatırımlardan bir diğeri; Ürgüp’ün 16. yüzyıla tarihlenen ilk yerleşim yeri Esbelli Kayası’nın kızeydoğu yamacında 27 hektarlık bir alana yayılan Kayakapı Mahallesi’nin bütünüyle restore edilmesi. Ürgüplü Dinler Ailesi, Kültür Bakanlığı ve UNICEF iş birliğiyle bölgeye kazandırılan projenin büyük kısmı tamamlanarak Kayakapı Premium Cave Hotel (kayakapi.com) adıyla konaklamaya açılmış. Her biri farklı tasarlanmış süitler, kayaların içine oyulmuş yüzme havuzları gibi sürprizlerle zenginleşen taş konaklara nefes kesici manzara eşlik ediyor. Restorasyonu süren Kayakapı Mahallesi, tamamlandığında sadece otelden ibaret olmayacak.

Kayakapı Premium Cave Hotel

Kayakapı Premium Cave Hotel

 

Lale Devri’nde buraya yerleşen 5 büyük ailenin yaptırdığı konaklar, Hristiyanlığın ilk döneminden kaya kiliseleri ve yerel Rum halk azizi Aziz Yohannes’in evi de kısa sürede restore edilerek ziyarete açılacak.

BENZER YAZI:  Kapadokya'da kutsal ev: Sacred House

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir