Hanoi şehir rehberi

Benim sevgili Hanoi’m.

Ziyaret ettiğim ilk Asya şehriydin ve bence ikimiz de ilk görüşte bir aşk yaşamadığımızı biliyoruz. Başlangıçta seni sevmedim bile, arkadaş olacağımızı bile düşünmedim. Seni daha iyi tanımak istemedim, sadece terketmek istedim.

Hayatımın ilk kültür şokuydu. En başta üçkağıt ve kazıklanma sonra ayak parmaklarımın üzerinden süren şoförler… İlk kez bir sokağın karşısına 10 dakikada geçebildim çünkü kimse ne ışıkları ne de beni umursadı. İlk hissiyatım “cehennem kadar sıcak, nemli, pis kokulu, otele kendimi kilitlemek ve dönüş uçağıma götürecek taksi gelene kadar odadan bir daha çıkmamak” oldu.

AYRICA İLK KEZ DE İŞLERİN PLANA UYMADIĞINI SEVMEYEYE BAŞLADIĞIM ZAMANDI.

Muhtemelen Vietnam’dan nefret eden insanların hikayelerini duymuşsunuzdur. Sanırım hepsi yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı nefret ettiler ve eminim ki anlattıklarının hepsi doğru. Ama aynı zamanda şundan da eminim ki hiçbir seyahat kitabında olmayan deneyimleri seviyorsanız geldiğinize memnun olacaksınız.

Eğer sizde benim ki konfor alanından çıkıp arada bir titremeyi seviyorsanız Hanoi ile arkadaş olacağınıza eminim, kim bilir belki birbirinize aşık bile olabilirsiniz.

Hanoi, sen zor olan ilklerdendin. Ama ben ikinci şanslara inanırım ve sana ikinci şanslardan birini verdiğim için çok memnunum.

2 GÜNLÜK HANOI PLANI

1. Gün: Hoa Lo hapishanesi, Hoan Kiem gölü, Ngoc Son tapınağı, Old Quarter, Ma May evi, lezzet turu ya da yemek kursu, Water Puppet tiyatrosu.

2. Gün: West gölü, Tran Quoc pagodası, Quan Thanh tapınağı, Ho Chi Minh’s mozolesi, One pillar pagodası, Literature tapınağı, bir yerelin evinde yemek.

Atraksiyonlar

Hoa Lo hapishanesi

Bu hapishane 1896’da Fransızlar tarafından Vietnamlı politikacı mahkumları hapsetmek için kurulmuş. Durum korkunç: 1930’lara kadar 450 mahkumu barındırması planan bu hapishane 2000 mahkumu barındırmış ve akıl hastaları burada işkenceye maruz kalmış. 1964’te Vietnamlılar bu hapishaneyi savaş suçluları için kullanmaya başlamış. Hücreleri, işkence aletlerini, mahkumların zincirlendiği ahşap ‘yatakları’ ve sizi ürpertecek pek çok fotoğrafı görebiliyorsunuz. Kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yer!

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Hoan Kiem gölü

Eski şehrin kalbinde duruyor. Hoan Kiem Gölü’nün anlamı “Geri Dönen Kılıcın Gölü”. Efsaneye göre dev bir kamplumbağa gölden çıkmış ve o sırada gölde tek turu yapan İmparator Le Loi’den Çinlilerle savaşırken kullandığı kılıcı istemiş. Yürüyüş yapmak veya bir süre oturmak için çok güzel bir yer.

Hoan Kiem Gölü, Hanoi

Ngoc Son tapınağı

Hoan Kiem Gölü’nün üzerinde yer alan küçük bir adada bulunuyor. Ngoc Son tapınağı kesinlikle Hanoi’deki en resmedilmeye değer tapınak. Alımlı bir köprü adayı ve sahili birbirlerine bağlıyor.

Old Quarter

Haritanızı bir kenara bırakın ve Hoan Kiem Gölü’ndeki Old Quarter’ın küçük sokaklarında kaybolun. Eski evlere bakıp, onları ziyaret edin. Alışveriş yapın, ucuz yemeklerden yiyin. Acele etmeyin ve kalabalığa karşı hazır olun.

Ma May evi

Geç 19. yüzyıl evi olan bu yer “tüp evlerin” prensipleri göz önüne alınarak inşa edilmiş. İnsanlar zamanında vergiden kaçınmak için olabildiğince ince uzun evler yapıyormuş. Bazıları 70 metre uzunluğunda ama 2 metre genişliğinde.

Literatür tapınağı

Konfüçyüs’e adanan tapınaklardan biri ve Vietnam’ın ilk milli üniversitesi olan Imperial Academi’yi ağırlıyor. Bürokratlar, asiller, soylular ve diğer elitler burada eğitim almış. Giriş kapısından içeri girmek başka bir dünyaya giriş hissi veriyor. Tapınak bölgesi şehir kargaşası içerisinde bir vaha gibi.

Temple of Literature, Hanoi

Lezzet turları ve yemek kursları

Benim katıldığım lezzet turu artık yapılmıyor ama yine çok iyi gözüken diğer turlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Water Puppet Tiyatrosu

Evet bu etkinlik biraz “aşırı” ama yine de eğlenceli ve şirin. Ziyaret etmeye değer! Biletler için buraya tıklayın.

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Hanoi’de gezilecek diğer yerler

West gölü, Tran Quoc pagodası & Quan Thanh tapınağı, Ho Chi Minh’s mozolesi, One pillar pagodası.

Hanoi çevresinde yapılacak şeyler

Tabii ki Vietnam’da Hanoi gibi büyük şehirlerin haricinde de yapılacak ve görülecek bir sürü şey var. Bir tura katılın ve kırsal bölgeleri keşfetmeye başlayın, Halong Bay’e giden bir otobüse atlayın, imkannlar sınırsız. Benim denediğim birkaç fikir aşağıda ve ayrıca denemediğim için pişman olduklarım.

 • Perfume pagodasını ziyaret edin. Tur için tıklayın.
 • Kırsal yerleri bisiklet ve botla gezin. Tur için tıklayın.
 • Vietnam’ın eski başkenti Hoa Lu’yu ve Tam Coc’un kireç taşı madenlerini ziyaret edin. Tur için tıklayın.
 • Halong Bay’de bir kaç gün geçirin. Tur için tıklayın.

Halong Bay, Vietnam

Hanoi’de ulaşım

Hanoi’de ve genelde Vietnam’da yürümek fakirler için. Yaya kaldırımları yürümek için değil, motorsiklet park etsin diye sanki. Herhangi bir yerde 500 metreden fazla yürümek tuhaf algılanıyor. Ben yine de yürüdüm ve size de bunu tavsiye ederim ama sizi takip edip motorsikletleriyle ücretli şoförlük teklifleri yapacak kişilere karşı dikkatli olun.

Daha uzak yerler için rickshaw (çekçek) tutmak en iyi çözüm. Çekçeke binmeden ÖNCE fiyatta anlaşın ve yalnız seyahat etmiyorsanız birden fazla insana da kaç paraya anlaştığınızı duyurun, eğer yapmazsanız emin olun sizden fazla para istemeye kalkışacaktır.

Havaalanından gelmek veya gitmek için birkaç seçeneğiniz var.

 • Vietnam Airlines’ın minibüsüne binin. (Şehir merkezine 32.000 VND tutuyor. Otelde inmek istiyorsanız biraz daha ödeyebilirsiniz.) Minibüse “Minibus” tabelasının altından binin ve yabancı kişilerin tekliflerine kulak asmayın.
 • 7 Veya 17 numaralı otobüsleri kullanın. (5000 VND.)
 • Özel veya taksi tutabilirsiniz. Taksi fiyatları için tıklayın.
 • Eğer Hanoi’den trenle ayrılmak istiyorsanız rezervasyonu önceden yapmayı unutmayın. Ben 3 gün öncesinden almaya çalıştığımda sadece sert koltuklar kalmıştı. (4 çeşit koltuk var.) Hanoi’den Hue’ye gitmek trenle 12 saat sürüyor ben de o yolu sert koltukta geçirmek yerine otobüs bileti aldım.

Hanoi’de sokaktan geçen trenler

Hanoi’de yeme-içme

Neredeyse her yerde harika yiyecekler bulabilirsiniz. Sokak yemekleri en ucuz seçenek (20.000 VND’den daha az) ama çoğu yerel restoran öğün yemeği veriyor (100.000 VND’den daha aza). Benim favori restoranlarım:

 • La Place6 Ấu Triệu (Hoan Kiem gölünün batısında): Basit yemekleri, meyve suları, smoothieleri olan küçük bir restoran. Vejeteryan börekleri lezzetliydi!
 • Quan Bia Minh7 Đinh Liệt (Hoan Kiem gölünün kuzeyinde, Old Quarter içinde): Balkonda bir masa bulmaya çalışın ve şehirdeki koşuşturmanın keyfini çıkarın. İçecek dahil bir öpün yemek 100.000 VND.
 • 69 bar-resto69 Mã Mây, (Hoan Kiem gölünün kuzeyinde, Old Quarter içinde): Harika yemekler, iyi servis. Fiyatlar ortalama yemek ve içecek için 80.000 VND.
 • Güzel ve unutulmaz bir deneyim için yerellerin evinde yemek yiyebilirsiniz. Rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.
BENZER YAZI:  Keşfetmek isteyenlere 9 yurt dışı turu

Hanoi’de konaklama

En ucuz konaklama seçeneği Hoan Kiem gölünün çevresinde Old Quarter içinde. Yatakhanede bir yatak 10 eurodan daha az. Özel banyosu olan oda fiyatları orta halli otellerde 15 eurodan başlıyor.

Ben Jasmine Otel’de kaldım ki harikaydı. Çalışanlar fazlasıyla yardımsever ve güleryüzlüydü. Beni hiçbir tura kayıt yapmam için baskı altına almadılar. Ücretsiz havaalanı servisi vardı. Standart bir çift kişilik oda 25 euro. Eğer balkonu, internetli bilgisayarı olan çift kişilik lüks oda istiyorsanız fiyatı 40 euro.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir