Hesaplı havayolları: rezervasyon öncesi dikkate alın

Koltuk ayırtma

Air France ve KLM gibi köklü şirketler, özel koltuklar (koridor tarafı, daha geniş diz mesafesi) için ekstra ücret talep etse de, birçok ekonomik havayolu şirketi, herhangi bir koltuğu ayırtmaya ekstra ücret istiyor. Fiyatlar, havayoluna, uçuş süresine ve koltuk tipine göre kişi başı birkaç dolardan 40 dolara kadar çıkabiliyor. Koltuk rezervasyonunuzu online yapın, zira bazı düşük maliyetli havayolu şirketleri, havalimanında yapmanız durumunda iki kat ücret alıyor.

Havalimanı lokasyonu

Düşük maliyetli havayolu şirketleri, genelde ikincil havalimanlarına iniş yapıyor. Bu da iniş sonrasında şehir merkezine gitmek için daha fazla vakit ve nakit demek! Örnek vaka: Almanya’daki Frankfurt-Hahn havalimanı, şehrin 120 km batısında ve Lüksemburg’a, Frankfurt şehir merkezinden daha yakın. Şehre gitmek neredeyse iki saat sürüyor ve otobüsle 19 dolar taksiyle ise 200 dolar tutuyor.

Bagaj ücretleri

Valizinizin ağırlığına dikkat edin, zira bazı düşük maliyetli havayolu şirketlerinde izin verilen miktar, belli başlı havayolu şirketlerine göre birkaç kilo daha düşük olabiliyor. KLM’nin 23 kg’lık bagaj hakkını, Norwegian Air Shuttle’ın 20 kg’ıyla karşılaştırın. Check-in sırasında her fazla kilo, size 15 dolara mal olabilir. Bagajınızı check-in’e vereceğinizi önceden belirtmezseniz, havalimanında en az iki katı daha fazla ödemeniz olası.

Konfor düzeyi

Hareket etmeyen ve ekonomi sınıfında beklediğinizden birkaç santimetre daha kısa diz mesafesi olan koltuklara hazır olun. Ayrıca, ücretsiz yemek servisi de beklemeyin (atıştırmalıklar ve içecekler, hatta bazen su bile neredeyse tamamen satın alnan şeyler).

Geleneksel Havayolu ve Düşük Maliyetli Havayolu karşılaştırması

Önümüzdeki haziran başında, aynı hafta sonunda Londra Gatwick Havalimanı’ndan Roma’ya havalanacak gidiş-dönüş iki uçuşun fiyatlarını karşılaştırdık. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

British Airways x Easyjet
287.13 $ Bilet fiyatı 203.07 $
0 $ Koltuk seçimi 9.80 $
0 $ Verilen bagaj (23kg) 82 $
0 $ Atıştırmalık 5 $
0 $ Su 3.50 $
287.13 $ Toplam 303.57 $

 

Karşılaştırmada gördüğünüz gibi düşük maliyetli havayolu şirketi Easyjet bize uçuş için 203 dolarlık fiyat sundu ancak ihtiyaçlarımız doğrultusunda fiyat toplamda 303 dolar oldu. Oysa geleneksel havayolu olun British Airways ise bize ilk teklifinde 287 dolarlık bir fiyat sundu ve bütün ihtiyaçlarımızı ekstra ücret ödemeden temin ettik. İki tercih arasında seçim yaparken ne istediğimizi iyi bilmeliyiz, gördüğünüz gibi bilinçsiz olduğumuz takdirde zarar bilinçli olduğumuz takdirde kar edebiliriz. İyi yolculuklar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir