Hindistan dışında Holi Festivali kutlanacak yerler

Pek çoğumuz Holi Festivali‘ni duymuştur: insanlar birbirlerine toz boya atar ama Holi bundan çok daha fazlasıdır. Holi ya da Bahar Festivali, baharın gelişini müjdeleyen ve tüm dünyada kutlanan önemli bir Hint festivalidir. Festivalin kökleri bir Hint efsanesi olan ve kendisini bütün tanrılardan üstün gören şeytan kral Hiranyakashyap‘a dayanır. Oğlu Prahlad isyan eder ve tanrı Vişnu‘ya tapmaya başlar, bunun üzerine Hiranyakashyap kız kardeşi Holika‘nın da yardımıyla komplo kurarak kendi oğlunu canlı canlı yakmaya çalışır. Prahlad‘ı kurtaran tanrı Vişnu olur komplo esnasında ise Holika yanar. Holi ismi Holika’dan geliyor. İnsanlar kötülüğe karşı iyiliğin zaferini kutlayarak her yıl bu efsaneyi anar. Holi orijinal olarak Hindistan’a ait olsa da festivalin ünü tüm dünyaya yayıldı. Bu renkli festival için 20-21 Mart tarihlerinde Hindistan’a gidemiyorsanız dünyanın diğer yerlerinden en güzel 5 Holi kutlamasını sizin için derledik. Belki bunlardan birine katılma şansınız olur.

1. Spanish Fork, Utah, ABD

Dünyanın en büyük Holi kutlamaları Hindistan’da yapılmıyor. Utah‘taki Spanish Fork şehrinin hemen dışında, 1989’da başlayan “Renk Festivali”ne düzenli olarak yaklaşık 70.000 kişi katılıyor. Etkinlik yerel Hare Krishna tapınağı tarafından başlatıldı ve günümüzde hala devam ediyor. Resmi web sitesi, etkileşimli dans, müzik grupları, DJ’ler, yoga dersleri, vegan ve vejeteryan yemekleri ve tezahüratlar dahil olmak üzere iki günlük canlı, renk dolu etkinlikler vaat ediyor. Canlı performanslar hip hop ve soul müzikten geleneksel Bhakti füzyon dansına ve BollyPop’a kadar değişiyor. Torba başına 3 dolara çevre dostu renkler sunulacak ve toz maskeleri ve bandanalar da alanda satılacak. Etkinlik, 30 Mart Cumartesi günü saat 10:00 – 17:00, Pazar günü 11:00 – 4:00 saatleri arasında Sri Sri Radha Krishna Tapınağı’nda gerçekleşecek. Çok girişli bir bilet 6,50 dolara mal oluyor, ayrıca etkinliğin web sitesinde çeşitli bilet seçenekleri de var.

Sri Sri Radha Krishna tapınağı önünde Holi kutlaması.

2. Mauritius

Mauritius, Hint Okyanusu‘ndaki Madagaskar‘ın doğusunda küçük bir ada ülkesidir ve büyük bir Hindu varlığına ev sahipliği yapar. Üçte ikisinin Hint kökenli olduğu Mauritius nüfusunun çoğu, kendisini Hindu olarak görüyor – yani Holi adada yaygın olarak kutlanıyor. Prahlad’ın Hiranyakashyap ve Holika’ya karşı kazandığı zaferin anısına halk folklorları ve dansları içeren kutlamaları başlatmak için plaj şenlikleri planlıyorlar. Ertesi gün, kalabalık kitleler birbirine avuç avuç renkli toz ve su dökmek için sokaklara inecekler. Boya fırlatmanın ötesinde, katılımcılar sevdikleriyle hediye alışverişinde bulunacak ve şeker hediye edicek. Mauritius, bu yıl 20 – 21 Mart tarihleri arasında Holi festivalini düzenleyecek.

Mauritius’ta Holi kutlaması.

3. Guyana

Guyana‘da kutlama Phagwah adını alır, çünkü bu festival aslen Hindu takviminin onikinci ayı olan Phagun ayında kutlanırdı. Basant Panchmi‘de Hindu Renkler Festivali‘nin başlamasından 40 gün önce, birçoğu Hint soylarından gelen Guyanalılar, bilgi tanrıçası Saraswati Devi’yi onurlandırmak için hint yağı ağacı dikti. Phagwah’da ağacın etrafına bir ateş direği dikilir ve ateş, direği kötü Holika’yı tükettiği gibi tüketir. Guyanalılar ayrıca su ve toz şeklinde boyaların yanı sıra, chowtals adı verilen geleneksel şarkıları söyleyerek ve gulab jamun, gulgula ve pholourie gibi yiyecek alışverişini de yaparak kutlarlar.

Guyana’da Phagwah kutlaması.

4. Nepal

Nepal‘de, Holi festivali Phagu Purnima olarak da bilinir. Her ne kadar baskın bir Hindu ülkesi olsa da, Nepal Holi’yi, festivalin başlamasından bir hafta önce halka açık bir alanda chir adı verdikleri renkli kumaşlarla süslenmiş ahşap bir direğin süslenmesiyle Hindistan’dan biraz farklı olarak kutlar. Katmandu’da, chir isimli renkli direk başkentteki tüm festivalin merkezi olan Durbar Meydanı’nda bulunuyor. Festival boyunca katılımcılar birbirlerine toz boyalar ve su balonları fırlatır, dans eder, dua eder ve yiyecek alışverişinde bulunurlar. Festivalin son gününde, chir isimli renkli kumaşlarla süslü direk yakılır ve küle dönüştürülür. Bu yıl, Nepal’in çoğunda, Holi 20 Mart Çarşamba günü kutlanacak, ancak bazı bölgeler kutlamaya bir gün sonra başlayacak.

Nepal’de Holi kutlaması.

5. Trinidad ve Tobago

Bu Karayip adasında büyük bir Hint diasporası var. Bu da Holi veya Phagwa’yı ülkenin en önemli kutlamalarından biri yapıyor. Hinduların festivali 1845’te Hindistan’ın Bihar kentinden göç ettikten sonra Trinidad ve Tobago‘ya getirdiği söylenir. O zamandan beri festival her yıl düzenlendi, ancak şimdi her inançtan vatandaşlar tarafından kutlanıyor. Neredeyse her yerde olduğu gibi, Trinidad’daki Hindular baharı bir renk festivali, halk şarkıları ve dans festivali ile birlikte karşılıyorlar. Trinidad, bu yıl 21 Mart’ta Holi’yi kutluyor.

Trinidad ve Tobago’da Holi kutlaması.

Kaynak

BENZER YAZI:  Seyşeller'de iki gizli cennet

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir