Hindistan’ın hiç duymadığınız muhteşem tapınakları

Hindistan 3.287.000 km² yüzölçümüne, 1.3 milyar nüfusa ve en az 30.000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip ve hala bütün dikkatleri Taj Mahal çekiyor. Evet, Babür mimarisinin bir şaheseri. Ve tabii ki, muhtemelen kubbesini tutuyormuş gibi görünen fotoğraflardan bir tane çektirmek istiyorsunuz. Ancak bu ülkenin sahip olduğu diğer muhteşem tapınakları da bilmekte fayda var.

Amritsar‘daki Altın Tapınak ve Sri Meenakshi gibi kutsal yerler seyahat planlarına girerken, Hindistan’daki en etkileyici Hindu ve Jain yapılarının çoğu hala ziyaretçilerin radarının altında uçuyor. Muhtemelen daha önce duymadığınız bu yazıdaki dokuz tapınak, kesinlikle Hindistan gezinizde görmeniz gereken yerlerden.

1. Ranakpur Jain Tapınağı

Jainizm‘in en etkileyici ahitleri arasında olan, bu tapınak Racastan‘ı ziyaret etmek için başlı başına bir neden. Ranakpur 15. yüzyıldan beri ziyaretçilerini ve tapınmaya gelen insanları ağırlıyor. Gelenlerin çoğu 1444 sütünu görmeye ve oyulmuş sütunların hiçbirinin diğeriyle aynı olmadığı iddiasını kontrol etmeye geliyor.

Ranakpur Jain Tapınağı

2. Ramanathaswamy Tapınağı

Şiva‘yı onurlandırmak için inşa edilmiş olan bu Jyotirlinga tapınağı, Tamil Nadu adasında yer alıyor ve Şaivizm ile Smarta geleneğine inanlar da dahil olmak üzere bazı Hindular için hac bölgesi olarak hizmet veriyor. Mimari özellikler arasında dünyanın en uzunu olduğu söylenen süslü ve açık renklerle dekore edilmiş dış koridorları ve hacıların banyo ritüellerinde kullandığı hamamlar öne çıkıyor.

Ramanathaswamy Tapınağı

3. Kedarnath Tapınağı

Şiva’ya adanmış 12 Jyotirlinga tapınağından bir diğeri. Kedarnath küçük olabilir ancak kesinlikle dikkatinizi çekecektir. Tapınakla ilgili en etkileyici şeyin yapının kendisi ile ilgisi yok: Her şey çarpıcı, karlı Himalayalar‘daki konumu ile ilgili. Kedarnath, Hindistan’ın kuzeyindeki bir eyalet olan Uttarkand‘daki Garhwal bölgesinde yer almaktadır ve yalnızca Nisan ve Kasım ayları arasında erişilebilir durumdadır. Bunun nedeni, bölgenin sert kış havası ve hiçbir yolun doğrudan tapınağa çıkmamasıdır, bu nedenle ibadetçiler 3.6 km. yükseklikte bulunan Kedarnath’ta dua etmek için dağa yaklaşık 18 km. yürümek zorunda kalmaktadırlar.

Kedarnath Tapınağı

4. Virupaksha Tapınağı

Virupaksha, Pattadakal tapınak kompleksinin ana tapınağıdır. Site, yedinci yüzyılda inşa edilmiş olan hem Hindu hem de Jain tapınaklarına ev sahipliği yapıyor. Kuzey ve güney Hint mimari ve tasarım unsurlarının karışımı sayesinde UNESCO unvanını kazandı. Virupaksha, anıtların en büyüğü, yazıtlar ve hatta Hindu figürlerini anımsatan kabartmalar ile en ayrıntılısı, tepeden tırnağa frizlerle kaplı. Komplekste yer alan tapınakların çoğu gibi, “en hayırlı yöne” yani doğuya bakmaktadır.

Virupaksha Tapınağı

5. Sharadamba Tapınağı

8. yüzyılda basit bir sandal ağacı türbesi olarak başlayan şey, 14. yüzyılda Tanrıça Saraswati‘yi onurlandıran tam bir tapınak oldu. Yıllar geçtikçe, Sringeri‘nin yanında bulunan Tanrı Sharadamba‘nın altın bir heykeli ve yüksek giriş kulesi ile süslendi, parlak pastel renklere boyandı. Sharadamba, Karnataka‘da bir tepe kasabası olan Sringeri’deki birçok tapınaktan biri ve küçük çocuklarına Tanrıça Saraswati‘den bilgelik isteyen ebeveynler için popüler bir dua alanı. Ayrıca komşu Vidyashankara Tapınağı da görülmeye değer.

Sharadamba Tapınağı

6. Gandikota kanyon tapınakları

Gandikota kanyon tapınakları Andhra Pradesh‘teki Gandikota geçidinin üzerinde tünemiş, Vişnu‘nun bir enkarnasyonu olan Madhava‘ya ve Güney Hindistan Hindu birliği olan Ranganatha‘ya adanmış iki tapınağı barındıran antik bir kalde yer almaktadır. Madhava Tapınağı mimari olarak daha dikkat çekicidir özellikle de içerisi. Bununla birlikte tüm kale tahıl ambarı, tapınak, gözetleme kulesi ve hatta cami kalıntılarının sergilendiği bir görünüşte ve Gandikota’yı Hindistan’ın en havalı az bilinen cazibe merkezlerinden biri yapıyor.

Gandikota kanyon tapınakları

7. Vidyashankara Tapınağı

Vidyashankara, güneybatı Hindistan’ın Karnataka eyaletinde bulunan birçok tapınaktan biri. Tasarımında eski mitleri betimleyen heykeller; Brahma, Vishnu ve diğer tanrılara adanmış ayrı mabetler de dahil olmak üzere bir Hindu tapınağından beklediğiniz tüm unsurlar ve birkaç astrolojik hususları bulundurmakta. Tapınak 12 burcu simgeleyen 12 sütun tarafından ayakta tutuluyor ve güneş ekinoks ve gündönümü gibi gök olaylarında belirli sütunlara vuruyor.

Vidyashankara Tapınağı

8. Airavatesvara Tapınağı

Ayrıntılı oymaları, bitişikteki türbeleri ve UNESCO statüsü ile bu tapınağın neden daha iyi bilinmediği bir sır. Burası büyük bir Hindu hac bölgesidir. Güney Hindistan eyaleti olan Tamil Nadu‘da bulunan Airavatesvara Şiva‘ya adanmıştır. Tapınak 2004 yılında, Tamil Nadu’daki Chola hanedanlığı döneminde 11. ve 12. yüzyıllar arasında inşa edilen bir Hindu tapınağı grubu olan Büyük Yaşayan Chola Tapınaklarından biri olarak korunma statüsünü kazandı.

Airavatesvara Tapınağı

9. Palitana Jain tapınakları

Hindistan’ın kuzeybatısındaki Gujarat eyaletinde Palitana‘ya bakan Shatrunjaya tepesinin üzerine inşa edilmiş mermer oymalı tapınakların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Aslında, Palitana çevresindeki tepelerde bulunan yaklaşık 860 Jain tapınağı şehre çok uygun bir takma ad kazandırdı: “Tapınaklar Şehri”. Ana tapınağa ulaşmak için biraz 3500 basamak çıkmak gerekiyor ancak bu kendilerini adamış Jain hacılarına engel olmuyor. Alanda dikilmiş en eski yapının, 11. yüzyıla kadar dayandığı düşünülüyor.

Palitana Jain tapınakları

Kaynak

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir