İspanya’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Eğer İspanya‘ya ilk kez gelecekseniz bilmeniz gereken bir kaç şey var ve biz bunları bu yazıda toplamaya çalıştık. Ayrıca En güzel 5 İspanyol adası ve İspanya’ya hangi mevsimde gidilir yazılarını da okumanızı öneririz.

Genel bilgiler

İspanya, Avrupa‘nın batısında Iber Yarımadası‘nda yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi olan İspanya Merkezi Avrupa Standart Zamanı’nı kullandığı için saatleri Türkiye’den 2 saat geride. İspanya 17 özerk bölgeden oluşuyor ve her bölgenin farklı bir coğrafyası, kültürü, ve hatta bazen dili bulunuyor.

İspanya’da nüfus yaklaşık 46 milyon. Ülkenin merkezinde yer alan ve 3 milyon sakini bulunan Madrid İspanya’ya başkentlik görevini yapıyor. Diğer büyük şehirler Barcelona, Valencia, Sevilla, Zaragoza ve Malaga. İspanya’nın Mallorca, Ibiza ve Tenerife gibi ünlü adaları da mevcut.

Ülkede konuşulan resmi dil İspanyolca bir diğer ismiyle Kastilya dili. Yukarıda bahsedildiği gibi ülkede başka diller de konuşuluyor. Buna yazının devamında değineceğiz.

Ibiza ve Mallorca’nın gölgesinde kalan Tenerife pek çok doğal güzelliğe sahip.

İspanya’da hava ve iklim

İspanya oldukça geniş bir ülke ve farklı bir coğrafyaya sahip. Bu, ülke genelinde farklı iklim bölgelerinin bulunduğu anlamına geliyor. Genellikle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarında, 30° C’ye kadar (bazen daha sıcak) ve kış aylarında da 10 – 15° C arasında bir sıcaklık öngörülebilir. Tabii ki, bu sıcaklıklar ziyaret ettiğiniz bölgeye göre değişebilir. Granada‘ya yakın Sierra Nevada‘da olduğu gibi, kışın karlı yerler de görebilirsiniz.

Sevilla ülkenin en sıcak yerlerinden biri ve yaz aylarında sıcaklıklar 30 derecenin üzerinde seyrediyor. Okyanusa kıyısı olmadığı için sıcağı daha da fazla hissedebiliyorsunuz bu yüzden Temmuz ve Ağustos aylarında Sevilla’yı pas geçebilirsiniz.

İspanya’nın Kuzey Afrika’ya yakın kentlerinden olan Sevilla yaz aylarında fazla sıcak olabiliyor.

İspanya’da bahşiş ve ödeme

İspanya’da kullanılan para birimi euro. Marketlerin çoğunda banka veya kredi kartları geçiyor. Yeme içme yerlerine nakit parayla gitmenizi öneririz. Özellikle de küçük barlara çünkü bazı durumlarda sadece nakit kabul edilebiliyor.

BENZER YAZI:  Berlin'e gitmeden önce bilinmesi gereken 10 bilgi

İspanya’da bahşiş bir zorunluluk değil ama bar, restoran, otel ve taksi ödemesinde yaygın olarak bahşiş veriliyor. Bahşişin miktarı toplam ücrete ve servisin kalitesine göre değişmekte. Genel olarak toplam ücretin %5-10’u arası bir miktar bahşiş verebilirsiniz.

Yokluk zamanında eldeki bütün malzemeler kullanılarak yapılan “paella” günümüzün en bilinen İspanyol yemeklerinden biri.

İspanya’da priz

İspanya, 230 Volt tipinde C veya E/F fişi olarak sınıflandırılan iki uçlu fiş kullanır. Bu, Türkiye, Almanya, Fransa, Danimarka gibi diğer birçok Avrupa ülkesinde kullanılan tipin aynısı. Bu yüzden İspanya’ya başka bir Avrupa ülkesinden seyahat ediyorsanız, büyük olasılıkla bir adaptöre/dönüştürücüye ihtiyaç duymayacaksınız.

İspanya ve ulaşım

İspanya’da pek çok havaalanı var bunların en büyükleri Madrid, Barcelona, Malaga, Sevilla ve Bilbao, Ibiza, Mallorca, Tenerife‘de. Dolayısıyla Avrupa’dan İspanya’ya ulaşım gayet kolay.

İspanya’ya ayak bastığınızda araç kiralayabilir veya toplu taşıma sistemini kullanabilirsiniz. İspanya’da gelişmiş bir tren ve otobüs ağı var. En büyük otobüs firması Alsa.

Trenleri RENFE isimli bir şirket işletiyor. Her zaman tren ve otobüsü kontrol etmenizi öneririz. Otobüsler bazen trenlerden daha ucuz ve daha hızlı olabiliyor. Bu örnek Bask bölgesi için geçerli. Güneyde ise trenler daha hızlı olabiliyor.

İspanya’da Bask Bölgesi’nde yer alan Bilbao şehri.

İspanya’da araç kiralama

İspanya’da trafik Türkiye’de olduğu gibi sağdan akıyor. İspanya’da araç sürmek genellikle güvenlidir ama bazen İspanyollar için pervasız sürücüler de denilir. Büyük şehirlerde biraz dikkatli olmakta fayda var. Eğer büyük şehirlerde araç kullanmadıysanız İspanya’da toplu taşıma veya taksiyi tercih edebilirsiniz.

Çok popüler bir turist destinasyonu olduğu için İspanya’da pek çok araç kiralama şirketi var. Araç kiralamak için 21 yaşın üzerinde olmalı ve en az 1 yıldır ehliyet sahibi olmalısınız. Bu linkten firmaların verdiği fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Son olarak her zaman olduğu gibi aracı teslim almadan üzerinde bir hasar olup olmadığını kontrol edin.

BENZER YAZI:  Nice'de görülecek 5 yer

Bir Avrupa Birliği ülkesinden ehliyetiniz varsa ispanya’da sorun yaşamazsınız ama Türkiye gibi AB ülkesi olmayan bir ülkeden ehliyetiniz varsa Türkiye’den ayrılmadan önce uluslararası sürücü lisansını temin etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde araç kiralayamayabilirsiniz.

İspanya’da pek çok paralı yol var. Bir yere gitmeden önce rotanızı belirlemeyi unutmayın. Eğer paralı yolları kullanacaksanız yanınızda nakit bulundurun. İstediğiniz yere ücretsiz yolları kullanarak ulaşabilirsiniz ama bu şekilde yolculuğunuz biraz daha uzun sürer.

Hız sınır genelde otoyollarda 120 km/s, köy yollarında 100 km/s, şehir içindeyse 50 km/s.

İspanya’da güvenlik

İspanya oldukça güvenilir bir ülkedir. Yine de Madrid ve Barcelona gibi büyük şehirlerde kapkaç sıklıkla görülmekte. Dolayısıyla dikkatli olun ve yanınıza sadece ihtiyacınız olan şeyleri alın. Şehri keşfederken eğer kullanmayacaksanız kredi kartı, ehliyet gibi değerli eşyalarınızı otelinizde bırakın, özellikle geceleri.

Sağlık güvenliği için yaz güneşi tehlikeli olabilir. Yazın güneşe çıkmadan güneş kremi sürmeyi, yeterince su içmeyi ve şapka takmayı düşünün. İspanya’nın genelinde musluk suyu içilebilir olduğu için yanınızda su şişesi her zaman bulunsun.

Barcelona’da yer alan Gaudi’nin eseri Park Güell.

İspanya’da konuşulan dil

Yukarıda bahsettiğimiz gibi resmi dil İspanyolca. Bazı özerk bölgelerde ise farklı diller konuşuluyor. Örneğin Bask bölgesinde benzersiz bir dil olan Baskça konuşuluyor.

Katalonya‘da normal İspanyolca’ya benzeyen Katalanca konuşuluyor. Valencia‘da Valenciaca resmi diller arasında. Valncia şehrinde tabelalarda yer alan sokak isimlerinin Google Maps ile aynı olmaması biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Ayrıca Galiçya‘da tahmin edebileceğiniz gibi Galiçyaca konuşulmakta.

BENZER YAZI:  Yerlilerin gözünden Madrid sevdası

Sonuç olarak eğer İspanya’ya ilk kez gidiyorsanız basit İspanyolca’ya sadık kalın ama gittiğiniz yere ait birkaç kelimeyi öğrenmekten de geri durmayın.

İspanya’nın çoğu kenti gibi Valencia da görülmeye değer.

İspanya’da yerellerle iletişim

Genelde İspanyollar oldukça sıcak kanlıdır eğer onlara açık olur ve kibar davranırsanız. Yine de bazen İspanyolca bilmiyorsanız iletişime geçmek güç olabilir. Bu yüzden seyahatiniz öncesi birkaç İspanyolca kelime öğrenmenizi öneriyoruz. İngilizce turizm endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Çoğu genç insan İngilizce’yi anlayabiliyor ama herkesin İngilizce konuşmasını beklemeyin. Bazıları teorik olarak İngilizce biliyor olabilir ama İngilizce konuşmaktan korkuyor veya utanıyor da olabilir. Yine de korkacak bir şey yok.

İspanya’da kültürel farklılıklar

İspanya’da farklı bölgeleri ziyaret ederseniz fark edeceğiniz şey aralarında büyük kültürel farklılıklar olduğudur. Bu özellikle Bask, Katalonya ve Galiçya arasında daha net bir şekilde görülüyor. Bu bölgedeki insanların kendilerine özgü kimlikleri ve dilleri var.

Bir gezgin olarak açık fikirli olmak ve varsayımlarda bulunmamak önemli. İspanya’nın bir bölgesinde yapılan şey bütün ülkede yapılıyordur anlamını çıkarmayın.

Galiçya bölgesi.

İspanya’nın tarihi

İspanya seyahati için bunları bilmek zorunda olmasanız da yine de bahsetmek istedik. Gezginler olarak bizler ziyaret edeceğimiz ülkenin tarihi hakkında birkaç şey bilmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

İspanya geçmişte Orta ve Güney Amerika’da pek çok koloniye sahipti. Günümüzde kolonileri olmasa da Güney Amerika ülkeleri ve İspanya arasında kuvvetli bir bağ var.

İspanya 1936-1939 arasında bir iç savaş yaşadı. Bu iç savaşın sonunda 36 yıl süren Francisco Franco’nun diktatörlüğünün gölgesinde yönetildi. Franco’nun yönetiminde pek çok şey günümüzden farklıydı, bu yönetimin etkileri hala günümüzde de görülebilmekte. 1975’te Franco’nun ölümünden sonra İspanya demokrasiye geçti ve 1986’da Avrupa Birliği’ne katıldı. İspanya tarihi ve diktatörlük dönemi hakkında merak ediyorsanız İspanya’da müzeler ve turlar bulabilirsiniz.

Sonuç olarak İspanya güzel bir ülke, gezginlere sunacağı pek çok şey var. İspanya’daki küçük kıyı kentleri seyahat listenizde muhakkak olsun. Mutlu İspanya seyahati dileriz!

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir