İspanya’ya hangi mevsimde gidilir

Bildiğiniz gibi İspanya‘ya hayranım. Yıllar önce buraya yurtdışında eğitim programıyla gelmiştim ve hayatımın en iyi tecrübelerinden biri oldu. Bitmeyen festivaller, dünya çapında plaklar, meşhur gece hayatıyla İspanya yılın 365 günü de muhteşem. İspanya’yı keşfederken yıllar geçirebilirim. Salamanca‘dan Bacelona‘ya, Cadiz‘den Bilbao‘ya çok canlı bir ülke. İster kendiniz Sierra Nevada‘daki yamaçlara vurun, ister Rioja‘daki üzüm bağlarını dolaşın isterseniz de Kanarya Adaları‘nda güneşin tadını çıkarın. İspanya sizi haftanın her günü etkiler.

Yaz mevsiminde İspanya: Haziran’dan Ağustos’a

İspanya’da 8 bin kilometreden daha uzun kıyı şeridi olduğunu biliyor muydunuz? Uçurumlardan altın kumlara İspanya’nın bütün kıyı şeridini keşfetmeye kalksanız buna ömrünüz yetmeyebilir. Andalucia‘nın muhteşem plajları dünyanın en harikulade yerlerinden biri. Costa del Sol ve Costa de la Luz her türden gezgin için mükemmel yerler. Çılgın gece hayatı, aile dostu oteller, sessiz plajlar her türden gezginin arayacağı her şey buralarda var. Rüzgar veya uçurtma sörfüne gidin ya da elinizde bir bardak sangria ile güneş banyosu yapın. Bu arada adaları da unutmayalım! Kanarya Adaları’ndaki Fuerteventura 220 km’lik kıyı şeridinde 150 plaja sahip! Temmuz ayında düzenlenen ünlü Sen Fermin Festivali‘ni ve Koşan Boğalar Festivali‘ni unutmayın! Çılgınlar gibi gezi planları yapmayın. İspanya’da yazlar kavurucu ve çok kalabalık geçer bu yüzden müzeler, galeriler, tarihi noktalar gibi görmek istediğiniz ama görmeseniz de yaşayabileceğiniz yerlerin önünde saatlerce sıra beklemeyin!

İspanya.

Sonbahar mevsiminde İspanya: Eylül’den Kasım’a

Kısaca yılın en iyi zamanları. Sonbaharda hava çok güzel oluyor. Faedo de Cinera‘da 500 yıllık eski ağaçları ve sonbaharın bütün renklerini görebilirsiniz. Ekim ayının sonunda düzenlenen Kestane Festivali’ne katılabilirsiniz ardından oranın yerlileriyle yabani mantar aramaya çıkabilirsiniz. Eylülün başlarında yılın şarapları içilmeye başlanır. Rioja ve Ribera‘daki şarap dükkanlarında bugüne dek içmediğiniz lezzetteki şarapları tadabilirsiniz. Şarap severler için rüya gibi bir gezi olacak.

Madrid’deki Crystal Palace.

Kış mevsiminde İspanya: Aralık’tan Şubat’a

Fiyatlar düşüyor, turistler ayrılıyor ve hava hala güzelliğini koruyor. Ülkenin çoğu yerinde ortalama hava sıcaklığı 21 derecelerde geziyor. Yani hava keşif yapmaya elverişli oluyor. Tatil köyleri kapansa da İspanya’da hala gezilecek pek çok yer bulunuyor. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız Sierra Nevada, Formigal ya da Baqueira Beret‘e gidebilirsiniz. Harika kayak merkezleri ve yamaçları var. Eğer iştahı açık biriyseniz, İspanya’da tehlikedesiniz demektir! Kış mevsimi yemek kursları için en güzel zaman. Dünyaca ünlü şef Anthony Bourdain‘e göre İspanya aşçılık için dünyanın en iyi yeri. Tamamen katılıyorum ve eğer İspanya’nın mutfak hazinelerini keşfederseniz siz de katılacaksınız!

BENZER YAZI:  Sicilya mutfağına giriş

İlkbahar mevsiminde İspanya: Mart’tan Mayıs’a

İlkbaharda bu ülkenin ne kadar muhteşem olduğunu gördüğünüzde dibiniz düşecek! Badem çiçeklerinden, kusursuz plajlara bu mevsim yaz kalabalığı gelmeden İspanya’yı ziyaret etmek için son şans. Yürüyüşe çıkın, bisiklete binin, atla kırları gezin ya da İspanya’nın Barcelona ve Madrid gibi kültür zengini şehirlerini adımlayın. Gitmeden önce festival takvimine bakmayı unutmayın. Ülkenin her yerinde kaçırmak istemeyeceğiniz bir dizi kutlama yapılacak. Benim favorilerimden bazıları heykel yakma festivali olan Valencia’s Las Fallas ve en büyük kutlamalardan Semana Santa.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir