İsveç’te lezzet keşfi: Gastrologik

Stockholm’ün şık Östermalm semtinin kalbindeki bu sıcak restoran, zarif ve yeni nordik mutfağı sunuyor. Patricia Chen, şehrin parlak gençliği için anında cazibe merkezi haline gelen restoranda bir masa ayırtıyor.

“Patates, yer mantarıyla tamamen aynı değere sahip. Neyin iyi veya kötü olduğuna doğa karar vermiyor, biz veriyoruz.” Gastrologik web sitesinde bu tuhaf manifestoyu okuduğumda, unutulmaz bir yemek yiyeceğimi biliyordum. Mekân sahibi şef Jacob Holmström ve Anton Bjuhr’un işlettiği Gastrologik, İskandinav tasarımının zarafetine ve taze malzemelere odaklanıyor (sarı Danimarka ahşabı; pürüzsüz hatlar; el yapımı çatal bıçaklar). Altı aşamalı tadım mönüsü, şimdiye kadar tattıklarımın en dengeli ve uyumlu olanı —üstelik fazlasıyla yaratıcı ve geleneklere sadık. Burada yengeç, yer elması ve üzerinde çırpılıp dondurulmuş karaturp kremasıyla sunuluyor. İstiridyeler, üzerlerinde huş ağacı sirkesi ve mürver jölesi ile geliyor. “Hazirandaki bir havuçla eylül ayındaki havucun tadı aynı değildir. Bu nedenle ikisini aynı şekilde pişirmek hata olur,” diye açıklıyor Holmström. “Mönünüzü her gün değiştirebilmeniz gerekiyor. Konuklarımıza, üzerinde ‘Bugünün mahsulü karar versin’ yazılı bir kağıt veriyoruz. Her yemek bir sürpriz.”

Gastrologik

Gastrologik

Hemen her gece, mekân enerjiyle dopdolu. Stockholm’ün nüfuzlu yerlileri ve Hillary Clinton veya Bruce Springsteen gibi üst düzey ziyaretçiler, iki loş odayı dolduruyor. İsveç’in lider plak markası ve işletme şirketi Aristotracks’in CEO’su Linus Andreen, şirket bünyesindeki sanatçı Kim Cesarion’ın multi-platinum ödülünün kutlamasını burada yaptı. (Genç popstarın yeni single’ı “Undressed”, bu yaz ABD listelerini vurmaya hazırlanıyor.) Andreen’e katılanlar arasında, müzik endüstrisinden Assia Grazioli-Venier, Arnthor Birgisson, Lukipop ve Sofia Ek; televizyon sunucusu Emilia de Poret ve aktris Sara Hagnö vardı. “Restoran, hâlâ gizli bir cevher gibi,” diyor Andreen. “Burası yeni Noma.

BENZER YAZI:  Philadelphia'da lezzet keşifleri

Birkaç haftaya kadar tekrar geleceğiz ve sabırsızlanıyoruz.”

İnternet sitesi: gastrologik.se

Adres: Artillerigatan 14 Stockholm 11451 , İsveç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir