İtalya’da en iyi makarna yapan yerler

Bir önceki İtalya’da makarna aşkı adlı yazımızda İtalya’da makarna kültürü ve makarna çeşitliliği üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda ise en iyi makarna yapan yerleri bulundukları bölgelere göre sizin için listeledik.

Campania

Pastificio Gentile, Gragnano. Signora Maria’nın ilahi fusilli’si ve ev yapımı konservelerinden bir yemekle devam eden bir ziyafet için önceden yer ayırtın, pastagentile.it

Pastificio Gentile mutfağı.

Pastificio Gentile mutfağı.

Torre del Saracino, Vico Equense. Gennaro Esposito’nun pasta mista çorbası, İtalya’nın en çok kutlanan eserlerinden, torredelsaracino.it.

Emilia-Romagna

Osteria Francescana, Modena. Emilia-Romagna’daki her lokanta çok iyi tortellini servis ediyor ama dahi şef Massimo Bottura’nın eskitilmiş organik Parmesan soslu makarnaları, kutsal sayılmalı. osteriafrancescana.it.

Lazio

Flavio al Velavevodetto, Roma. Karabiberli, Pecorino Romano ve Parmesan peynirli tonnarelli cacio e pepe, Testaccio mahallesindeki bu mekânda tam da Roma usulü sunuluyor, flavioalvelavevodetto.it.

BENZER YAZI:  New York'ta lezzet durakları

Ligurya

La Brinca, Ne. Elde dövülmüş pesto soslu, kestane unlu gnocchetti’den, taze baharatlarla doldurulmuş pansoti’ye (gevşek bir tür ravioli), Lavagna’nın yukarısındaki tepede bulunan bu restoran, Ligurya usulü makarnanın en iyisini sunuyor. labrinca.it.

Lombardiya

Ristorante II Cigno, Mantua. 1969’dan kalma bu sahici mekâna; kusursuz yumurtalı tortelli di zucca’s\ ya da horoz etli yoğun bir çorbanın içinde gelen etli agnolini bohçaları için gelin. ristoranteil cignomantova.com.

Marche

Uliassi, Senigallia. Et suyu, kum midyeleri ve ızgara pomodorini (domates) ile zenginleştirilmiş rüya gibi bir spaghetti aile vongole, Mauro Uliassi’nin deniz kenarındaki Adriyatik mutfağında. uliassi.it.

Piyemonte

Trattoria Marsupino, Briaglia. Duayenler, bu aile işletmesindeki 40 yumurta sarılı tajarin ile yoğun kıvamlı kızarmış et suyunda sunulan agnolotti al plin (bir ravioli çeşidi) için Torino’dan buraya geliyor. trattoriamarsupino.it.

Trattoria Marsupino

Trattoria Marsupino

Puglia

Antichi Sapori, Montegrosso di Andria. Grano arso (kavrulmuş buğday) ile yapılan ve kadifemsi fava ezmesi ve ızgara zeytinle soslanan orecchiette, aşçı-bahçıvan Pietro Zito’nun tarzını yansıtıyor, pietrozito.it.

BENZER YAZI:  Mükemmel taco'nun peşinde

Sicilya

Trattoria Piccolo Napoli, Palermo. 1951’de kurulan bu restoran; rezeneli ve sardalyalı bucatini ile denizkestaneli spagetti gibi deniz mahsullü makarnalarıyla, Akdeniz’i tabağa taşıyor. 39-091/320-431. $$$

Veneto

II Calandrino, Sarmeola. Padua yakınlarındaki üç Michelin yıldızlı Le Calandre’nin salaş şubesinin tam buğdaylı bigoli’s\, Tropea soğanlı tatlı kreması ve yıldız anason kokusuyla her zaman şaşırtıyor, alajmo.it.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir