İtalya’nın az bilinen UNESCO Dünya Mirası alanları

Büyüleyici Dolomit’ten Alberobello’nun masal köyüne kadar İtalya’nın daha az seyahat edilen yollarını keşfedin!

Her yıl, UNESCO Dünya Mirası Komitesi, dünyadaki hangi kültürel ve doğal alanların, “insanlığa üstün değerlerini” tanımalarını, daha fazla koruma sağlayan bir statü kazandırdıklarını tartışmak üzere toplanıyor. İtalya, dünyadaki diğer herhangi bir ülkeden daha fazla, harika 51 tane Dünya Mirası alanına sahiptir.

İtalya’nın en ünlü UNESCO alanlarını – Roma, Floransa, Venedik ve Amalfi Kıyısı – tanıtmaya gerek yok. Ancak İtalya’nın çekiciliği, yıl boyunca ziyaretçiye doyan bu popüler yerlerin ötesinde yatıyor.

İşte İtalya’nın daha az bilinen, ancak kaçırılmaması gereken UNESCO Dünya Mirası alanlarından yedi tanesi!

1.Dolomitler : Görkemli Doğa

Dolomitler, Kuzey İtalya Alpleri’nde, Trentino-Alto Adige bölgesi boyunca uzanan bir dağ silsilesidir. Bölge, I. Dünya Savaşı’na kadar Avusturya’nın bir parçasıydı ve ülkenin geri kalanından belirgin bir şekilde farklı olduğu hissediyor.

Görkemli dağları, birçok kişi tarafından Avrupa’da en muhteşem olarak tanımlanmaktadır. UNESCO Dolomit’i olağanüstü doğal güzellikleri ve jeolojik çeşitlilikleri nedeniyle Dünya Mirası alanlarına ekledi. Val Gardena’daki dünya standartlarındaki kayak merkezlerinden dağ yürüyüş parkurlarına kadar Dolomit her mevsim için aktiviteler sunmaktadır. Brenta Dolomit’teki bir tesis olan Madonna di Campiglio, bölgeyi keşfetmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Dolomitler

Dolomitler

2. Urbino: Muhteşem Bir Rönesans Şehri

Çoğu için, “Rönesans” terimi, Floransa, Toskana ve Umbriya’yı akıllara getirir, ancak kültürel hareketin izlerine tüm İtalya boyunca rastlanabilir. Marche’de Apennine Dağları ve Adriyatik Denizi arasında yer alan küçük tepe kasaba Urbino, Rönesans’ın 15. yüzyıldaki en önemli kültür merkezlerinden biriydi.

Urbino’nun gelişen sanat ve kültür sahnesinin arkasındaki isim, parlak bir askeri lider, akıl ve sanat aşığı olan Federico da Montefeltro idi. Montefeltro, İtalya’daki en güzel Rönesans saraylarından biri olan muhteşem Palazzo Ducale’yi görevlendirdi. Saray o zamandan beri Marche Ulusal Galerisi’ne dönüştürülmüş ve Rönesans sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapmıştır.

BENZER YAZI:  Verona'da opera ve mimari

Palazzo Ducale, şehirdeki en önemli cazibe merkezi olmakla birlikte, Yüksek Rönesans’ın en ünlü ressamlarından ve mimarlarından biri olan Raphael’in doğum yerini görmeden ziyaret tamamlanmış sayılmaz. Evinin içi sade ama ilginç.

Duomo di Urbino Kilisesi.

3. Alberobello: Masal Köyü

Bu büyülü kasaba, resmedilmeye değer zeytinlikler ve Puglia üzüm bağları arasında yer almaktadır. Alberobello, 1996 yılında, konik çatılı, beyaz badanalı evleriyle (trulli), 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edildi. Tarihçiler, neden trulli’nin bu şekilde inşa edildiğinden emin değiller, ancak bir teoriye göre, basit alçıpan yapısının, emlak vergisinden kaçınmak için kolayca sökülmesini sağlayacak şekilde tasarlandığı düşünülüyor.

Bu kireçtaşı yapılarının binden fazlası Alberobello’da durmaya devam ediyor ve evler ile dükkanlar olarak işlevselliğini koruyor. Piazza del Popolo, bu tarihi şehri keşfetmek için iyi bir başlangıç noktasıdır. Ayrıca Locorotondo ve Ostuni gibi tepe kasabalarında bir durak düşünebilirsiniz.

Alberobello

Alberobello

4. Matera: Sassi’nin Mağara Adamları

Güney İtalya’nın Basilicata bölgesinde yer alan Sassi (İtalyanca’da “taşlar”), Paleolitik çağdan günümüze insan yerleşimleri tarafından sürekli olarak işgal edilmiştir.

Bu antik bölgenin, doğal bir arazi oyularak yapılmış yığma evleri, kiliseleri ve manastırları bir vadi kenarında oturuyor. 1950’lerde, tehlikeli yaşam koşulları, temizliğin kötü olması ve hastalıklar şehrin sakinlerini Sassi’yi terk etmeye zorladı. Şehrin yoksullaşmış koşulları ve umutsuzluk atmosferi, sanatçı Carlo Levi’yi, Matera’yı Dante’nin “Inferno” adlı eseriyle karşılaştırma yaptığı “Eboli’deki Christ Stopped” adlı kitabını yazmaya itmiştir.

BENZER YAZI:  İtalya'da makarna aşkı

Kasabayı restore etmek için uzun süre çaba harcandıktan sonra, eski sakinleri 1980’lerde geri dönmeye başladı ve mağaraları koruma uzmanları gözetimi altında yenilendi. Sassi 1993 yılında bir Dünya Mirası alanı ilan edildi ve mütevazı bir turizm endüstrisi oldu. Matera’nın eşsiz manzarası, bu yerde Mesih’in Tutkusunun çoğunu çeken Mel Gibson da dahil olmak üzere, film yapımcılarını cezbetmiştir.

Matera

Matera

5. Piedmont: Şarap Bölgesi

Alpler’in batı tarafında, beş şarap yetiştirme bölgesinden ve Grinzane Cavour Kalesi’nden oluşan Piedmont şarap bölgesi yer almaktadır. Bölge, ekili arazilerde eski ve otantik şarapçılık geleneği nedeniyle bir Dünya Mirası alanı olarak kaydedilmiştir. Çok çeşitli ağız sulandıran şaraplarının yanı sıra, Piedmont yerel üretimi teşvik eden “slow food hareketi”nin doğum yeri olduğuna inanılan enfes bir gastronomik bölgedir.
Piedmont’un kuzeyinde, Valle d’Aosta’da kayak yapmak popüler bir kış etkinliğidir. Skyway Monte Bianco, kış gezginlerini İtalya’nın Courmayeur kentinden Chamonix’e (Fransa) taşıyan bir teleferiktir. Matterhorn olarak da bilinen Monte Cervino, ziyaretçilerin gün boyu İsviçre’de kayak yapabilecekleri başka bir kayak merkezidir.

Piedmont üzüm bağları.

Piedmont üzüm bağları.

6. Vicenza: Muhteşem Palladian Mimarisi

Kuzeydoğu İtalya’nın Veneto bölgesi, ülkenin kültürel açıdan en çeşitli bölgesidir. Çoğu turist, Shakespeare’deki Romeo ve Juliet ve Verona’nın İki Beyefendi’si ile ün salmış Venedik şehri veya ticaret şehri Verona’ya yöneliyor. Birçoğu muhteşem sanat ve mimarlık kenti olan komşu Vicenza’yı gözden kaçırıyor.

UNESCO, 16. yüzyıl İtalyan Rönesans mimarı Andrea Palladio tarafından tasarlanan muhteşem villaları için 1994 yılında Vicenza’yı Dünya Mirası alanlarına ekledi. Roma mimarisinden esinlenen Palladio, asillerin yanı sıra Avrupa’nın en eski tiyatrosu olan Teatro Olimpico için birçok olağanüstü palazzi (saray) tasarladı.

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Palladian tarzı, Thomas Jefferson’un Charlottesville, Virginia’daki ünlü Monticello’su da dahil olmak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülebilecek bir mimari harekete ilham verdi.

Vicenza

Vicenza

7. Val di Noto: Kalıntılardan Yükselen

Sicilya’daki birçok turist Taormina ve Palermo’ya akın ederken, güneydoğusundaki Val di Noto’nun sakin bölgesi, İtalyan televizyon dizisi Inspector Montalbano tarafından popüler hale getirilmiş, modern bir gastronomik manzara ile sofistike butik otelleri eski dünyanın cazibeli havasıyla birleştiriyor.

2002 yılında UNESCO, Dünya Mirası listesinde Val di Noto’nun sekiz şehri (Caltagirone, Militello Val di Catania, Katanya, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa ve Scicli) yazmıştır. 1693 depremi bölgeyi harap ettikten sonra inşa edilen kentler, görkemli geç barok tarzı mimarisi ve yenilikçi şehir planlaması nedeniyle değerlenmiştir.

Modica kasabası, dar bir dar sokak ve yüzlerce merdivenle ulaşılan bir gözetleme noktasından yararlanabileceğiniz şahane manzaralarıyla tanınır. Gurmeler, damak tadlarını Azteklerin eski tariflerinden ilham alan nefis çikolatalar ile şımartabilirler.
Noto, Val di Noto kasabalarının en kalabalık ve ayrıca en büyük olanıdır. Şehir, düzenli, doğrusal bir tarzda inşa edilmiştir – geç barok şehir planlamasının ilk örneklerindendir-. Ragusa ve Scicli ise, yumuşak, hardal renkli binaların tepelerde inşa edildiği küçük ama zarif şehirlerdir.

Val Di Noto

Val Di Noto

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir