İtalya’nın en yeni küçük otelleri

Casa Cuseni (Taormina, Sicilya)

Casa Cuseni'de Greta Garbo isimli oda.

Casa Cuseni’de Greta Garbo isimli oda.

Yorkshire’lı ressam Robert Hawthorn Kitson, 1907’de tamamlanan bu Artsand Crafts tarzı villanın yapımında, bu ekolün en güçlü temsilcisi William Morris’in çırağı Frank Brangwyn’i görevlendirmiş. Bölge sakinleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kitson’ın koleksiyonlarını -Antik Roma vazolarından İran halılarına her şeyi- saklamış ve Kitson döndüğünde hepsini geri iade etmiş! Bugün Cuseni, villa bekçisinin kızı Mimma Cundari ile kocası Francesco Spadaro’nun ellerinde. Çift burayı bir müze ve otel olarak işletiyor. Mütevazı, ama zevkli şekilde döşenmiş beş odanın üçünün banyosu ortak. Villanın teraslı bahçelerinin, asmalı çardaklarının, Etna Dağı ve Yanya Denizi manzaralarının tadını çıkarmak için küçük bir bedel. (casacuseni.com)

Hotel Monte Verdi (Castiglioncello del Trinoro, Toskana)

Hotel Monte Verdi

Hotel Monte Verdi

Bozuk bir yolun sonunda karşınıza çıkan, 12. yüzyıldan kalma kırık dökük bir köyü kısmen restore edip çağdaş bir Toskana sığınağına çevirmek, her baba yiğidin harcı değil. Ancak Amerikalı avukat Michael Cioffi, Montepulciano’nun hemen güneyindeki 25 nüfusulu Castiglioncello del Trinoro’yu keşfettiğinde karar verdiği şey, tam anlamıyla buydu. Romalı ünlü iç dekoratör Ilaria Miani, rüstik ile modern stillerin bir karışımını (ahşap kirişli tavanlar, C&C Milano ketenleri, Carrara mermerinden banyolar) 10 odalı otel ile üç adet kiralık villaya uygulamış. Köyde göze çarpanlar: Çiftlikten sofraya tarzı bir restoran (lavantalı risottoyu deneyin) ile bir süre yaşayıp üretmek için buraya davet edilen sanatçıların işlerinin sergilendiği bir de galeri var. (monteverdituscany.com)

Castello di Casole (Casole d’Elsa, Toskana)

Castello di Casole

Castello di Casole

Yönetmen Luchino Visconti, bir zamanlar bu 10. yüzyıl kalesinde yaşıyordu. Şimdi lüks bir otel olan kale, huzur ve sessizlik arayan yüksek zümreden kimseleri kendine çekiyor. Ancak burada yapabileceğiniz çok şey var. Özenli personel, size San Gimignano’ya rehber eşliğinde bisikletli dağ turundan, malikanenin eski şarap mahzeninden dönüştürülmüş spa’da bal-zeytinyağı masajına her şeyi ayarlayabiliyor. Ristorante Tosca, yörenin özel yemeklerine odaklanıyor (iki kişilik kalın Floransa bifteği deneyin). Günlük sade lezzetler sunan tipik bir İtalyan lokantası olan Pazzia ise 200 yıllık odun fırınında ince hamurlu turtalar yapıyor. Bölgeye saygı duruşu niteliğindeki 41 süit oda, dünyevi renkler, tuğla kemerler ve Volterra’dan el yapımı mermer kutular gibi titiz düşünülmüş ayrıntılarla dolu. (castellodicasole.com)

BENZER YAZI:  Londra'ya kule otel

1865 Residenza d’Epoca (Floransa, Toskana)

1865 Residenza otelinde Karl Hillebrand odası.

1865 Residenza otelinde Karl Hillebrand odası.

Floransalı mezzo-soprano Cinzia Borsotti ile Belçikalı kocası Michel Sabatino, Mattonaia bölgesindeki otel ihtiyacını görüp, 1865 tarihli bir şehir malikanesini şık bir vahaya çevirmek için kollar sıvamış. İtalya’da Gucci butiklerinin de tasarımını yapan Guido Ciompi, Floransa’da vaktiyle yaşamış yazarlardan esinlenen beş odanın stilini yapmış. “Fyodor Dostoyevski” odası mor kadifeyle döşenmiş; “Henry James”de ise krem rengi ipek perdeler ve pençe ayaklı bir küvet bulunuyor. Mekanda restoran yok, ancak ünlü Sant’Ambrogio pazarı birkaç adım uzaklıkta ve salonda her zaman içecek bir şeyler var. (1865.it)

Villa Pattono (Costigliole d’Asti, Piyemonte)

Villa Pattono

Villa Pattono

Sedir ağaçları ve yumuşak kıvrımlı tepelerle çevrili bir 18. yüzyıl villasından dönüştürülen 13 odalı bu otel, İtalya’nın beyaz trüf mantarını ve Barolo bölgesini keşfetmek için mükemmel bir yer. Sofistike iç tasarımı, eski ile yeniyi birleştiriyor: Cam vitrinler ve orjinal fresklerle süslü tavanlar, üzüm bağlarının siyah-beyaz fotoğraflarıyla tamamlanıyor (bu toprakların ve mülkün sahibi ünlü Asti ailesine bir gönderme). Otelin kubbeli mahzeninde, ödüllü şarapları Barolo Marcenasco’yu tadın veya yakınlarındaki bir 16. yüzyıl manastırına kurulmuş şarap müzesini ziyaret edin. (villapattono.com)

BENZER YAZI:  Gizli Sığınak Oteli: The Brando

Relais Villa Vittoria (Laglio, Como Gölü, Lombardiya)

Relais Villa Vittoria'nın Como Gölü'nden görüntüsü.

Relais Villa Vittoria’nın Como Gölü’nden görüntüsü.

Como Gölü, heybetli tarihi otelleriyle ünlü; dolayısıyla, burada butik tarzda konaklama mekanına rastlamak zor. Otelin sahibesi Daniela Tagliamonte, bir zamanlar ipek atölyesi olan, göle nazır villasında doğru notayı yakalıyor.13 aydınlık odadan sekizi göle bakıyor ve şıklığı ile dikkat çekiyor (beyaza boyalı ahşap zeminler; bej rengi kusursuz çarşaflar). Alt katta zarif bir lounge bulunuyor; ancak konukların çoğu dışarıda, cam duvarlı sonsuzluk havuzunun kenarında güneşleniyor veya yasemmin kaplı çardağın altında çaylarını yudumluyor. (relaisvillavittoria.it)

Orsone Ristorante E B&B (Cividale del Friuli, Friuli-Venedik Giulia)

Orsone Ristorante E B&B

Orsone Ristorante E B&B

Restoran işletmescisi ana-oğul Lidia ve Joe Bastianich, kuzeydoğu İtalya’da ailelerine ait bir şarap malikanesinde keyifli bir otel açarak köklerine döndü. Alto oda sade, ancak konforlu. Duvarlarda yağlı boya manzaralar (Lidia’nın seçimi) ve Cini&Nils’in küp şeklindeki okuma lambaları (Joe’nun seçimi) dikkat çekiyor. Fakat buraya aslolarak yemek yemeye geldiniz! Otelin rahat ve samimi restoranı Taverna, bölgenin enerji dolu sakinlerini kendine çekiyor (Gorgonzola peynirli Piyemonte burgerini deneyin). Daha resmi bir mekan olan Ristorante’de ise organik yumurta sarısı ve Robiola peynirleriyle doldurulmuş el işi ravioli (İtalyan mantısı) tadın. İçmek için mi? Tabii ki Bastianich şaraplarını deneyin. Meyvemsi Vespa Bianco;  Chardonnay, Sauvignon Blanc ve yerel Picolit üzümlerinin bir karışımı. (orsone.com)

Relais Villa Sagramoso Sachhetti (Verona, Veneto)

Relais Villa Sagramoso Sachhetti

Relais Villa Sagramoso Sachhetti

Ludovica ve Chiarastella Sagramoso Sachetti kızkardeşler, aile yadirgarı evlerinde bizzat konuk ağırlıyor. Bu görkemli 17. yüzyıl yapısı, Verona’nın hemen dışında. Sıcakkanlı Sachetti kardeşler, şehre dair değerli bilgiler de paylaşıyor (en iyi opera biletini almak gibi) ve fresklerle süslü yemek odasında verilen kahvaltıda ev yapımı hamur işleri sunuyor (Chiarastella’nın leziz kayısı turtasını kaçırmayın). Sekiz keyifli odanın hepsinde, bahçeden toplanmış taze çiçekler bulunuyor. Televizyonsuz odalarıyla bu otel, konuklarını yavaşlamaya teşvik ediyor. (villasagramososacchetti.it)

BENZER YAZI:  Mikro Oteller'den Sıcak Karşılamalar

Hotel Magna Pars Suites Milano (Milano, Lombardiya)

Hotel Magna Pars Suites Milano

Hotel Magna Pars Suites Milano

Parfüm üreticisi Martone ailesi, ilk otelleri için mimar Luciano Maria Colombo’dan eski fabrika binalarını yeniden tasarlamasını istedi. Sonuç, Milano’nun tasarım merkezlerinden biri olan, atmosfer sahibi Tortona bölgesinde, şık ve yeni bir mekan. Camdan dış cephesi ve çelik-tik ağacı merdivenleri olan otelin bir açıkhava lobisi de bulunuyor. 28 süitin her biri, ayrı bir çiçekten esinlenmiş (yasemin, manolya, menekşe) ve buna uygun zarif bir kokuyla motif tamamlanmış. Diğer dokunuşlar arasında; beyaz üzerine beyaz dekor, Poltrona Frau koltuklar ve yakınlardaki Accademia di Belle Arti di Brera’da okuyan öğrencilerin botanik resim çalışmaları var. Şef Fulvio Siccardi’nin, parmesan ve taze trüf mantarı kremasıyla sunulan, ağır ateşte pişmiş yumurtasını demek için şık restoran Da Noi In’e uğrayın. (magnapars-suitesmilano.it)

Monastero Santra Rosa Hotel & Spa (Conca dei Marini, Amalfi Sahili, Campania)

Monastero Santra Rosa Hotel

Monastero Santra Rosa Hotel

Bu 17. yüzyıl manastırı, 10 yıl süren multimilyon dolarlık titiz bir restorasyonun ardından, Amalfi Sahili’nin muhteşem manzaralarına bakan bir tepede otel olarak yeniden doğdu. Amerikalı sahibi Biancha Sharma, deniz gören 20 eski rahibe odasını marin tonlarında dekore etti. Tiran Denizi’yle bütünleşiyormuş hissi veren, ısıtılmış sonsuzluk havuzunda gevşeyin; küçük ama hoş spa’nın gizli bahçesinde, açık havada masajın tadını çıkarın. (monasterosantarosa.com)

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir