Kabataş’a Yeni Proje

Kabataş, İstanbul’un şehir içi trafiğinde başlıca aktarma noktalarından biri. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yeni projelerinden biri olan Kabataş Transfer Merkezi çerçevesinde Kabataş İskelesi yaklaşık iki yıl kapalı kalacak ve bu alan yeni bir görünüm alacak. Çalışmalar süresince Adalar vapur seferleri Beşiktaş’tan. İDO Adalar ve Bostancı seferleri Yenikapı’dan, BUDO Bursa deniz otobüsü seferleri ise Karaköy’den yapılacak. Proje kapsamında Üsküdar ile Kabataş arasında denizin altından yaya tüneli yapılacak. Aynı zamanda Mecidiyeköy’den başlayan Beşiktaş metro hatları Kabataş’tan geçerek Karaköy ve Unkapanı Köprüsü’ne kadar uzanan Mahmutbey metrosuna entegre edilecek. Proje denize dolgu yapılmasını da içeriyor. Tüm bunlar olurken meydanın kapatılması ve vapur seferlerinin çalışmayacak olması ise birçok İstanbulluyu mağdur ediyor.

BENZER YAZI:  İstanbul'da Şef Restoranları

İstanbul Kent Savunması’ndan emekli ulaştırma profesörü Zerrin Bayrakdar, bu projenin hayata geçmesiyle birlikte uzun bir süre Kabataş’ta hayatın felç olacağını söylüyor ve devam ediyor: “Zaten şu an Kabataş bir aktarma merkezi. Yapacakları proje ile burayı tamamen beton hale çevirecekler. Evet, burasının çok muntazam oldugunu söyleyemem. Benim de rahatsızlıklarım var. Bir aktarma merkezi oldugunda bir sistemden öbür sisteme geçerken yolcular fiziki bakımdan en az engelle karşılaşmalı. Burada vapurdan iniyorsunuz, başka bir araca binmek isterken kaldırımların kötü olmasından kaynaklı bir sürü zaman kaybediyorsunuz. Bir aktarma merkezinde fiziki engellerin olmaması, bir diğerine geçerken zaman kaybedilmemesi lazım, ayrıca ekstra bir ücret ödenmemesi gerek. Eğer bunları sağlayabiliyorsanız burası bir aktarma merkezidir. Bir kere böyle bir aktarma merkezini düzenlemek için neden burayı kapatmaya kalkışıyorlar?” İstanbul Kent Savunması, Kabataş’ın halkı rahatsız etmeden düzenlenmesini istiyor. Zerrin Bayrakdar, iskelelerin birinin düzenlenirken diğerlerinin açık olabileceğini, meydan düzenlemesinin kapanma dan yapılabileceğini söylüyor.

BENZER YAZI:  İstanbul'un hazinesi Sultanahmet

Yeni yapılar ve dolgu alanının İstanbul’un tarihi dokusunu ve doğasını nasıl etkileyeceği de önemli bir nokta. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise tüm alanda ve denizde bütün bilimsel araştırmaların çok yönlü tamamlandığını ve projenin 21. yüzyıla uygun teknolojiyle yürütüleceğini belirtiyor. İBB, şehir ve çevrenin etkilenmemesi için işin sonuna kadar tüm hassasiyetin sürdürüleceğini söylüyor.

Kabataş İskelesi 11 Ağustos 2016 sabahında kapatıldı. İnşaat çalışmalarının önümüzdeki yıllarda İstanbul’u nasıl etkileyeceğini ise hep birlikte yaşayarak göreceğiz. ATLAS.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir