Karadağ’da gezilmesi gereken 5 yer

Son zamanlarda Karadağ, en popüler turistik yerlerden biri olarak ortaya çıkıyor ve bu şaşırtıcı değil. Bu küçük ülke dünyanın sayılı manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Eski tarihi şehirlerden labirenti andıran sokaklara, UNESCO tarafından korunan göllerden parklara Karadağ herkesin gidip görmesi gereken güzelliklere sahip. Bu yazıda size bizim Karadağ’da en beğendiğimiz 5 yerden bahsedeceğiz.

1. Kotor

Kotor‘un UNESCO tarafından korunan eski şehri enfes manzaralarıyla biliniyor. Kireçtaşı kayalıklarla desteklenen, dünyadaki türünün tek doğal fiyortu olan Kotor Körfezi‘ne yakın konumu, Kotor’u son derece popüler bir turizm merkezi haline getiriyor. Kotor şehri çok sayıda tarihi ve kültürel alana sahip. Mirasını hala koruyan Eski Kotor’un tüm yapısı bir labirenti andırıyor, içinde kaybolmakta çekinmeyin.

Kotor.

2. Budva

Burası ayrıca Karadağ’ın Miami’si olarak biliniyor. Budva‘da 17 muhteşem plaja ev sahipliği yapıyor. Şehrin yeni kesimi daha kentsel ve modern bir yaşam tarzı benimsese de, eski kesimi hala antik yapı ve tarzını koruyor. Eski şehir bugüne kadar yüz yıllar önce Vedikliler tarafından yapılmış surlarını korumayı başarmış. 1979’da yaşanan depremde şehir büyük hasar alsa da labirentvari sokakları ve muhteşem meydanları eskisi gibi.

Budva.

3. Durmitor Milli Parkı

Durmitor Milli Parkı, Avrupa’nın en derin geçitlerinden birine sahip Tara Nehri kanyonu ile ünlü. Antik zamanlardan kalan Durmitor tapınağı, binlerce yıl önce buzulların üst üste gelmesinden oluşan tepenin üzerine kurulmuş. Yaz aylarında rafting ve doğa yürüyüşü için harika bir seçenek olan mili park aynı zamanda kıtanın en fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan yeri.

Durmitor Milli Parkı

4. Çetine

15. yüzyılda inşa edilen Çetine Karadağ’a başkentlik yaparken çok sayıda elçiliğe evsahipliği yapmış. Ve şimdi, bir zamanlar “Kıta mimari tarzında” tasarlanan zarif konaklar, akademik ve mimari amaçlı olarak müzelere ve binalara dönüştürülmüş. Diğer gözde turistik yerler arasında, tamamen Osmanlı tüfeklerinden yapılmış bir çitin bulunduğu 15. yüzyıldan kalma Vlah Kilisesi ve bazı Hıristiyan eserlerine ev sahipliği yapan Çetine Manastırı sayılabilir.

Çetine.

5. Lovcen Dağı

Lovcen Dağı‘nın en benzersiz özelliği tamamen granit kaplı iki tepesinin olması. Ancak dağın önemi başka özelliğinden kaynaklanıyor: Karadağ’ın ismine ilham veren ve ulusal bir gururun sembolü olarak kabul edilen yegane görünüşünden. Dağın tepesinden manzara nefes kesici güzellikte. Güçlendirilmiş Kotor şehrinin, çevresindeki tepelerin ve Kotor Körfezi’nin panoramik manzarası için Lovcen Dağı’na çıkılmalı.

Lovcen Dağı.

Avrupa’yı gezmeyi planlıyorsanız, Karadağ’a bir şans vermenizi kesinlikle öneririz. Büyüleyici fiyortları ve antik kentleri ile sizi pişman etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Gelecekte turizmde popüler olacak 10 ülke

Umarım bu yazı Karadağ seyahatiniz için sizi cesaretlendirir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir