Krakow’dan günübirlik gezilecek yerler

Eğer Krakow’da bir müddet kalmayı planlıyorsanız, Krakow’dan günübirlik gezilere göz atmalısınız! Sizin için en üç destinasyonu seçtim:

Wieliczka Tuz Madenleri

2007’ye kadar tamamen aktif olan bu tuz madeni şimdi Krakow çevresinde görülecek en güzel yerlerden biri. Bu derin maden labirentini  keşfedebilirsiniz. Madende sayısız merdiven, kilometrelerce yer altı odası, tüneller ve rehberler sizi bekliyor.

Biz romantikler için madenin derinliklerinde kullanılan şapeller var. Evet inanılmaz güzel dekore edilmiş şapeller,
olağanüstü avizelerle süslenmiş odalar ve çok daha fazlası sizi bekliyor.

Wieliczka Tuz Madenleri

Auschwitz

Krakow’da Yahudi popülasyonu, dünyanın en büyüğü olmasa da çok büyüktü. Maalesef Nazilerin Polonya işgalinden sonra bu durum değişti. Auschwitz soy kırımın merkez üssü oldu.

BENZER YAZI:  6 Tabakta Barselona

Soykırımda ölen yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin yarısı Polonya’lıydı. Naziler Auschwitz’deyken sadece Polonyalılar değil diğer azınlıklar da aynı kaderi paylaştı.

Bugünlerde Krakow’dan Auschwitz’e günlük turlar popüler turist aktraksiyonlarından. Burayı görmek istediğinizden emin olun çünkü sizi bayağı duygusallaştırabilir.

Zakopane

Eğer spora ve maceraya meğilliyseniz, Krakov’dan Zakopane’ye günübirlik gezi (trenle 2 saat) yapmak zorundasın! Burası Tatras dağlarının eteğinde küçük bir tatil köyü kenti.

Yaz aylarında dağcılık ve doğa yürüyüşüyle ilgilenenlerin uğrak noktası oluyor. Kışın kayak, buz pateni, kızak, kar aracı, kayakla atlama ve diğer kış sporu ilgilileri buraya geliyor.

Adrenalini yaşadıktan sonra Krupówki sokağına gitmelisiniz. Burada alışveriş yapıp lunaparkta eğlenebilir ya a onlarca restoranlardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Yerel lezzetleri tatmayı unutmayın; mesela dünyaca ünlü Oscypki ekmeğini.

Zakopane

Kaynak

BENZER YAZI:  İspanya'ya hangi mevsimde gidilir

Krakow’da yapılacak en iyi şeyler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir