Küba’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler

2017 Yılının Mart ayında 4 günlüğüne Küba‘ya gittim ve bayıldım! Lütfen bu yazıdaki bütün bilgilerin bu tarihte geçerli olduğunu unutmayın. Küba çok hızlı geliştiği için arada yazıyı güncellemeye çalışacağım.

Küba, ABD ile seyahat yasağını kaldırdıktan sonra en popüler yerlerden biri oldu. Ben bu yazıyı yazarken 10 farklı Amerikan havayolu ve 4 cruise gemisi ABD’den Küba’ya gidiyor. 2017 ylında 6 milyon insan ABD’den Küba’ya gitti.

Küba’yı ziyaret etmek zaman makinesine binip 1940’lara ya da 50’lere gitmek gibi, eski arabalar, sadece nakit geçen ekonomi ve markasız ürünler…

Küba’da kullanılan araçlar hep eski model.

Umarım Karayipler’e yapacağınız ilk seyahatinizde Küba listenizde olur. Ne de olsa şu an tarihte hiç olmadığı kadar kolay gidilebiliyor ve hala ucuz.

Küba’ya gitmeden önce bilmeniz gereken faydalı şeyleri sıraladım:

1. Küba vizesi

Bordo pasaport sahipleri Türk vatandaşları için vize gerekli. Yeşil pasaport sahipleri ise vizesiz Küba’yı ziyaret edebilir. Bireysel başvuruda 150 lira gibi bir ücreti var. Acenteler sizin için vize alabiliyor bu durumda ücret 20 liranın üzerinde oluyor.

Vize için Küba sizden uçak bileti, seyahat sağlık sigortası, vize ücreti ve pasaport istiyor yani neredeyse hiçbir şey istemiyor. Hatta şahsen gitmeniz bile gerekmediği gibi aynı gün vizeyi alabiliyorsunuz.

2. Sadece nakit geçiyor

Havana Uluslararası Havaalanı’na indiğinizde paranızı CUC’a (Küba Pesosu) çevirmeniz gerek. Küba’da 2 para birimi var. Birisi yerel halk diğeri turistler için. Turistler için olan CUC 1 ABD dolarına endekslenmiş durumda.

Eğer Küba’da ABD doları bozdurmaya kalkarsanız %10 daha fazla komisyon ödersiniz. Bu yüzden euro veya Kanada dolarıyla gidip bunları bozdurun. Gereksiz yere ekstra komisyon ödemeyin.

Küba’da kredi kartları neredeyse hiç çalışmıyor yani yanınızda her daim nakit para bulundurmaya çalışın.

3. Küba’da Airbnb ile konaklayın

Küba’da bir yerelin evinde kalmak çok daha otantik ve otellerin sağlayamayacağı kültürel deneyimler yaşatıyor.

Airbnb son zamanlarda Küba’da çalışmaya başladı ve kolayca kalacak bir yer bulabilirsiniz. Ben Havana’da birkaç farklı evde kaldım ve hepsini çok sevdim. Ayrıca ev sahibi muhtemelen İngilizce konuşmuyor olacak o yüzden biraz İspanyolca bilmekte fayda var!

Küba’nın renkli binaları.

4. Fazladan banyo malzemesi getirin

Şampuan, sabun, diş macunu, deodorant gibi ürünler Küba’da pek bulunmuyor. Bu tip ürünleri satan süper marketleri yok. Seyahatimin ilk günü şampuanım bitti ve Havana’da şampuan satan bir yer bulamadım.

Yanınızda bolca bu tip malzemelerden getirin eğer hepsini bitiremezseniz Kübalu insanlara verin sizi temin ederim çok sevinecekler!

5. Küba’da internet

Wifi durumu günbegün daha iyiye gidiyor ama benim seyahatim esnasında sadece wifi’ye bağlanabilecek sadece 2 seçenek vardı. Otelde (eğer otelde kalıyorsanız) ya da Havana’daki birkaç wifi parkında.

Wifi parkında internete girmek için telefonculardan 2 dolar karşılığında Etecsa’nın 1 saatlik internet kartını almalısınız. Ama bu dükkanlarda uzun kuyruklar oluyor ve bu yüzden bazı insanlar sıra beklemek istemeyenler için 1 dolar fazla ücrete bu kartı satıyorlar.

Küba’da internet çok yavaş çalışıyor. Bu internet hızında Facebook fotoğrafları açılıyor, mail de atabilirsiniz. Snapchat kullanmak, Facetime’da görüşmek ya da video izlemek için yetersiz.

Bilgisayarı evde bırakmak iyi bir fikir çünkü internet sizi bezdirebilir ayrıca Küba iş yapmak için uygun bir yer değil.

Küba’da bir wifi parkından görünüm.

6. Küba’da konuşulan dil

İspanyolca’yı hatırlamanın zamanı! Çünkü İngilizce konuşarak pek bir yere varamayacaksınız. Çocuklara okullarda İngilizce öğretilmiyor, İngilizce bilen insanlar gerçekten iyi almış insanlar oluyor ya da otel / turizm sektöründe çalışanlar. Neredeyse bütün taksiciler, garsonlar, barmenler, AirBNB ev sahipleri vb. sadece İspanyolca konuşuyordu.

7. Küba’da pazarlık edin

Çoğu ülkedeki gibi Küba’da da pazarlık etmeden bir şey almayın. Satıcı yabancı olduğunuzu anladığında size 2-3 kat pahalı fiyatlar söyleyecek. Bu özellikle sokak pazarlarında ve hediyelik eşya satan dükkanlarda geçerli. Birisi ürünü için size 20 dolar fiyat biçtiyse 10 dolardan fazla vermeyin ya da başka bir yerden almak için ayrılın.

Turist restoranlarından veya tesislerinden ayrılmaya başladığınızda Küba’nın çok ucuz bir ülke olduğunun farkına varıyorsunuz. Bahamalar, Barbados gibi Karayip ülkelerinden çok daha ucuz.

8. Günlük turlara katılın

Küba’da katılabileceğiniz pek çok günübirlik tur bulunuyor. Çoğu turist acentesi otellerde yer alıyor, yani doğrudan bir otele gidip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Küba’da oteller en iyi arkadaşınız gibi herhangi bir konuda merak ettiğiniz bir şey varsa otellere girip sorun!

Ben size katıldığım turu öneririm. Vinales’teki tütün çiftliklerine 65 dolar karşılığında gitmiş ve bütün gün gezmiştim.

Küba Vinales Vadisi.

9. Lüks bir şey beklemeyin

Küba’yı ziyaret eden bir arkadaşım vardı ve Küba’dan nefret etmişti çünkü yüksek beklentileri varmış! Arkadaşım gibi olmayın!

Küba lüks bir ülke değil o yüzden Küba’ya gidip bütün gün spa yaptırmak gibi hayalleriniz olmasın. Kübalılar materyalist şeylere sahip değiller ve mutlu bir hayat sürüyorlar. Sahip olduklarınızla memnun olmanızı sağlıyor ve küçük şeylerin stresini yaşamanızı engelliyor mesela cep telefonunun şarjını kaybetmek gibi.

Che.

10. Son sözlerim

Küba bütün bir ülke ve orayı tekrar ziyaret etmek istiyorum. Son tavsiyem ise oraya açık fikirli olarak gidin ve ellerinizin kirlenmesinden korkmayın. Umarım Küba’ya olduğu haliyle aşık olur, evinize döndüğünüzde sahip olduklarınıza müteşekkir olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir