Macera seyahati nedir?

Macera seyahati iki yüzyıldır insanoğlunun hayatında, kökleri Everest’in tepesine çıkan ilk insan Edmund Hillary’ye ve Victoria Şelalesi’ni gören ilk Avrupalı David Livingstone’a dayanıyor. Onlar gerçekten dünyaya bakış açımızı devrim niteliğinde değiştirdi.

Bugün, modern seyahatçiler ticari turizmin sınırlarının ötesine geçmeye çalışıyor. Geniş anlamda modern dünyamızda macera seyahati yeni yerler ortaya çıkarmaktan çok, ilham ve heyecan verici yerleri keşfetmek anlamında kullanılıyor.

Macera seyahati nedir?

“Macera” geniş anlamlı bir terime dönüştü. Fiziksel sınırlarınıza meydan okumak da olabilir uzaklarda kalmış yerler, insanlar, ve kültürleri öğrenerek bilginizi genişletmek de olabilir. Yardıma ihtiyacı olan insanlara gönüllü bir şekilde yardım götürmek de ya da diğer insalcıl işlerle uğraşmak da macera sayılabilir. Hatta bir şeyi ilk kez denemek de basitçe macera kabul edilebilir.

BENZER YAZI:  Knidos-Bozukkale yelken macerası

Perspektif içinde bakmak gerekirse bir macera; dağa tırmanmak, motosikletle kıtalar arası yol yapmak veya benzeri şeyleri yapmadan da olur. İlk kez seyahat eden için Güneydoğu Asya’da boş bir yıl geçirmek de maceradır.

En sonunda macera her şeyden çok bir ruh halidir. Bir zamanlar ulaşılamaz kabul ettiğin şeyleri keşfetme ilhamına sahip olmak, kendine inanmak, istediğin bir şeye sahip olma başarısını göstereceğine inanç duymaktır. Başarılı olsan da olmasan da. Çünkü bir macera peşinde koşmak sizi geriye atmaz her zaman sadece ileriye iter.

Sizin için macera seyahati nedir?

Aşağıdaki soruları kendinize sorarak sizin için macera seyahati ne demek bulmanızı istiyorum. Lütfen fikirlerinizi yorum kısmında belirtin.

  • Maceradan ne kazanmak istiyorsunuz? Daha çok bilgi, özgüven, deneyim yaşamak…?
  • Kendinize nasıl meydan okursunuz? Rahatınızı bozarak veya bir şeyi ilk kez deneyerek?
  • Macera seyahatinin sizin için en önemli yönü nedir? Fiziksel engeller, derin kültürel tutulmalar,  ücra yerler?
BENZER YAZI:  Gelecekte turizmde popüler olacak 10 ülke

Macera seyahatini seviyor musunuz ve hangi tür macera seyahati sizi çağırıyor?

Çıkabileceğiniz en büyük macera rüyalarınızdaki hayatı yaşamanızdır. Oprah Winfrey

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir