Maldivler’in dini ve başkenti

Maldiv halkı ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse Maldivler, Müslüman bir ülke, halkın %97’si Müslüman. Adaya önceleri Budizm hakim olsa da bir Arap gezgini olan Al-Bar Bari sayesinde Müslümanlık adanın geneline yayılmış. Turistik bir cennet olmasına rağmen İslami kurallar oldukça yaygın. Özellikle Başkent Male’de halkın İslami kurallara göre yaşadığını söylemek mümkün. İçki turistelere serbest ancak Maldiv halkı için durum biraz göreceli. Başkent Male ve yerel adalarda içki içmek yasak çünkü Maldiv Cumhuriyeti, nüfusunun tamamı müslüman olan birkaç ülkeden biri, İslami kurallar onlar için oldukça önemli. Maldivlerle ilgili şaşırtıcı bir diğer bilgi ise şöyle: Boşanma konusundaki dünya rekoru onlarda. İslami kurallara göre yapılan evlilikler oldukça kısa ömürlü. Otellerde %55 oranında yerli halk çalıştırma mecburiyeti var ki bu hem istihdamı sağlamak hem de yerel dokuyu korumak adına alınmış iyi bir karar.

300 kilometrelik yüzölçümü üzerinde yaşayan, 350 bin nüfuslu bölünmüş adalar bütünü Maldivler’de adaların en büyüğü 13 kilometrekare. Adaların birçoğu çevresini 10 dakikada tavaf edebileceğiniz kadar küçük. Tarih boyunca coğrafi konumu nedeniyle istilaya uğrayan bu adalar topluluğu, 1953 – 1965 yılları arasında kısa bir süreliğine İngiltere’nin yönetiminde kalmış, 1968’de ise cumhuriyet ile idare edilen bağımsız devlet haline gelmiş. Bu döneme kadar adı fazlaca bilinmeyen Maldivler’in dünyaca ünlü bir cennet haline gelmesi ise 70’li yıllarda zıpkınla balık avlamak için ülkeye gelen birkaç maceraperest İtalyan dalgıç sayesinde olmuş. Günümüzün en popüler balayı ve dalış merkezi Maldivler, tropik iklimi sayesinde yaz-kış ayırt etmeksizin, yılda ortalama olarak gündelik hayatlarından uzaklaşmak isteyen 1 milyon turisti ağırlıyor. Trafik hala sömürge yıllarından kalma İngiliz stili, direksiyonlar sağ tarafta. Bayrağına ise ortasında hilal bulunan kırmızı ve yeşil renkler hakim.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Başkent Male

Havaalanına 10 dakika mesafede Male Atol’ü olarak bilinen başkent Male, tropik ada konseptinden çok uzak bir görünümde… Çevresinde yer alan diğer adalara kıyasla, yüksek binalarıyla gökdelenvari bir görünüm sunan Male, 80 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en gelişmiş kenti. Hulule Airport adıyla bilinen ve havaalanı olarak tahsis edilen ada ise başkentin tam karşısında. Havaalanına tekne ile 10 dakikalık mesafede bulunan başkent Male, yaşamın 2,5 kilometrekarelik bir alanda sürdüğü küçücük bir ada. Dünyanın en küçük başkentlerinden biri olan Male, okyanusun ortasındaki konumuyla önemli bir liman kenti aynı zamanda. Ancak zihinlerdeki tropik Maldivler konsepti ile örtüşmeyen betonarme bir yapılaşmaya sahip. Male’deki nüfus yoğunluğunu metrekare ile tanımlamak hiç de yanlış olmaz çünkü çevresini birkaç saatte turlayabileceğiniz kadar küçük bir ada Male. Kuşbakışı bakıldığında üzerinde tek bir boş alan bile görünmemesine rağmen ışıklandığında muhteşem bir gece manzarası sunan başkent Male’nin sahil şeridi “Marine Drive” kentin en hareketli yerlerinden biri Cumhuriyet Meydanı. İslam Merkezi, Başbakanlık Sarayı ve balık hali, zamanınızın küçük bir bölümünü ayırdığınız takdirde Male’de görebileceğiniz yerler arasında. Kurallara pek de riayet etmeyen motosiklet ve bisiklet trafiği ile nüfusun oldukça yoğun ve yaşamın karışık olduğu bir yer Male. Fakir ancak nazik, güleryüzlü ve sabırlı bir halka sahip. Birçoğu turistik tesislerde çalışan Maldiviiler, genel olarak turistik adaların yakınında bulunan balıkçı adalarında yaşıyorlar ve ulaşımlarını “Dhoni” denilen geleneksel, yerel teknelerle sağlıyorlar. Bilinen en eski deniz gemilerinden biri olan, hindistan cevizi ve ahşap kullanılarak inşa edilen “Dhoni”ler, geleneksel Arap yelkenlilerini çağrıştırıyor ve Maldivlere özgü zarif bir görüntü sunuyor. 

maldivler-dhoni

Bilinen en eski deniz gemilerinden biri olan, hindistan cevizi ve ahşap kullanılarak inşa edilen “Dhoni’ler, geleneksel Arap yelkenlilerini çağrıştırıyor ve Maldivlere özgü zarif bir görüntü sunuyor.

Ayrıca, bu yazımızın başlangıcı niteliğindeki Cennetin tasviri; Maldivler yazımızı da okumanızı öneririz.

BENZER YAZI:  Cennetin resmi Maldivler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir