Masa Dağı’na çıkmak için 5 muhteşem rota

Hareket kabiliyetinizle ilgili affedilebilir bir bahanenizin yoksa, teleferiği bir kenara bırakıp Masa Dağı‘na tırmanmalısınız. Her adımına değer. Her biri benzersiz deneyimler sunan düzinelerce rota var. İşte Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en güzel şehri Cape Town‘u en güzel yerden izlemenize yardım edecek olan zirvenin en sevilen beş yolu!

1. India Venster Yürüyüş Rotası

Bu rota, yürüyüşün büyük bir kısmında doğrudan teleferiğin altından geçiyor. Üstünüzdeki yolculara rahatça el sallayabilirsiniz. Fakat bu yürüyüş için becerilerinizi göstermekten daha fazlası var. Rota neredeyse doğrudan Masa Dağı’nın ön yüzüne doğru gidiyor. Düzenli aralıklarla duracak ve nerede olduğunuzu ve en üste nasıl gideceğinizi merak edeceksiniz. Kayaların içine yerleştirilmiş zımba tellerinden biraz destek almanız gerebilir. Önemli ölçüde zor olmasa da, rota yürüyüşçüler tarafından hazırlıksız halde yapıldığında ölümcül kazalar sonuçlanmıştır. Ancak zindeyseniz, rota hakkında net bir fikriniz ve yeterli hazırğınız varsa, dikkatli ve orta derecede deneyimli yürüyüşçülerin bu ödüllendirici rotayı kullanmaması için hiçbir neden yok.

Masa Dağı’na teleferikle de çıkmak mümkün.

2. Platteklip Gorge Yürüyüş Rotası

Platteklip Gorge tecrübeli Masa Dağı yürüyüşçülerinden kötü yorumlar aldı. Çekici olmasına rağmen, açıkta yükselenlere göre daha az manzara görünümü sunuyor. Ama eleştirinin çoğu, bu yürüyüşün gördüğü yoğun trafikten geliyor. Zirveye giden en güvenli ve en popüler rota budur, yani yaz aylarında yürüyüş yapanların kalabalığına yakalanmak muhtemel. Ama güneş doğarken gidin ve sakin vadinin tamamı sizin olsun. İyi yürüyüşçüyseniz bir saatten az bir sürede zirveye varabilir ve zirveyi keşfetmek için bolca zamanınız olabilir.

Platteklip Gorge rotasından harika bir manzara.

3. Kloof Corner Yürüyüş Rotası

Kloof Corner, Table Mountain’a giden popüler bir rotadır, ancak aynı zamanda ilk kez yürüyüş yapanlar için en çok tüyler ürpertici rota olabilir. Sinirlerinize hakimseniz, zirveye ulaşmanın en çarpıcı ve heyecan verici yollarından biri bu rotadır. Kalıcı zincirler ve zımbaların yardımıyla imkansız kayaların üstlerine çıkarken, 12 Havari (12 Apostles), Lion’s Head Dağı (Aslan Kafası), Atlantik kıyı şeridi ve Cape Town’un tarihi şehir merkezini panoramik manzaralarla göreceksiniz.

Masa Dağı

4. Kasteelspoort Yürüyüş Rotası

Kasteelspoort ile Masa Dağı’nın arkasından zirveye varmak istediğiniz takdirde, diğer rotalardan çok daha uzun sürer. Ancak, size dağın keşfedilmemiş yerlerinden geçmeden önce birden fazla dikkat çekici noktaya götüren güvenli, kolay ve manzara açısından güzel bir yürüyüş rotası sunar. Zirveye çıkınca, ünlü Masa Dağı su rezervuarlarını ve dağ kulübelerini görecek ve en sonunda saklı vadiler boyunca yola devam edeceksiniz.

Kasteelspoort rotasından Lion’s Head’li manzara.

5. Mowbray Ridge Yürüyüş Rotası

Teknik olarak Masa Dağı’nın tepesine değil ama Şeytanın Zirvesi’ne (Devil’s Peak) yapılan bu yürüyüş dağdaki en keyifli rotalardan biri. Ek bir avantaj olarak, zirveye yaklaşırken ünlü dağın ve Lion’s Head’ın manzaralarını görebilirsiniz. Yürüyüş, Cape Flats ve Southern Suburbs’ta Rodos Anıtı ve Blockhouses adı verilen mekanlara, dağlık yamaçlara kadar yükselen tarihi mekanlara benzersiz bir manzara sunuyor.

BENZER YAZI:  Cape Town'da yeme-içme ve şarap kültürü

Dikkat notu: Masa Dağı’na tırmanmak, oldukça fazla fiziksel zindelik gerektirir ve sıcak tutacak bir ceket, yeterince su, biraz atıştırmalık, iyi bir harita veya tercihen yerel bilgileri olan biri yanınızda olmadan denememelisiniz. Bununla birlikte, sizi yolda ve zirvede gelen başarı hissi tüm yorgunluklarla değer. Ama oraya vardığınızda biraz başınız dönüyorsa, Cape Town’da mükemmel bir gün geçirmek için sizi hızlıca aşağı indirecek olan teleferik her zaman iyi bir tercih olabilir!

Devil’s Peak

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir