Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Eğer masalları seviyor ve ciddi anlamda bir seyahat tutkunuz varsa, bu Bucket listesi sizin için yapılmış demektir.

1. Neuschwanstein Kalesi / Almanya

neuschwanstein-kalesi-almanya

Sığınacak yer ararken ve gündelik yaşamdan kaçmak için Ludwig II of Bavaria 1868 yılında bu kaleyi yaptırdı. 1886’da, ölümünden 7 hafta sonra bu yapı ücretli ziyarete açıldı ve o zamandan beri Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kalelerinden biri oldu. Neuschwanstein Kalesi ayrıca Disneyland’ın Uyuyan Güzellik Kalesi’nin yapılmasına ilham verdi. Yani açıkça büyüleyici!

2. Ateş Böceği Mağaraları / Yeni Zelanda

ates-bocegi-magaralari-yeni-zelanda

Waitomo mağaralarında bulunun bu spesifik nokta Ateş Böceği Mağarası olarak biliniyor. Sadece Yeni Zelanda’da bulunan ve bir sivrisinek boyutunda olan bir tür ateş böceklerinin duvarlar ve tavanda yıldızlar gibi tutuştuğu bu yer masal sahnelerini hatırlatıyor.

3. Colmar / Fransa

colmar-fransa

Fransa’nın en etkileyici şehirlerinden biri, rengarenk mimarisiyle Colmar.

4. Batu Mağaraları / Malezya

batu-magaralari-malezya

Batu Mağaraları, kireçtaşı tepelerinin altında 400 milyon yıl önce oluşan boşluklar sayesinde meydana gelmiş. Mağaraların tabanında 140 metrelik altın Hint; Savaş, Zafer, Bilgelik, Aşk Tanrısı Lord Murugan heykeli yer alıyor. Ziyaretçiler mağaraya 272 basamağı tırmanarak ulaşıyor, girişinde Hindu tapınakları mevcut.

5. Aziz Vasil Katedrali / Rusya

aziz-vasil-katedrali-rusya

Bu katedral Moskova’da bulunuyor ve bir zamanlar kilise olarak kullanılırken şimdi müze olarak hizmet veriyor. Olağanüstü parlak renkleri ve acayip mimarisiyle tam bir peri masallarından dünyaya düşmüş gibi bir görünümü var.

6. Wisteria Tüneli / Japonya

wisteria-tuneli-japonya

Bu muhteşem çiçeklerin nefes kesici sahneler oluşturduğu tünel, Kawachi Fuji Bahçeleri’nde yer alıyor. Bu tünelde yürümek için en iyi zaman Nisan sonu ve Mayıs ortasına kadar olan süre. Eğer bu tünelde yapacağınız ufak bir gezinti sizi bir Disney filminde hissettirmezse, başka hiç bir şey hissettiremez.

BENZER YAZI:  Kolombiya'ya gitmemek için 21 sebep

7. Paro Taktsang / Butan

paro-taktsang-butan

Yukarı Paro Vadisi uçurumunun üzerine tünemiş bu gizli Himalaya Budist manastırı eskiden burada çok sayıda kaplan yaşadığı için Kaplan Yuvası olarak da biliniyor. Benzersiz bir konumda bulunan bu yer korkutucu olduğu kadar da büyüleyici, ziyaret etmeye kesinlikle değecek bir yer.

8. Kristal Mağarası / Meksika

kristal-magarasi-meksika

Chihuahua çölünün 980 metre altında yer alan bu dev kristal mağarası, yeryüzünde 11 metre uzunluğu ve 55 ton ağırlıyla keşfedilmiş en büyük kristale de ev sahipliği yapıyor. Mağara herhangi bir ekipman olmadan bir insanın 10 dakika yaşayabileceği atmosfere ve şartlara sahip olduğundan nispete keşfedilmemiş durumda.

9. Angkor Vat / Kamboçya

angkor vat-kambocya

Angkor Vat veya Tapınakların Şehri isimleriyle bilinen bu yer, Güney Asya’da önemli bir dini merkez konumunda ve Kamboçya’nın da sembolü olarak sıkça gösteriliyor. Mimarisinin haricinde, yosunlu kalıntılar ve aşırı uzamış sarmaşıklar bu tapınağa çok eskiden kalmış bir cazibe katıyor.

10. Angel Şelalesi / Venezuela

angel-selalesi-venezuela

Dünyanın en yüksek şelalesi de olan bu şelale, adını Jimmy Angel adındaki Amerikalı’nın buranın üzerinden uçan ilk kişi olmasından alıyor. Kendisine ait küller 1960 yılında burada serpildi. Ek olarak inkar edilemez güzelliğinin yanı sıra buranın Disney’in Up filmindeki Cennet Şelaleleri’ne çok benzediğini farketmiş olabilirsiniz.

11. Petra / Ürdün

petra-urdun

2000 Yıl önce Nebatiler, dağların içine Petra şehrini inşa ettiler, şimdi ise Ürdün’ün en çok turist çeken yeri. Petra ayrıca Gül Şehri olarak da biliniyor bunun sebebi ise kayaların üzerinde yapılan oymaların rengi. Bu antik uygarlığın önemli örneği bize dünyanın ne kadar şaşırtıcı olabildiğini gösteriyor.

BENZER YAZI:  Kuala Lumpur'da yapılmaması gereken 5 şey

12. Zhangye Danxia Landform / Çin

zhangye-danxia-landform-cin

Çin’de bir dizi dağ olağanüstü renkleriyle bir kanvas tablo gibi duruyor. Dağdaki gökkuşağı biçimi kırmızı kumtaşı ve mineral katmanının 24 milyon yıllık bir sonucu.

13. Mont Saint-Michel / Fransa

mont-saint-michel-fransa

Normandiya’da bir ada kasabası olan Mont Saint Michel, “Batının Harikası” olarak biliniyor ve yılda 3 milyon ziyaretçi çekiyor. Disney’in Tangled (Karmakarışık) filmindeki Corona Krallığı, bu adacıktan esinlenerek yapıldı.

14. Pamukkale / Türkiye

pamukkale-turkiye

Adını da görüntüsünden alan ülkemizin güneybatısında yer alan bu doğal güzellik travertenleri ve kaplıcaları içinde barındırıyor.

15. Glenfinnan Viyadüğü / İskoçya

glenfinnan-viyadugu-iskocya

Bu 21 kemerli üzerinden tek yönlü tren rayları geçen viyadük İskoçya’da 1898 yılında inşa edilmiş. Harry Potter hayranları yapıyı hatırlamış olabilir. Hogwarts Ekspres, büyücü ve cadıları Hogwarts’a taşırken seride kullanılmıştı.

16. Ha Long Koyu / Vietnam

ha-long-koyu-vietnam

Alçalan Ejderha olarak da tanınan bu koy, UNESCO Dünya Mirası Alanı kapsamında korunuyor ve Vietnam’ın en popüler turizm destinasyonlarından. İsmi mitolojik bir hikayeden geliyor, bu dik kayalar hikayeye göre kendilerini korumaları için çağırılan ejderhanın sırtından kalma.

17. Las Lajas Tapınağı / Kolombiya

las-lajas-tapinagi-kolombiya

 

1916 ve 1949 yılları arasında inşa edilmiş, bu fevkalade bazilika kilise Kolombiya’nın güneyinde bir kanyonun üzerinde duruyor.  Bu görkemli yapı yeşilliklerle sarılmış durumda ve hem göz alıcı hem de mistik bir havası var.

18. Yıldız Denizi / Vaadhoo Adası / Maldivler

yildiz-denizi-vaadhoo-adasi-maldivler

Yukarıdaki yıldızların ayna gibi görüntüsünü gösteren sudaki olay aslında fitoplankton denilen deniz mikroplarının biyolüminesansı. Sahilde bu efekt kesinlikle nefes kesici ve bir peri masalı hayalinden farksız.

19. Sintra / Portekiz

pena-ulusal-sarayi-portekiz

Bu alımlı şehir Sintra, adını sıkça sahip olduğu 19. yüzyıl Romantik mimarisi, kraliyet mülkleri ve kaleleriyle duyuruyor. Pena Ulusal Sarayı bir tepenin üzerine konuşlanmış ve açık bir günde Lisbon’dan çıplak gözle görünebilir.

BENZER YAZI:  Avrupa'nın burjuva bohem ütopyası: Berlin

20. Baobab Yolu / Madagaskar

baobab-yolu-madagaskar

Madagaskar’ın Menabe bölgesinde yüce baobab ağaçlarından oluşan bu patika yol ülkenin en popüler turizm noktalarından biri durumunda.

21. Peleş Kalesi / Romanya

peles-kalesi-romanya

Bu Neo-Rönesans mimarisine sahip kale 1873-1914 yılları arasında yapılmış ve Karpatlar’da yer alıyor. Peleş Kalesi’i 1. King Charles’ın girişimiyle bir yaz evi olma amacıyla inşa ettirilmiş.

22. Zhangjiajie Milli Parkı / Çin

zhangjiajie-milli-parki-cin

Antik zamanlarda bu ormanın ulaşılamaz olduğu kabul edilirdi ama şimdi muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri. Benzersiz dağlar sıkça Avatar filmindeki Pandora’nın yüzen dağlarıyla karşılaştırılıyor.

23. Tac Mahal / Hindistan

tac-mahal-hindistan

Bu beyaz mermer mezar, Müslüman sanatının bir mücevheri olarak kabul görüyor ve aynı zamanda Disney’in Aladdin’inde yer alan Sultanların Sarayı’na ilham kaynağı olmuştur. Tac Mahal, 1632-1653 yılları arasında Şah-ı Cihan’ın emriyle 3. karısının anısına yapılmıştır. Uluslararası alanda dünya mirası için bir şaheser konumundadır.

24. Karanlık Çitler / İrlanda

karanlik-citler-irlanda

Kayın ağaçlarının fantastik patikası Karanlık Çitler 18. yüzyılda Stuart ailesi tarafından misafirlerini evlerinin girişinde etkilemek için dikildi. Bu mekan Game of Thrones dizisinde de kullanıldı.

25. Versay Sarayı / Fransa

versay-sarayi-fransa

Bu kraliyet şatosu 2300 odaya, 67 merdivene ve 5210 parça mobilyaya sahip. Saray, tamamlaması 40 yıl süren aynalı salonu ve bahçeleriyle ünlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir