Mauritius keşfi

Din ve dil serbestliği

Tıpkı nüfusun geneli gibi dinleri de çeşitli… Hint göçünden dolayı Hinduizm, çok az miktarda Budizm ve Çinlilerden dolayı da Taoizm var ve laik bir ülke olduğu için din konusunda herkes serbest. 3 temel dinin etkilerini birden görüyoruz ada üzerinde: kilise, cami ve tapınakların hepsi geçtiğimiz yerlerde göze çarpan ibadethaneler arasında. Özellikle Hindistan’ın güneyine özgü son derece renkli ve figüratif pek çok Hindu tapınağı var. Birçok evin girişinin sağ tarafında bulunan küçük kutucuk şeklindeki ibadethaneler de dikkatimizi çeken dini temalar arasında. Son yıllarda artan Rus yerleşiminden ötürü Ortadoks kilisesinin bile olduğunu öğreniyoruz rehberimizden. Ancak tüm bu din ve dil çeşitliliğe rağmen herkesin uyum içinde yaşadığı son derece barışçıl bir ülke. 

Mercan korumasındaki sualtı dünyası

Turizm açısından coğrafi olanaklarını kullanarak Hint Okyanusu‘nda kendini marka haline getirmeyi başaran bu ada ülkesi de tıpkı Maldivler gibi mercanlar koruması altında. Genel olarak adanın kıyıları uzaklarda oluşan beyaz köpüklü görüntüsüyle okyanustan gelen dalgaları kıran mercan resiflerinin koruması altında. Mercan resiflerinin koruması altındaki Mauritius’ta, envai çeşit balık ve mercan adacıklarıyla bezeli denizin dibi öylesine büyüleyici ki… Dalmayı seviyorsanız adayı çepeçevre saran mercan kayalıkları ve rengarenk balıklarıyla adanın sualtı dünyasını keşfetmek en az yeryüzü dünyası görmek kadar güzel… Dalış sertifikası olanlar mutlaka adanın sualtı dünyasının güzelliklerini birlikte dalış yapacakları bir body eşliğinde keşfetmeliler, dalış sertifikası olmayanlar ise benim gibi bir şnorkel ve bir paletle yüzeysel bir keşif turu yapabilirler. Yüzeyden bile olsa denizaltındaki renkli dünyanın izlerini keşfetmek çok güzel. Fakat profesyonel dalgıçları Hint Okyanusu’nun derinlikleri altında çok daha farklı bir dünya bekliyor tabii: Mauritius halkının seramoniyle denize bıraktığı, Hinduizm dinin koruyucusu ve bekçisi olarak nitelendirilen fil başlı bilge tanrı Ganesha (Ganeşa) heykelleri ve mercan adacıkları dalış turunuz sırasında görecekleriniz arasında. Ayrıca başınıza geçireceğiniz dev bir kavanozla deniz dibindeki yürüyüş aktivitelerine katılarak rehber eşliğinde mercan kayalıklarını ziyaret edebilir, denizaltının akvaryumvari dünyasına yakından tanık olabilirisiniz. Tüm bu görsel şölen için adaya ayak basmadan önce bir sualtı fotoğraf makinesi edinmenizde ve dalış esnasında yanınızdan ayırmamanızda fayda var. Emirates havayolları ile yapacağınız Dubai aktarmalı uçuşunuz teknoloji alışverişi için iyi bir durak olabilir.  Adada tanık olacağınız bir başka durumsa med cezir, suyun kıyıya yakınlaşıp uzaklaşması. Adada kaldığımız süre zarfında, gökyüzündeki dolunayın da etkisiyle, sabahları neredeyse sulara karışan palmiyelerle deniz arasında akşamüstü yepyeni bir sahilin belirdiğini gördük. Denizin geri çekilişiyle birlikte kümelenen deniz minarelerinin birer ikişer hareketlenerek kendilerini kuma bırakışını izlemek tam anlamıyla belgesellikti. 

Katamaranla ada çevresini keşif

Denizle içiçe bir gün geçirmek ve adanın saklı kalmış kıyılarını keşfetmek için katamaran turu gerçekten çok keyifli oldu. Adada geçirdiğim 5 günlük süre içerisinde bana tropik bir adada olduğumu hatırlatan bu katamaran turu oldu. Adanın turkuaz denizlerle çevrili ve palmiyelerle kaplı tropik sahillerini görmek, şnorkelle dalış yaparak kısa süreliğine de olsa deniz altındaki yaşamı keşfetmek gerçekten olağanüstüydü. Adanın mercan oluşumları görmek ve diğer deniz canlılarıyla dolu sahillerine katamaranla yelken açmak bambaşka bir keyifti tabii ki… 

Adanın simgesi; Dodo kuşu

Adanın simgesi tekstil ürünleri, biblolar dahil olmak üzere tüm hediyelik eşyalarınn üzerinde göreceğiniz Dodo Kuşu figürü. Güvercingiller familyasından olan ve Mauritius Dodosu olarak da bilinen “Raphus Cucullatus” isimli, adanın simgesi bu kuş, her ne kadar günümüzde karikatürize edilmiş bir görüntü çizse de bir zamanlar var olan ve nesli insanoğlu tarafından tükenen bir kuş türü. Yaklaşık 1 metre boyunda ve 20 kilo ağırlığında olan, uçamadıkları için yerde yuvarlanıp meyvelerle beselenmek zorunda olan Dodo’lar uçamadıkları ve koşamadıkları için insanoğlu için kolay bir av olmuşlar ve 17. yy’ın ikinci yarısından itibaren insanoğlunun bilinçsiz tüketiciliğinin kurbanı olmuşlar. Dodo kuşu fiziken artık olmasa bile, objeleştirilen ruhu hala adalılarla birlikte… Öyle ki Mauritius’ta bulacağınız tüm hediyelik objeler “Dodo” figürü üzerine kurgulanmış durumda. Siz de ada turunuz sırasında yapacağınız alışverilerde “Dodo’lanmadan dönmeyin! Dodo’lu pareolar, dodo’lu magnetler, dodo’lu kalemler, dodo’lu dekoratif objelerle dolu olan adada fiizksel olarak var olmasa bile “Dodo”nun tematik varlığını es geçemeniz imkansız. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir