Mısır hakkında bilinmesi gerekenler

Eğer Mısır hakkında yapmak istediğiniz ilk şey Giza Piramitleri’nin önünde fotoğraf çektirmekse büyük bir bir yanılgı içerisindesiniz.Bu ülke güzellikler ve tarihle dolu.

Mısır bir süredir aklımda olan bir ülkeydi ayrıca arkadaşlarım da buraya gitmek istiyordu ama tek başlarına gitmekten imtina ediyorlardı.

Ben bu ülkenin güzelliklerini, kültürünü ve tarihini olabildiğince çok keşfetmek için yalnız gitmeye değer buldum ve buna cüret ettim. Ayrıca Mısır’da Lady Egypt Turlarına katılacağımdan dolayı da çok heyecanlıydım. Bana kalırsa Mısır’daki en iyi tur şirketi. Ucuz veya pahalı pek çok seçenek sunuyorlar ve katalogları çok geniş.

Mısır dünyanın en derin tarihe sahip ülkesi. Öyle ki arşivlerini öğrenek üniversitede derece alabiliyorsunuz. Üniversitelerde Mısıroloji diye bir bölüm var.

Hazırlık

Bir ülkeye bilgiyle ve özgüvenle gitmek gibisi yok. Sizin için Mısır’a gitmeden önce bilmeniz gerekenleri yazdım.

Konuşulan dil

Arapça resmi dil ama her Arap ülkesi Arapça’yı farklı bir lehçeyle konuşuyor. Mısır Arapçası ve Fas Arapçası biraz farklı olsa da çoğunlukla bildiğiniz Arapça kelimeleri anlıyorlar.

Turizm veya otelcilik mesleğini yapan herkesin İngilizce’yi kavradığını söyleyebilirim yani İngilizce biliyorsanız bir sorun yok. Her zaman olduğu gibi yerellerle orta yolda buluşun ve onları bazı basit Arapça kelimelerle etkileyin:

Merhaba — Marhabaan
Günaydın — Sabah alkhyr
İyi günler — Tab masayik
İyi akşamlar — Masa’ alkhayr
Teşekkür ederim — Şükran
Lütfen — Raja
Bu kaç para? — Kam althamana?
Lezzetli! — Ladhidh

Mısır’da deveye binin.

Giyim kuşam

Mısır’da nüfusun %85’i müslüman, %15’i hristiyan. Kıyafet seçiminde muhafazakar davranmakta fayda var.

BENZER YAZI:  Afrika'nın 15 inanılmaz güzelliği

Özellikle camilere, tapınaklara veya dini yerlere gittiğinizde saçınızı, omuzlarınızı ayak bileklerinizi kapatmalısınız ve çantanızda her zaman bir eşarp taşımalısınız. Çünkü bazı yerlerde kurallar, diğer yerlere göre daha katı olabiliyor.

Toplu taşıma

Lady Egypt Turları İngilizce konuşabilen özel bir şoförle ulaşımınızı sağlıyor ama keşfetmek veya alışverişe çıkmak istiyorsanız Uber kullanmanızı öneririm. Ucuz, etkili ve eğer iyi bir şoföre denk gelirseniz numarasını kaydedin ve tekrar onu çağırın. Yollarda duraklar var ama bence sadece dekorasyon için çünkü kimse onları kullanmıyor, lol.

Musluk suyu

Musluk suyunu içmeyin. Bu kadar.

Pazarlar

Satıcılardan agresif ama dostça bir muamele göreceksiniz. Eğer ilgilenmiyorsanız, haşin olmalısınız. Çünkü en ufak bir göz kontağında veya “hayır, teşekkürler” dediğinizde bile satın almayla ilgilendiğinizi düşünebilirler. Gülün ve oradan uzaklaşın.

Anlaşılmaz espiriler

Bir sebepten sizin anlamayacağınız şakalar yapıyorlar. Örneğin “Alaska’ya hoşgeldin!” diye sizi selamlıyorlar. Buradaki güldüren ironi ise sıcaklıktan terledikçe akan makyajınız, sizi yakan sıcak hava dalgasını farketmeleri. Ucuz bir fan getirin ya da alın. Kesinlikle işinize yarar!

Mısır’da herkesten çay teklifi alabilirsiniz.

Çay kültürü

Belki de Arap kültürü hakkında en favori şeyim hiç tanımadıkları insanlara bile çay daveti yapmaları. Bir keresinde bana 4 kat fiyatla bir şey satmaya çalışan satıcıyla hararetli bir tartışmaya girdim sonunda fiyatta anlaştık ve ardından bana çay teklifinde bulundu ben de çabucak “KAÇ PARA???” diye sordum o da elini kalbinin üzerine koyup bir adım geri gitti ve gücenmiş gibi göründü haha.

BENZER YAZI:  2019'da gezilecek ucuz yerler

Kısaca eğer biri çaya davet ediyorsa her zaman bedavadır. Bu Mısırlıların ülkemize hoşgeldiniz deme şeklidir. Tatlı bir jest. Günde tanımadığım insanlarla 7 kez falan çay içiyordum. Hepsinin sonunda da harika sohbetler etmiş oluyorduk!

Mısır’a varış

Uçakla Kahire’ye inmek muhtemelen en iyi tercih ve çoğu güzel tur burada başlıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki yolculuklarımdan, bagajlarımı elime aldığımda başlayan taksici kaosuna alışığım ama Mısırlı taksicilerin düzgün kıyafetleri, profesyonellikleri ve agresif olmayışları beni çok şaşırttı!

Lady Egypt Turları’ndan satın alırsanız havaalanında bir kartonda adınızın yazılı olduğu bir şoför sizi bekliyor olacak.

Mısır’da turlara katılmak

Lady Egypt Turları’ndan bütçenize göre, sevdiğiniz aktivitelere göre, kalacağınız güne göre çeşit çeşit turları var.

Bu blogun takipçileri olarak Egyptian Legacy Package turunu satın almak isterseniz ELGE15018 koduyla %15 indirim alabilirsiniz. Diğer turlar için de %10 indirim uygulayan ELGE10018 kodunu kullanabilirsiniz.

Ben Egyptian Legacy Tour’unu seçtim çünkü bana en yapmak ve görmek istediğim şeylerin bu turda olduğu hissini verdi.

Tur 10 gece, 11 gün ve ulaşım ile konaklama dahil. Turun içerisinde pirmatiler, Kahire’deki sfenks ve müzeler, Ebu Simbel tapınağı, Aswan’daki Philae, Kom Ombo ve Edfu, Hurgada’da Bedevi yemeği, Wadi El Ryan, Qaraoun gölü, Tunis köyü gibi etkinlikler var tabii ki daha da fazlası.

Ebu Simbel çok ilgimi çekti çünkü tam olarak orada bir adım geri atıp gerçek hayatta, tarihteymiş gibi hissetim.

BENZER YAZI:  2019'da gezilecek ucuz yerler

Bütün konaklamalar ayarlanmıştı. Turun ayarladığı 5 yıldızlı oteller beni etkilemeyi başardı. Aşağıdaki fotoğrafta Dahab’ta kaldığım otelin bahçesine bakabilirsiniz.

Dahab’da otel bahçesi

Bir kadın yalnız gezgin olarak asla tehlikede hissetmedim. Orada organize edilmiş bir turla olsam da yine de tek başıma keşiflere çıktım o anlarda da çok güvende hissettim.

Gezerken aklıselim olmak çok önemli. Mısırda bir SIM kart aldım böylece telefonumla internete her zaman bağlanabildim. GPS kullanırken veya Uber çağırırken çok işime yaradı.

Her yerde olduğu gibi akıllı olun ve etrafınızdaki şeylerin farkına varın. Mısırlıların sıcakkanlı ve konuksever olduğunu siz de farkedeceksiniz. Harika vakit geçireceğinizden şüphem yok.

Özetle Mısır

Luxor gerçek bir hazine gibiydi ve ilk kez balona binmek asla unutmayacağım bir tecrübe oldu.

Şehir tapınakları, antik kalıntıları, Nih nehrinin doğal güzelliğiyle bir açık hava müzesi gibiydi. Heykellerin, mezarların, tapınakların üzerinden 4 bin yıl geçse de hala ayakta kalması inanılır gibi değil.

Nil gezisi

Eğer Mısır’a gelirseniz Luxor üzerinde balonla gezin gözleriniz için bir ziyafet çekin!

Bu yazıdan sonra Mısır’a gitmeye karar verdiyseniz yorum kısmından belirtin! Dünya günbegün küçüldükçe hendeği atlayın ve kolay ülkeler yerine tarihin bu denli derin olduğu, insanların bu kadar sıcak olduğu, tapınakların bu kadar tarihi olduğu güzel yerlere gidin.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir