Moskova’da görülmesi gereken yerler

Eğer Rusya‘nın donuk, çorak, sovyet binalarıyla dolu olduğunu düşünüyorsanız Moskova‘ya bir göz atmalısınız! Şehir birinci sınıf müzelerle, modern parklarla, görenleri hayran bıraktıracak mimari güzelliklerle dolu. Rusya’nın başkenti hakkında doğru bilgiler edinmek ve şehrin aslında neye benzediğini görmek için Moskova’ya bir seyahat planı yapın ve bu yazıdaki 9 havalı noktaya uğrayın.

1. Moskova Metrosu

Stalin yönetiminde 1935 yılında inşa edilen ve açılan dünyanın en güzel metro istasyonlarına ev sahipliği yapmakta olan Moskova metrosu günümüzde ücretsiz WiFi hizmeti sunuyor. Durakların tarihi hakkında bilgi almak istiyorsanız duraklarla ilgili tur düzenleyen şirketlerden bu hizmeti satın alabilirsiniz. Metro kullanarak sadece yolculuk etmek istiyorsanız ödemeniz gereken tutar 1$ ve bazı durumlarda daha da az. Teatralnaya, Belorusskaya, Novoslovbodskaya, Komsomolskaya, Kurskaya, Electrozavodskaya, Mayakovskaya, Arbatskaya gibi istasyonları canınızı istediğiniz gibi gezin. Moskova’nın ünlü bronz köpek heykeline ev sahipliği yapan Ploschad Revolyutskii istasyonuna uğramayı unutmayın.

Komsomolskaya istasyonu.

2. Kızıl Meydan

Kızıl Meydan herkesin Rusya hakkında bildiği şeylerden biri. Muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir bölge. UNESCO burayı boşuna dünya mirası olarak kabul etmedi. Kremlin’in Cephaneliği’ndeki ünlü Faberge yumurtalarından Lenin’in Mozolesi’ne; soğan kubbeli Aziz Basil Katedrali’nden Kremlin’in kendisine kadar, Kızıl Meydan süslü mimarisi ve muhteşem tarihiyle asla ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmıyor.

BENZER YAZI:  Rusya'nın büyüleyici 5 yeri

Kışın bile Ruslar’ın yaptığını yapın: Kızıl Meydan’daki GUM isimli alışveriş merkezine gidin ve GUM dondurmalarından yiyin. Kremlin sarayı biletinizi önceden almayı ve müzenin açılış saatini kontrol etmeyi unutmayın.

St. Basils katedrali ve Spasskaya kulesi.

3. Izmailovo’daki Mini-Kremlin

Izmailovo şehir merkezine gidin ve Mini-Kremlin kompleksinde bir kaç saat geçirin. Eski Rusya’ya masalsı bir bakış atıp, ince işçilik eseri ahşap binalar ve kültürel merkez olan pazar yerinde kendinizi kaybedin. Ayrıca bölge parklarla, bit pazarıyla ve Rus müzeleriyle, votka ve Rusya halk sanatıyla çevrili. Buradaki pazar yeri hatıra eşya almak için mükemmel bir yer. Oradaki küçük şapelde bir evlilik törenine de tanıklık etme şansınız var.

Izmailovo meydanı.

4. Tretyakov Galerisi

Moskova’da bir sanat müzesini diğerlerinin önüne koyabilmek çok zor ama Tretyakov Galerisi 11. yy’dan 20. yy’a Rus sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. Biletler yaklaşık 8 dolar civarında. Ama nakit sıkıntısı çekiyorsanız ve günlerden de çarşambaysa kalıcı sergi olan “20. Yüzyıl Sanatı” isimli kalıcı sergiyi Yeni Tretyakov’da ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Sergileri ve koleksiyonları gezmek için kendinize vakit ayarlayın çünkü müze ortalama müzelerden çok daha büyük.

Tretyakov galerisi.

5. Çocukların Dünyası Mağazası

Burada çocuklara adanmış her yerde göremeyeceğiniz türden sayısız dükkan var. Mağazanın terasına çıkaran asansör ve yürüyen merdivenlerle şehre güzel bir bakış atabilirsiniz. Terasa gün batımında çıkmanızı şiddetle öneririz.

Moskova’ya havadan bir bakış.

6. Gorki Parkı

Moskova’nın en ünlü parkı olan Gorki Merkez Parkı her yaştan misafir için çeşit çeşit etkinlikler yapma imkanını sunuyor. Moskova Nehri boyunca uzanan Gorki Parkı 300 dönümlük bir alana yayılmış durumda. Yaz aylarında parkın yanındaki Moskova Nehri’nde kürek çekebilirsiniz veya kışın ise buz pateni yapabilirsiniz. Hangi mevsim olduğu farketmeksizin Gorki Parkı gezisi bir hiper sanat müzesi olan Garage Contemporary Museum of Art‘a uğramadan tamamlanmış sayılmaz. Müze için biletlerinizi önceden almayı unutmayın.

Gorki Parkı

7. Teremok

Teremok Moskova’da bir “görülecek yer” olmasa da Rus mutfağını ve son zamanlarda popülerleşen pizza-sushi-burger’i deneyimlemek isteyenlerin uğraması gereken bir restoran olduğu açık. Teremok borcht, blini, kasha gibi Rus yemeklerini menüsünde bulunduran bir fast-food zinciri. Pek çok şubesinde İngilizce menü de bulunuyor. Blini’nizin gözlerinizin önünde taze taze yapıldığını göreceksiniz. Yemekler genelde 10$’ın altında bir fiyatla ve Rus tarhun içeceğiyle sizi bekliyor.

Borscht çorbası.

8. VDNKh

VDNKh’nin açılımı Vystavka Dostizheniy Narodnogo Khozyaystva‘dır. Burası şehrin kuzeyinde kalan bir ticaret fuarı. 1939’da İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanıp hizmete açılan bu yer Rusya’nın en büyük sergi, dinlenme, rekreasyon alanı olarak kabul ediliyor. Komplekste müze, park, fıskiye, sahne, kamusal alanlar yer alıyor. İçerisinde yaklaşık 50 ulusal yapı bulunan bu yer kültürel bir simge halini aldı.

BENZER YAZI:  16 Fotoğrafla Rusya

İçeriye girdiğinizde önünde Lenin heykeli olan tam bir Sovyet yapısı gibi görünen ve size Rusya’da olduğunuzu gerçekten hissettirecek Tsentralny Köşkü‘ne doğru yürümeye başlıyorsunuz. Sadece kompleksin etrafında yürümek isteseniz bile altın fıskiyeler, ilginç mimari yapılar ve uzay araçları için kendinize birkaç saat ayırın.

9. Zaryadye Parkı

Kızıl Meydan’da yer alan bu park Time dergisi tarafından 2018’in en güzel yerlerinden biri olarak bahsedildi. Zaryadye Parkı, modern kent manzaraları ve yenilikçi buluşma mekanlarıyla Moskova’nın en yeni şehir parkı. Park dört iklim bölgesi temasına sahip: orman, tundra, step, taşkın yatağı. Ayrıca parkta Moskova Nehri’nde gezinen benzersiz bir “yüzen köprü” bulunuyor. Köprü sayesinde Kremlin’in muhteşem gece görünüşüne farklı bir açıdan bakabiliyoruz. Parkta buz mağarası, konser salonu, teşilev, amfitiyatro, medya merkezi gibi farklı alanlar da bulunuyor.

Zaryadye parkı.

Kaynak

BENZER YAZI:  16 Fotoğrafla Rusya

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir