Nice’de görülecek 5 yer

Nice, Fransa Kıyılarının Kraliçesi, dağların ve denizin arasındaki küçük tatlı şehir. Nice, Fransa’nın en popüler turist destinasyonlarından biri ve kusursuz bir tatil için içerisinde her şeyi barındırıyor.

Engin Akdeniz kıyıları, görkemli müzeleri ve sanat galerileri, muhteşem mutfağı ve mükemmel havasıyla burası ziyaret edilmesi gereken bir yer!

Ama ilk kez ve kısıtlı bir zamanda buraya geliniyorsa neler görülmeli? Merak etmeyin, harcayacak bir gününüz bile olsa bu 5 şeyi okuyun.

1. Promenade des Anglais

Promenade des Anglais, Nice Havaalanı’ndan Kale Tepesi’ne (La Ccollione du Château) uzanan 7 km’lik sahil şeridi. Kıyı çizgisinde yapacağınız bir yürüyüş bu vızıltılı şehri bir görüşte deneyimlemenizi sağlayacak. Yanınızdan bisikletçiler veya koşucular geçerken oturan veya ağır ağır yürüyen insanları, ciğerlerine temiz hava doldururken göreceksiniz.

BENZER YAZI:  Paris'te son keşif: Sentier

Burada bir akşam üzeri yiyecek veya içecek için çokca bulunan kafelerden birine oturup denizle birlikte anın keyfini çıkarabilirsiniz. Buradan geçecek Nice Karnavalının geçit törenine katılmak istiyorsanız Şubat ayında gelmelisiniz.

Promenade des Anglais, Nice

2. Vieille Ville (Nice eski şehir)

Nice’e gelip de eski şehiri ziyaret etmemek, Hindistan’a gidip de Taj Mahal’i görmemek gibi bir şey. Özünü korumuş bu yer, Nice’in kalbi. Yerel ahali burada yaşıyor, aşık oluyor, parasını kazanıyor.

Görülecek diğer yer Rosetti Meydanı, bu meydanda el yapımı dondurmanın tadına bakın. Courthouse Meydanı ve St Francis meydanlarına da uğrayın. Vieille Ville, Nice’in diğer bölgelerinin bir tezatı durumunda.

Doğu yakasına gidin ve o güzel evlerin olduğu muhteşem arnavut kaldırımlı sokaklardan Nice Kalesi’ne çıkın.

Vieille Ville

3. Parc de la Colline du Château (Castle Hill Parkı)

Eğer kırmızı çatıların üzerinden, engellenmemiş bir manzaradan şehre bakmak istiyorsanız doğuya doğru ilerleyin, arnavut kaldırımlarının üzerinden Kale Tepesi’ne çıkın. Sarp tepenin üzerinden Negresco oteli veya doğu limanı gibi şehrin öne çıkan yerlerini tespit edebilirsiniz. Ya da Baie des Anges’in masmavi denizine bakarak anın güzelliği içinde kaybolabilirsiniz.

Colline du Château

4. Cours Saleya Pazarı

Cours Saleya Pazarı Nice’in benzersiz turist etkinliklerinden biri. Bu eksantrik pazar renklerle, kokularla, çiçeklerle, taze ürünlerle dolu. Sabahın erken saatlerinde başlıyor. Mallar tükenmeden erkenden ziyaret etmekte fayda var!

BENZER YAZI:  Verona'da opera ve mimari

Alışverişinizi yaptıktan sonra meydanda sıra sıra dizilmiş cafe veya restoranlara taze kahve ve lezzetli kruvasanlar için uğrayın.

Cours Saleya Pazarı

5. Plajların tadını çıkarın

Nice’in güneşlenmeye el verişli olmayan çakıllı plajları sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Ama plajları seven ve oturup denizin temiz havasını içine çekenlerdenseniz burası sizin için. Ayrıca özel otellerin plajlarını güneşlenmek veya denize girmek için ücreti karşılığında kullanabilirsiniz.

Eğer çocuklarınız varsa Villefranche-sur-Mer’deki Mont Boron plajına gitmek çocuklarınızı eğlendirebilir. Bozulmamış ve berrak su sadece sığ değil açık denizden de ayrı durumda. Çocuklar için mükemmel!

Nice’te geçirdiğimiz vakitte çok eğlendik. Yakındaki yerlere günü birlik geziler planlamıştık ama Nice’i o kadar çok sevdik ki planları iptal ettik.

Villefranche-sur-Mer

Kaynak

BENZER YAZI:  Eksantrik Avrupa kaçamakları

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir