Nordik diyar İzlanda’da macera

Uzaktaki bu Nordik diyarda, kendi uzun hafta sonu kaçamağınızı yaratın.

Açıkhavaya çıkın

22 kilometrik Fimmvörduhals Pass rotası, dünyanın en pitoresk yürüyüş yollarından. Skoga nehri boyunca ilerlerken 1.000 metrenin üzerinde rakımlara çıkacak ve bir dizi şelale, falez ve hatta volkanı geçeceksiniz. Yürüyüşün başlangıç noktası, Reykjavik‘ten araçla iki saat uzakta.

Gösteri izleyin

Sanatçı Olafur Eliasson’un kaleydoskopik camdan cephesiyle dikkat çeken dev konser salonu Harpa Reykjavik Konser Salonu ve Konferans Merkezi‘nin tasarımına imza atmış olması sürpriz değil. Sırada seve seve beklediğimiz bir performans var: 60 Dakikada nasıl bir İzlandalı olunur? Aktör Bjarni Haukur Thorsson, ülkenin dili ve gelenekleriyle dalga geçiyor.

Harpa Reykjavik Konser Salonu ve Konferans Merkezi / İzlanda

Harpa Reykjavik Konser Salonu ve Konferans Merkezi / İzlanda

Manzaralı bir oda tutun

BENZER YAZI:  Westeros'a gitmeye hazır mısınız?

Camdan yapılma, alüminyum ve beton döküm 45 odası bulunan Ion Luxury Adventure Hotel, lav tabakası manzaralı termal kaynaklarla çevrili. İzlanda’nın en büyüğü olan Thingvalla Gölü manzaralı bir oda isteyin ve kafein almayı unutmayın, zira kuzey ışıklarının en aktif olduğu zamanlar, ağustostan mayısa kadar olan dönemde, 23:00-02-00 arası.

Kuzey ışıkları altında Ion Luxury Adventure Hotel.

Kuzey ışıkları altında Ion Luxury Adventure Hotel.

Tepeden tırnağa suya girin

İstila edilmiş Blue Lagoon‘un daha sakin alternatifine mi ihtiyacınız var? Şelaleler ve gayzerlerle dolu Golden Circle‘ın merkezindeki spa Laugarvatn Fontana‘da termal suya adım atın. Bu jeotermal keyfin beklenmeyen misafiri: Her gün yer ocağında pişirilen, somun somun sıcak çavdar ekmeği.

Golden Circle / İzlanda

Golden Circle / İzlanda

İzlanda tarzına bürünün 

BENZER YAZI:  Mayıs-Ağustos Gemi Turları

Tasarımcı Bergthora Gudnadottir ile müzisyen eşi Joel Palsson, Farmers Market‘ı sürdürülebilir bir moda markası olarak tanımlıyor. Yerli pamuk ve geri dönüştürülmüş iplik ve ipekler, yeleklerden ülkenin ikonik süveterlerine kadar her şeyde kullanılmış. Merkez mağaza, eski Reykjavik limanındaki eski bir balıkhanede. Ünlü Nordik grupların albümlerini incelemeyi de unutmayın.

Karıştırın

Kore, Japon, Kaliforniya ve İzlanda sokak yemeklerinden esinlenen K-Bar, Reykjavik’in kalabalık alışveriş bölgesinde yeni açılan Koreli ve İzlandalı-Amerikalı bir karı-kocanın işletmesi. Ne yenmeli? Miso sosunda marine edilip salamura soğan ve deniz yosunu salsa verde ile sunulan morina balığı dilimleri ile kimchi sebzeli Bernez sosuyla sunulan koyun pirzola.

– Jeryl Brunner

BENZER YAZI:  Dünyanın en konuksever ülkeleri

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir