Okyanusun fevkalade adası Mauritius

Şeker kamışı ve Rom kültürü

Adanın en dikkat çekici şeylerinden biri adanın genelinde göreceğiniz şeker kamışı plantasyonları. Şeker kamışını adaya ilk getiren Hollandalılar olmuş ama asıl gelişme Fransızlar döneminde yaşanmış. Fransızlarla birlikte adada başlayan sanayileşme hareketi şeker kamışı değirmenleri ve fabriklarını da beraberinde getirmiş. Şeker kamışının yetiştiriliş nedeneni şekerden üretilen ‘demir hindi şerbeti’ ya da ‘Tamaril likörü’ de denen Rom kültürüne dayanıyor. Romun yapılış nedeni ise denizciler için adayı daha cazip kılarak popüler bir uğrak yeri yapmak. Denizci olmasanız bile Rom’a meraklıysanız adanın güneybatı ucundaki Rhumerie‘de Chamarel‘i gezmelisiniz. A’dan Z’ye rom kültürünü öğrenebileceğiniz, şekerin roma dönüşümünü kademe kademe görebileceğiniz Chamerel, Mauritius‘un en popüler turistik duraklarından biri. Gezinin sonunda farklı aromalı romları tatmak ve satın almak da var tabii…

Doğal flora

Adanın doğal florasında yer alan abanoz ağacı suya en dayanıklı ağaçlardan bir tanesi. Sıklıkla tropik yağmurlara maruz kalan otellerde yer alan birçok ahşap malzeme abanoz ağacından üretiliyor. Yazının keşfine katkıdan bulunan Mısırlıların ünlü Papirüs ağacı yine adanın doğal florasında görebilecekleriniz arasında. Bambu ise 40 metreye kadar çıkabilen boyuyla adanın doğal florasına ait dünyanın en yüksek otu. Günde 1 metreye kadar uzayabilen boyuyla enterasan bir bitki bambu… Ayrıca adada 80 çeşit kokonat bulunuyor. Ananasların 7 yaşını doldurmadan önce kesilmemesi gerekiyor aksi takdirde 50 senelik yaşamını doldurmadan ölüyor. Çok geniş bir alanda yer alan adanın botanik bahçesi Pomplenousse’yi gezerek iri yapraklı palmiylerden dallarını yukarıdan aşağıya doğru atarak yerde kök oluşturan Banyan ağacına kadar adanın tümüyle tropik ve otantik doğal florasını keşfedebilirsiniz. Hindistan cevizi, mango, papaya, ananas ve muz ağaçlarının yanı sıra pembe güvercin ve gri papağan türleri adanın doğal florasında bolca karşınıza çıkacaklar arasında. Ayrıca kokusuyla parfümlere katkıda bulunan beyaz ve sarı renkli frangipani çiçeği de adanın doğal florasında bolca karşınıza çıkan hoş kokulu bir çiçek. Ve tabii ki tropik kuşlar… Onlarla bolca karşılaşacaksınız adada, sizinle birlikte kahvaltı etmeye çalışanlar bile olacak aralarında. Ama merak etmeyin bunun için bile bir iş kolu geliştirilmiş durumda. Constance Belle Mare Plage‘nin kahvaltı salonunda karşımıza çıkan elinde sopasıyla kuş kovan kadın figürü başlı başına adaya özgü bir fenomendi. Başında köylülerin tarlada çalışırken taktıklarına benzer yuvarlak şapkası ve elinde uzun bambu sopasıyla dolaşan bu kadın gerçekten görmeye alışkın olmadığımız türden ilgi çekici bir figürdü hepimiz için… Görev tanımı da en az kendi kadar ilginçti: Açık büfedeki yemeklere ve masalara dadanan kuşları kovalamak… Zarar vermeden tabii…

BENZER YAZI:  Cennetin resmi Maldivler

7 ülke 7 toprak 7 ayrı renk

7 ülke 7 toprak 7 ayrı renk görmeniz mümkün kültürlerin, dinlerin ve dillerin bileşkesi olan Mauritius’ta. Barındırdığı farklı elementlerden dolayı içinde renk geçişleri olan 7 renkli toprağı Tanrı sanki bilerek burada, bu adada yaratmış. Yer yer sivri yükseltileri olan volkanik bir ada aslında Mauritius. Sönmüş bir volkan olarak nitelendirilen “Trou aux Cerf” / “Geyik Deliği” isimli krateri, 350 metrelik çapı ve 60 metrelik derinliğiyle adanın en görülmeye değer yerlerinden biri. Fransız kökenli Mauritiuslular halen volkanik etkilerden temizlenerek tarım alanları oluşturulmuş bu bölgede yaşıyorlar. Doğal bir havuz olan Grand Bassin ise aynı zamanda Hinduların taç giyme tapınağı… Camilerde olduğu gibi ayakkabılarınızı çıkartarak giriyorsunuz içeri. Ada misafirlerini bekleyen farklı deneyimlerden biri hiç şüphesiz Hindu tapınaklarına yapacağınız bu gezinti. Hintli din adamına kırmızı bindilerimizi yaptırıp hayır duasını aldıktan sonra, Chamarel Şelalesi ve Black River Gorges Ulusal Parkı‘nı gezmek üzere, bize farklı bir deneyim yaşatan Grand Bassin‘den ayrılıyoruz. 

Mauritius mutfağı

Mauritius mutfağı da tıpkı halkı gibi çok kültürlülüğün bir sentezi. Port Louis‘deki Le Courtyard Restaurant ve Chamarel şelalesini ziyaret ettikten sonra uğrayabileceğiniz, kolonyal mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Chamarel’deki Varangue sur Morne, keyifle yemek yiyebileceğiniz adreslerden biri. Bir ada ülkesi olarak Mauritius’ta balık ve deniz ürünleri oldukça çok ancak ulusal bir yemekleri yok. Kış mevsimi sonunda papaya, yaz mevsiminde ise deniz kestanesi türevlerini deneyebilirisiniz. Bunların dışında dürüm benzeri Hint ekmeği capatiler eşliğinde yenen bol baharatlı Hint yemekleri ve salatası yapılan palmiye kalbi sayesinde farklı kültürlerin lezzetlerini bir arada tadabiliyorsunuz. Ayrıca Creole usulü pişirilen deniz mahsulleri ile Hint usulü mercimek ve Çin usulü sebzeli pilav da ada halkı gibi birbiriyle uyum içinde yanyana yer alabilen lezzetler arasında. 

Tropikal ikili; Alamanda & Sega

Bu tropik adada yaşayacağınız farklılıklardan biri adaya basar basmaz karşılama komitesi tarafından boynunuza takılana sarı çiçekli kolye “alamanda” sayesinde tropik bir adaya geldiğinizi anlıyorsunuz anında. Sega ise yerli ada danslarının Mauritius versiyonu. Eskiden esirlerin dil engelini aşarak kendi aralarında eğlenmek amacıyla başlattıkları bu dans zaman içinde gelenekselleşerek “sega” ismiyle günümüze kadar gelmiş. Günümüzde daha çok turistik amaçla, kumsalda yakılan ateş etrafında yapılan bu dansla gün batımında karşılaşabilirsiniz. 

Popüler mevsimler

Alize rüzgarlarının nemi alçak seviyede tuutuğu adada, hava sıcaklığı yılın her dönemi oldukça yüksek. Ancak mayıs ayından kasıma kadar olan dönem Mauritius’un en güzel dönemi. Zaman zaman siklonların görülebildiği ocak ve şubat ayları en çok tropik fırtına ve kasırgaların yaşandığı dönem. Adanın kışıysa temmuz ve ağustos ayları. Aslında bizim bildiğimiz anlamda bir kış yaşanmıyor adada. Kışın bile minimum 23 derece. Zaman zaman bulutlanan hava ve sert esen rüzgarlarla hava bir anda değişebiliyor ama asla soğuk olmuyor. Adanın en popüler zamanı ise Christmas’ı da kapsayan aralık ayı. Bu dönemde adada yer bulmak oldukça zor. 29 Kasım ile 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen, otantik, kültürel etkinlikleri içeren Creole Festivali’nin Aralık ayında yaşanan bu turizm patlamasına de katkısı yadsınılmaz elbette. 

Mauritius’a ulaşım

Mauritius, Hint Okyanusu‘nun en kolay gidilen adası ama ne yazık ki bizim ülkemizden direk sefer henüz yok. Dubai ya da Avrupa aktarmalı olarak uçmanız gerekiyor. Emirates’in yaklaşık 10,5 saat süren (aktarmalarla birlikte bu süre 12 saati bulabiliyor) Dubai aktarmalı uçuşları ile adaya gitmek hiç de sandığınız kadar zor değil. Aktarmalar sırasında Dubai havaalanında keyif bir alışveriş turu sizi bekliyor. 

İçindeki din ve dil çeşitliliğe rağmen herkesin uyum içinde yaşadığı son derece barışçıl bir ülke  Mauritius. Sömürge dönemindeki millet ayrımı ortadan kalkmış durumda. Bugün itibariyle bir ulus ve bu ulusun renklerini oluşturan insanlar olarak görüyorlar kendilerini...

İçindeki din ve dil çeşitliliğe rağmen herkesin uyum içinde yaşadığı son derece barışçıl bir ülke
Mauritius. Sömürge dönemindeki millet ayrımı ortadan kalkmış durumda. Bugün itibariyle bir ulus ve bu ulusun renklerini oluşturan insanlar olarak görüyorlar kendilerini…

Başkent Port Louis hariç Mauritius genel olarak, elden ele geçtiği sömürgecilik yılları nedeniyle, fazla gelişmemiş bir kasabayı andırsa da otelleri ileri derecede lüks.

Başkent Port Louis hariç Mauritius genel olarak, elden ele geçtiği sömürgecilik yılları nedeniyle, fazla gelişmemiş bir kasabayı andırsa da otelleri ileri derecede lüks.

Yalnızca tropik bir ada hayal etmeyin Mauritius'a gelirken, tropik tatil beldelerinden kent yaşamına kadar herşeyi bir arada bulmanız mümkün burada, tatil cenneti otellerdeyse yok yok zaten...

Yalnızca tropik bir ada hayal etmeyin Mauritius’a gelirken, tropik tatil beldelerinden kent yaşamına kadar herşeyi bir arada bulmanız mümkün burada, tatil cenneti otellerdeyse yok yok zaten…

Mercan resifleriyle çevrili denizi, palmiyelerle kaplı sahilleri, tropik iklimi ve konukseverliğiyle Hink Okyanus'unda hayallerinizi süsleyen tropik adalardan biri Mauritius.

Mercan resifleriyle çevrili denizi, palmiyelerle kaplı sahilleri, tropik iklimi ve konukseverliğiyle Hink Okyanus’unda hayallerinizi süsleyen tropik adalardan biri Mauritius.

 

A'dan Z'ye rom kültürünü öğrenebileceğiniz, şekerin roma dönüşümünü kademe kademe görebileceğiniz Chamarel, Mauritius'un en popüler turistik duraklarından biri.

A’dan Z’ye rom kültürünü öğrenebileceğiniz, şekerin roma dönüşümünü kademe kademe görebileceğiniz Chamarel, Mauritius’un en popüler turistik duraklarından biri.

 

7 ülke 7 toprak 7 ayrı renk görmeniz mümkün, kültürlerin dinlerin ve dillerin bileşkesi olan Mauritius'ta. İçinde renk geçişleri olan 7 renkli toprağı tanrı sanki bilerek burada yaratmış.

7 ülke 7 toprak 7 ayrı renk görmeniz mümkün, kültürlerin dinlerin ve dillerin bileşkesi olan Mauritius’ta. İçinde renk geçişleri olan 7 renkli toprağı tanrı sanki bilerek burada yaratmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir