Paris’te son keşif: Sentier

Önceden toptancıların işgali altında olan İkinci Bölge’nin kuzeyindeki Sentier, şehrin gündüz güzeli haline geldi. Şef Gregory Marchand ve onun yükselen Frankofon imparatorluğunun öncülük ettiği bu canlanmanın son adımı: Gece-gündüz vakit geçirmekten hoşlanacağınız Edgar Hotel. Otelin sade lobi restoranı, pancarlı ve kremalı füme ringa balığı gibi İskandinav tarzı yemekler ile dünyanın en iyi patates kızartmasını yapıyor. Sokak sokak, bölgenin öne çıkanlarını sizler için derledik. Haritadaki rakamlar tanıttığımız yerlerin konumunu göstermektedir.

Sentier mahallesinin krokisi.

Sentier mahallesinin krokisi.

1. Eski bir tekstil atölyesi olan Edgar Hotel‘deki 13 odanın hepsinin tasarımcısı farklı: Döşemelik kumaş kralı Pierre Frey Jr.’dan (tamamen keten ve çizgili desenler), Petit Bateau’nun stil direktörü Carole Caufman’a (temiz hatlar ve lolipop renkleri).

Edgar Hotel'in Carole Caufman tasarımına sahip odası.

Edgar Hotel’in Carole Caufman tasarımına sahip odası.

2. Yeni market Terroirs d’Avenir‘in şeflerine layık ürünleri var. En taze olta balığının, organik peynirin ve şehrin tüm iyi restoranlarında baş köşeyi tutan AOC şarküteri ürünlerinin kaynağı burası.

Terroirs d'Avenir marketin et reyonu.

Terroirs d’Avenir marketin et reyonu.

3. Büyük ve renkli kokteyl barı La Conserveries, bento kutularında miso marineli somonunun yanında; Plantation Original Dark Overproof romu, Becherovka (baharatlı bir Çek bitter’i), armut şurubu ve misketlimonu karışımı gibi zarif kokteyller sunuyor.

La Conserveries

La Conserveries

4. İngiliz usulü kafeler, şu anın modası. Ancak Lockwood‘un fazladan sunduğu bir şey var: Gündüzleri, kahvaltı niyetine gravy soslu bisküvi sunan bir kahveci iken; geceleri alt kattaki mahzenvari barı açılıyor ve Jimi Hendrix havaları eşliğinde kızarmış piliç ve kokteyller ortaya çıkıyor. (Şef Teksaslı ve öyle de görünüyor.)

Gündüz kahveci, geceleri bar; Lockwood.

Gündüz kahveci, geceleri bar; Lockwood.

5. Sentier’de göreceğiniz parlak spor kıyafetleri resmi geçidi hevesinizi kırmasın: Sakin aksesuar butiği 58M, sadece birkaç blok güneyde. Lanvin çantalar ve Michel Vivien’in saygın ve seksi topukluları da burada.

Aksesuar butiği 58M.

Aksesuar butiği 58M.

6. Donut, cheescake, çavdar ekmeği üzerine pastırma… Frenchie To Go, Gregory Marchand’ın New York’taki şeflik yıllarından esinlenerek hazırladığı Amerikan klasiklerini sunuyor. Şefin Yankee onaylı sırları, ev yapımı soslardan (Rus salata sosu; harissa) içeceklere (zencefilli bira; özel tarif sıkma portakal) uzanıyor.

Frenchie To Go

Frenchie To Go

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir