Peru’nun en iyi 10 macerası

Peru, eski uygarlıkların beşiği olarak bilir, ancak topografyası onu bir harika maceralar diyarı yapar. And Dağları’nın buzlu zirveleri yürüyüşçüleri ve dağcıları cezbediyor, el değmemiş çöl kıyısı sörfçüler için mükemmel dalgalara sahip ve yeni türler keşfetmek için Amazon – maymunlar, papağanlar ve kedigillerle dolup taşan geniş bir sulak alan ve yağmur ormanları. Vitesi arttırmaya hazır ol. Peruda vahşi bir yolculuk seni bekliyor!

İnka Yolu Yürüyüşü

Sarmal bir patika, Urubamba Vadisi’nin derinliklerinden, buğulu bulut ormanları boyunca, eski yol istasyonlarının kalıntıları ile birlikte tırmanıyor. İnkalar için bu karayolu, Machu Picchu’nun zarif arazisine ana giriş noktasıydı. Her yıl izini süren binlerce gezgin için, bu bir hac mahalidir – görkemli manzaradan geçen dört günlük engebeli bir parkur ve son durak Peru’daki en muhteşem arkeolojik alandır. Yüksek sezonda (Haziran-Eylül) gitmeyi planlıyorsanız, Inca Kalesi’ne giriş biletinizi önceden online olarak aldığınızdan emin olun, aksi halde biletlerin tükenme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Machu Picchu ve Huayna Picchu.

Adada bir gece

Andean inancına göre, Titicaca gölü güneşin doğduğu yerdir. Gözlerinizi Güney Amerika’nın en büyük gölünün safir renkli sularına çevirdiğinizde bir sihir hissetmemek zor. Geceyi yüzen adalardan birinde geçirmek, yaşamı mevsimlerin ritmine göre yaşadığı küçük kırsal yerleşimlerle burayı tecrübe etmenin en iyi yoludur. En iyi kısım? Gölün parıldayan sularıyla çevrili günbatımı.

Puno’daki Titicaca Gölü.

Amazon’da dolaşmak

Amazon Havzası, yoğun biyolojik çeşitliliği ve gürültülü yağmur ormanları vahşi doğası ile tanınır. Manu Milli Parkı, en vahşi ve en uzak köşelerinden birini koruyor. Sonunda Amazon Nehri’ne giden birçok koldan biri olan Manu Nehri’nin su havzasında bulunan bu ıslak nehir ağı, tapirlerden ocellere, pırıl pırıl papağan sürülerine kadar yabani hayvanlar için bir şölen. Yüksek su mevsiminin (Aralık-Mayıs) kanolarla nehrin küçük kollarında gezinmek için daha fazla imkan olacağı anlamına gelirken, düşük su mevsimi (Haziran-Kasım) yağmur ormanlarında yürüyüş yapmak için idealdir.

Nanay Nehrinde kanoyla balık tutmak.

And Dağları

Peru’nun kalbindeki görkemli bir dağ silsilesi olan Cordillera Blanca, pırıl pırıl beyaz karla kaplı sarp zirveleri ağı, dağ gölü ve küçük And köyleri ile yüksek irtifa yürüyüşçülerini kendine çekiyor. İrtifa nefesinizi kesmezse, manzaralar kesinlikle kesecektir. Lima’dan, sekiz saatlik bir otobüs yolculuğuna çıkın ve bir ya da iki gece geçirmek istediğiniz dağ kasabası Huaraz’a varın. Burada, tüm uzunluk ve zorluk seviyelerinde Cordillera Blanca çevresinde yürüyüşler yapan pek çok rehber bulacaksınız. Cebollapampa’da başlayan 69 günlük Laguna, popüler dört günlük Santa Cruz Yürüyüşü veya hafta boyunca süren yorucu Alpamayo Base Camp Yürüyüşü (her ikisi de Vaqueria’da başlayan) olsun, tüm seçenekler manzaralı maceralardır.

Cordillera Blanca.

Deniz Yaşamı

Paracas Yarımadası’nın dışında, ülkenin güney sahilinde, Islas Ballestas olarak bilinen küçük kayalık tepeler, uzaktan çok iyi görünmüyor. Ama bir tekneye atladığınızda bir dizi vahşi yaşam göreceksiniz: deniz aslanlarını, Humboldt penguenlerini ve Perulu sümsük kuşları kolonilerini. Adalar, iyi bir sebepten dolayı ‘fakir adamın Galapagos’u olarak bilinir. Kıyıya dönüş yolunda, öğlen yemeğinde kesinlikle ceviche veya parihuela(deniz mahsulleri çorbası), kökenleri ve anlamı hala bilinmeyen gizemli El Candelabro jiglifini düşünmelisiniz.

Paracas.

Görkemli bir kanyonun içine inin

Arequipa’nın dört saat dışında bulunan , And panoramalarının harikalar diyarı Colca Kanyonu: pastoral köyler ve antik teraslar tarafından oyulmuş dağ geçitleriyle dolu derin bir kanyon. Chivay’dan ziyaretçiler kanyonu kısa gün yürüyüşlerinde keşfedebilirler veya zemine (parkurun yaklaşık 4000 m aşağısına kadar) trekking yapabilirler ve gece karanlığından önce geri dönebilirler. Ancak burada seyahat edenlerin kaçırmaması gereken bir şey var: chupe de camarones olarak bilinen yerel nefis yiyecek, baharatlı bir karides.

Colca Kanyonu.

Kuzey sahilinde sörf yapın

Peru’nun uzun sahil şeridi – 3000 kilometreden daha uzun – büyük dalgalarla birlikte sörf yapmak için gerçek bir deneyim sunuyor. En iyi dalgaları yakalamak için sörfçüler, her ikisi de Trujillo’nun hemen dışında (Lima’dan bir saatlik uçuş veya sekiz saatlik otobüs yolculuğu) Lima’dan Huanchaco ve Chicama’nın durgun yerleşim bölgelerine kadar kuzeye doğru ilerliyorlar. Güneş garantili sörfün, deniz ürünlerinin ve yavaş hayatın mükemmel bir şekilde birleştiği Máncora’ya mutlaka gidin.

Peru’da sörf.

Gizemli kalıntıları ziyaret edin

And Dağları, antik kentlerin kalıntılarıyla süslüdür. Kuelap, en görkemli olanlar arasında yer almaktadır: Chachapoyas halkının kuzey Peru bulut ormanındaki bir dağın tepesinde inşa ettiği bir kale. Utcubamba Vadisi’nin manzarası şaşırtıcı, kalıntıları sıradışı ve zamansız kırsal yerleşimlerden buraya yapılan yolculuk unutulmaz. Kuelap’a ulaşmak için üç seçenek var: araba ile (Chachapoyas’dan iki saatlik bir araba yolculuğu), yürüyerek (Tingo Viejo’dan başlayarak altı saatlik gidiş-dönüş trekking) veya 2017 itibariyle, 20 dakikalık teleferik yolculuğu.

Kuelap.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir